Godziny szczytu, na drogach korki – rybniczanie wracają z pracy. Czasami przejazd zaledwie kilku kilometrów zajmuje sporo czasu. Niektórzy z nas wybierają inne środki transportu, bardziej przyjazne środowisku oraz zdrowiu.
Nie tylko rowerzyści
Zazwyczaj dobrą i często wybieraną alternatywą podróży samochodem jest właśnie rower. W naszym mieście, szczególnie w okresie letnim można spotkać wielu rowerzystów na drogach. Jednakże nie każdy lubi jazdę na rowerze, lub po prostu go nie posiada. Porządny sprzęt to również spory wydatek, na który nie każdego stać. Dlatego też ciekawą odmianą może być hulajnoga.
W sklepach wybór jest ogromny, od tych tradycyjnych po elektryczne. Mieszkańcy, którzy nie planują owego zakupu mogą również skorzystać z hulajnogi miejskiej.
Hulajnogi miejskie w Rybniku - jak skorzystać?
Po raz pierwszy, hulajnogi miejskie pojawiły sie w Rybniku w maju 2020 roku. Zostały one wycofane po pewnym czasie, po czym ponownie je wprowadzono. Użytkowanie jest całkiem proste, gdyż odbywa się za pomocą aplikacji. Wystarczy pobrać aplikację ELO Scooters w Google Play lub AppStore. Następnie wyszukać hulajnogę na mapie i odblokować ją, skanując kod QR. Po odblokowaniu, można rozpocząć jazdę odpychając się nogą od podłoża. Za pomocą kierownicy, steruje się prędkość i hamowanie. Po prawej stronie znajduje się manetka z przyśpieszeniem, a po lewej stronie kierownicy znajdziemy hamulec. Po zakończeniu przejazdu należy zaparkować hulajnogę i zakończyć przejazd w aplikacji.
Cennik
Za odblokowanie hulajnogi należy zapłacić 2 zł. Za każdą minutę jazdy, nalicza się 59 gr, natomiast pauza kosztuje 15 gr za minutę.
Ekologicznie
Zmiana samochodu na rower czy hulajnogę elektryczną na pewno jest bardziej przyjazna dla środowiska. Im więcej osób decyduje się na taką zmianę, tym większa szansa na poprawę zanieczyszczeń. Mimo tego, że jest to nadal kropla w morzu, to jest to zawsze dobry uczynek w stosunku do planety. Może nie w takim stopniu jak rower czy tradycyjna hulajnoga, ale zawsze jest to jakiś rodzaj ruchu. Przy hulajnodze, która napędzana jest przez ruchy użytkownika, ćwiczymy również swoją kondycję czy mięśnie nóg, które odgrywają tutaj największą rolę. Jeśli zaś chcemy jeździć hulajnogą do pracy czy szkoły, a zależy nam na czasie, to zdecydowanie elektryczna sprawdzi się lepiej.
Czy są bezpieczne?
Od dłuższego już czasu, w mediach można słyszeć o niebezpieczeństwie związanym z elektrycznymi hulajnogami. W internecie można obejrzeć sporo nagrań z hulajnogami, które powodują wypadki. Wynika to głównie z zachowania użytkowników, którzy często nie potrafią dostosować się do zasad ruchu. Kiedy poruszamy się na takiej hulajnodze, również obowiązują nas przepisy. Głównym problemem często jest jazda pomiędzy przechodnimi. Ten mały sprzęt, potrafi spowodować poważny wypadek i szkody. Dlatego pamiętajmy o innych uczestnikach ruchu oraz o wzajemnym szacunku. Hulajnogi elektyczne potrafią jeździć naprawdę szybko, co również może być niebezpieczne dla nas samych. Tak samo jak w przypadku jazdy na rowerze czy rolkach, powinniśmy zachować bezpieczeństwo.
Dajcie znać w komentarzach co sądzicie o hulajnogach elektrycznych.