Wiadomości z Rybnika

Ile kosztuje przelew bankowy? Rodzaje, stawki i sposoby na zaoszczędzenie

  • Dodano: 2023-07-18 10:15, aktualizacja: 2023-07-18 11:18

Transfer pieniędzy na odległość wymagał dawniej sporo wysiłku i cierpliwości. Na szczęście dziś nie trzeba już udawać się do placówki pocztowej lub firmy zajmującej się wyłącznie przekazami pieniężnymi, by przekazać w kasie gotówkę. Łatwe do zrobienia, a często błyskawiczne przelewy ułatwiają rozliczanie się z urzędami, firmami i pojedynczymi osobami. Ile jednak trzeba zapłacić za transfer środków? Tę wiedzę warto mieć!

Jakie są rodzaje przelewów bankowych i ile one kosztują?

Banki komercyjne umożliwiają zlecanie transferu środków i przyjmowanie pieniędzy na swoje konto osobiste w dowolnej kwocie. Ich wysokość zależy wyłącznie od dziennego limitu transakcji ustalonego przez klienta. Wyróżnia się następujące rodzaje przelewów:

  • Elixir;
  • Express Elixir;
  • SEPA i SWIFT;
  • SORBNET.

Przelewy Elixir

Najczęściej wykonywany rodzaj przelewów to Elixir – można go dokonywać zarówno w ramach swojego banku, jak i wysyłać do innego. Niezależnie od tego, gdzie konto ma odbiorca, transakcje są darmowe. Różni się za to czas ich realizacji. Przekazanie pieniędzy na inny rachunek w tym samym banku odbywa się niemal natychmiastowo. Innymi słowy, środki pojawiają się na koncie odbiorcy po co najwyżej kilku minutach. Zazwyczaj nie trzeba czekać nawet tyle, ponieważ operacja zajmuje kilka-, kilkanaście sekund.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dyspozycji przelewu na rachunek zewnętrzny. W takim przypadku pieniądze dotrą dopiero po zakończeniu sesji wychodzącej w jednym i przychodzącej w drugim banku. Każda z instytucji ustala je inaczej, co utrudnia szybki transfer środków. 

Co gorsza, wszystkie banki księgują środki tylko między poniedziałkiem a piątkiem, o ile też któryś z tych dni nie jest świąteczny. Jeśli więc obu stronom transakcji zależy na szybkim rozliczeniu się, należy sprawdzić sesje księgowania przelewów w obu placówkach i dopasować dzień oraz godzinę zlecenia przekazania pieniędzy, aby w jak największym stopniu pokrywała się z czasem ich przyjęcia.

Przelewy Express Elixir

Jeśli synchronizacja godzin przelewów Elixir nie wystarcza, pozostaje zlecić transakcję ekspresową. Oba banki realizują ją poza sesjami księgowania środków, dzięki czemu pieniądze docierają do odbiorcy chwilę po wysłaniu. Szybkość takiej operacji jest więc porównywalna do zlecenia dyspozycji przekazania ich między rachunkami w tym samym banku. Tak jak zwykłe przelewy Elixir, ekspresowe można wykonywać w walutach obcych między kontami w polskich placówkach.

Niezależnie od tego, w jakiej walucie zostaną przekazane, taka usługa wymaga dodatkowej zapłaty w wysokości kilku (zwykle 4-5) złotych. Co ważne, stawki za tę i inne warianty przelewów mogą się zmieniać. Jeśli więc szybki przelew nie jest konieczny, warto zastanowić się, czy taka operacja się opłaca. 

Dobrym nawykiem jest czytanie komunikatów wysyłanych przez banki e-mailem i w formie powiadomień push z aplikacji mobilnej, a także sprawdzanie tabeli opłat na stronie placówki. Przydatne informacje można też znaleźć w tekstach takich jak ten lub innych np. na stronie internetowej https://rzeszow-news.pl/ile-bank-pobiera-za-przelew/.

Przelewy SEPA i SWIFT

Single Euro Payments Area, czyli jednolity obszar płatności w euro dał nazwę przelewom, które mogą być zlecane na rachunki w bankach działających na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii, Liechtensteinu, Norwegii i Islandii. Wybierają je klienci, którym w pierwszej kolejności zależy na uniknięciu opłat za przekazanie pieniędzy, a dopiero w drugiej na czasie realizacji operacji. Wprawdzie nie jest on długi, ale trzeba pamiętać, że przekazane środki trafią na konto odbiorcy dopiero następnego dnia.

Przelewy SEPA, jak wskazuje sama nazwa, są możliwe wyłącznie w przypadku rozliczeń w unijnej walucie. Co jednak zrobić, gdy chce się przekazać amerykańskie dolary, brytyjskie funty, szwajcarskie franki czy środki w innej walucie na konto w zagranicznym banku? W takim przypadku wybiera się przelew SWIFT. Za tego rodzaju transakcje trzeba zapłacić. Poza tym do kwoty za wykonanie usługi należy doliczyć opłatę za przewalutowanie. W rezultacie wydatek może wynieść nawet 20-40 zł.

Osoba chcąca wysłać pieniądze na rachunek zagraniczny powinna też pamiętać, by przy wpisywaniu numeru rachunku dodać złożony z kilku liter indywidualny kod identyfikacyjny banku. Taki identyfikator dostaje każda instytucja będąca członkiem systemu SWIFT.

Przelewy SORBNET

SORBNET to usługa, z której większość klientów nie skorzysta wcale, a pozostali sporadycznie. Dzięki niej możliwy jest przelew bardzo dużych sum. O jakich kwotach mowa? Przekraczających 15 tys. złotych. Takie transakcje są płatne, ale w tym przypadku wysoka cena za operację (przeważnie 40-50 złotych) wydaje się tylko ułamkiem przesyłanej kwoty. Co ważne, transfery środków poniżej i powyżej miliona złotych obejmuje inna stawka.

Usługę SORBNET stworzył Narodowy Bank Polski i służy do zlecania dużych operacji bezgotówkowych między bankami działającymi na terenie RP. Osoby chcące przelać znaczną sumę za granicę powinny spytać w banku, w jaki sposób realizuje takie operacje. Jednym z systemów, które to umożliwiają, jest EuroEkspres.

Co zamiast zwykłego przelewu? Najlepsze alternatywy

Zwykłe przelewy typu Elixir pozostają w użyciu, ale coraz częściej wykorzystuje się je głównie do operacji finansowych między osobami fizycznymi a firmami lub urzędami. Dla przykładu w taki sposób pracodawcy wysyłają wynagrodzenie, a urzędy skarbowe zwroty podatków. Osoby prywatne skłaniają się ku darmowym alternatywom, którymi są:

  • przelewy na telefon;
  • transakcje wykonywane między użytkownikami aplikacji należącymi do fintechów.

Przelewy na telefon

Popularność przelewów na telefon wynika nie tylko z braku opłat, ale też niezwykłej prostoty wykonywania transakcji. Użytkownik aplikacji mobilnej banku może dzięki niej zapłacić za zakupy, wpisując na terminalu płatniczym jednorazowy sześciocyfrowy kod. Przydaje się to również do przelewów na konta innych osób. By przekazać środki, wystarczy znać numer telefonu odbiorcy. Wysłane tak pieniądze już po chwili trafiają na jego rachunek.

Przelewy między użytkownikami aplikacji

Fintechy, czyli przedsiębiorstwa finansowe wdrażające nowe technologie operowania środkami, tworzą własne metody. Umożliwiają one błyskawiczny transfer środków między użytkownikami jego aplikacji. Taka transakcja jest darmowa.
 

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.