Wiadomości z Rybnika

Hoym Industry Fest

  • Dodano: 2017-08-18 07:45, aktualizacja: 2017-08-17 12:15

Zabytkowa Kopalnia "Ignacy" kolejny raz stanie się scenerią ciekawego wydarzenia.

3 września odbędzie się tam Hoym Industry Fest czyli Festiwal Sztuk Industrialnych.


Hoym Industry Fest to oddolna inicjatywa mieszkańców Rybnika zrzeszonych wokół społeczności "T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia" realizowana przy wsparciu Miasta Rybnika. Wydarzenie łączy różne dziedziny sztuk industrialnych, pokazując jednocześnie piękno Śląska i wyjątkowy charakter przemysłu ciężkiego. Nie zabraknie muzyki, ale swoje miejsce znajdą tu także fotografia, film czy sztuka tatuażu. Zaplanowano koncerty, wystawy, projekcje, debaty i warsztaty, także dla najmłodszych uczestników festiwalu. A wszystko to w wyjątkowej scenerii Zabytkowej Kopalni "Ignacy" w Rybniku-Niewiadomiu.

Hoym Industry Fest to wydarzenie całkowicie nowe w Rybniku. To festiwal, który ma na celu ożywienie przestrzeni Kopalni "Ignacy", a przez to ożywienie turystyki industrialnej w mieście. Bardzo cieszy to, że jest to festiwal przygotowywany przede wszystkim przez grupę społeczników, którzy stwierdzili, że chcą zrobić coś w ramach swoich zainteresowań i zaproponować mieszkańcom miasta oraz gościom spoza Rybnika nową jakość. Dzięki zaangażowaniu społeczników z Rybnika rodzi się coś, co może być początkiem bardzo dużego festiwalu – podkreśla Marcin Stach, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rewitalizacji.


Integracja międzypokoleniowa poprzez dziedzictwo industrialne - taki cel stawiają sobie organizatorzy wydarzenia.

Mamy propozycje dla osób młodych, dla rodzin z dziećmi, dla starszych, dla osób, które były związane z kopalnią "Ignacy". Chcemy nie tylko pokazać sztukę związaną z dziedzictwem industrialnym, ale także zwrócić uwagę młodego pokolenia na to, gdzie pracowali ich rodzice, dziadkowie i wokół tego budować festiwal. W programie m.in. warsztaty dla dzieci w klimacie Górnego Śląska, wystawa zdjęć industrialnych, konferencja na temat dziedzictwa industrialnego Górnego Śląska, filmy z eksploracji miejsc niebezpiecznych na Śląsku, wystawa zdjęć tatuażu industrialnego czy debata o kopalniach Górnego i Dolnego Śląska - wyjaśnia Mirosław Górka, koordynator projektu "T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia".

Organizatorzy mają ambicje, by wydarzenie stało się w przyszłości jednym z największych festiwali sztuk industrialnych w Polsce, a nawet Europie Środkowo-Wchodniej. Mocnym punktem tegorocznej edycji jest na pewno strona muzyczna:

Na festiwalu chcemy pokazać różne oblicza muzyki industrialnej, stąd zróżnicowany dobór wykonawców. Gwiazdą będzie zespół Agressiva 69, klasyk rocka industrialnego w naszym kraju, grupa, która zagrała na wszystkich liczących się festiwalach w kraju i supportowała m.in. zespół Prodigy. Formacja wystąpi z premierowym materiałem, a jej lider Tomasz Grochola jest ambasadorem festiwalu. W części muzycznej wystąpią też: Artur Rumiński, Roborg, Høst, Lugola i Tomasz Manderla – wyjaśnia Andrzej Kieś z Halo! Rybnik.

Wydarzenie wspiera Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni "Ignacy":

Kopalnia Ignacy to przestrzeń wyjątkowa. Mamy coś, co warto oglądać, pokazywać młodym pokoleniom. Nie byłoby dzisiejszej techniki bez techniki przeszłości. Bardzo cieszy inicjatywa dalszej rewitalizacji kopalni – podkreśla Alojzy Szwachuła ze stowarzyszenia.

Mamy dwie najstarsze maszyny parowe, wyjątek na skalę europejską. Chcemy wokół tych maszyn zbudować ofertę edukacyjno-kulturalną, która będzie wizytówką Rybnika, pokazać, jaki wpływ miała rewolucja industrialna na ziemię rybnicką i okolice, jak maszyna parowa wpłynęła na rozwój tego, co mamy dzisiaj – dodaje Marcin Stach.


Hoym Industry Fest to konsolidacja różnych sektorów, z Miastem i społecznikami współpracuje też biznes, m.in. firma Lubar, której fundacja Galeria Techniki zaprezentuje w ramach festiwalu zabytkowe samochody.

Szczegółowe informacje na temat Hoym Industry Fest na stronie:

https://hoymblog.wordpress.com/blog/

przygotowanej przez wywodzącą się z Rybnika-Niedobczyc artystkę – Laurę Pawelę.

Hoym Industry Fest

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.