1 listopada br. w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego ruszyła bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych o numerze telefonu 987 (połączenia bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych), pod którym można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo, w każdym dniu tygodnia i obejmować swym zasięgiem teren województwa śląskiego.
Kto może dzwonić pod ten numer? – każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Pracownicy WCZK udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej.
Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod adresami:
Trzeba dodać, że bezpłatna infolinia, chociaż funkcjonuje w woj. śląskim już od dobrych kilku lat, po raz pierwszy będzie używała nr 987. W minionych latach używany był numer i urzędu wojewódzkiego, jak i telekomunikacyjny, rozpoczynający się od nr 800.
987 to numer ogólnopolski, który sprawdził się podczas Światowych Dni Młodzieży – w Krakowie był on używany jako infolinia dla podróżnych. Teraz, na terenie województwa śląskiego, będzie funkcjonował jako infolinia, pod którą można uzyskać informacje na temat pomocy bezdomnym.
Nie tylko poprzez uruchomienie infolinii Wojewoda Śląski wspiera pomoc osobom bezdomnym. Co roku w ramach konkursu przeznacza pewną pulę pieniędzy organizacjom pozarządowym, które zajmują się osobami ubogimi i zagrożonymi bezdomnością – w tym roku jest to blisko 532 tys. zł dofinansowania na realizację 24 projektów pomocowych w ramach „Otwartego konkursu ofert w 2016 r.” dla podmiotów niepublicznych, realizowanego zgodnie z Programem Współpracy Wojewody Śląskiego z Podmiotami Niepublicznymi w Zakresie Pomocy Społecznej na lata 2016-2020, przedsięwzięcie – Wspieranie działań mających na celu przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego osób skrajnie ubogich i zagrożonych bezdomnością. Projekty te zakładają m.in. aktywizację społeczną i zawodową, wspieranie placówek pomocowych, które mogą przeprowadzić remonty, zakupić opał, jedzenie, ubranie, środki czystości, kołdry, poduszki czy zabezpieczyć pomoc lekarską.
Podczas najbliższej zimy na terenie woj. śląskiego bezdomni będą mieć do dyspozycji 79 placówek posiadających łącznie 3 554 miejsc: są to noclegownie i schroniska oferujące czasowy pobyt i pełne wyżywienie.