Drewniana paleta to element wyposażenia każdego magazynu lub centrum dystrybucji. Używana jest również przez firmy transportowe i kurierskie, a także wielu innych przedsiębiorstw, które w swojej działalności przemieszczają różne rodzaje ciężkich, dużych ładunków. Jednak kiedy w zasadzie palety pojawiły się w logistyce i dlaczego z czasem zaczęto wykorzystywać je na skalę globalną? Jak zmieniały się one na przestrzeni lat i jakie ich rodzaje możemy zakupić dzisiaj?
Historia palet - jak to się zaczęło?
Trudno wyznaczyć w historii jedno wydarzenie, które można by nazwać momentem wynalezienia palet. Ludzkość od zarania dziejów próbowała ułatwiać sobie zadania związane z transportem ciężkich ładunków, posługując się w tym celu rozmaitymi platformami. Część osób doszukuje się początków tej metody w starożytnym Egipcie i Mezopotamii, kiedy to ówcześni budowniczowie mieli pomagać sobie w pracy z platformami umożliwiającymi przetaczanie masywnych towarów. Podobna technika była stosowana przez wiele stuleci w różnych częściach świata, jednak w praktyce nie pełniła ona takiej funkcji, jaką dziś pełni paleta.
Pierwsze palety na rynku - 1924 rok
O pierwszych paletach (oczywiście drewnianych) obecnie mówi się zwykle w kontekście wynalezienia i użytkowania pierwszych wózków widłowych, czyli w latach 20. XX wieku. Za twórcę nowożytnej palety uważa się obecnie Howarda T. Hallowella, który w 1924 opatentował zaprojektowaną przez siebie drewnianą konstrukcję. Zadaniem opracowanej przez niego platformy miało być przenoszenie ładunków na wózkach widłowych. Innowacja szybko zyskała rozgłos i rozpoczęto produkowanie i modyfikowanie palety tak, by odpowiadała potrzebom kolejnych modeli urządzeń widłowych. Z czasem na rynku pojawiły się m.in. palety z drewniano-metalowym szkieletem. Na rozpowszechnienie się drewnianych platform wpłynął wybuch II Wojny Światowej. Zapotrzebowanie na sprawne procesy logistyczne sprawiło, że rozwiązanie to stało się popularne w wielu gałęziach przemysłu.
Palety współcześnie - jakie modele wyróżniamy obecnie?
Nowoczesne palety to modele o wystandaryzowanych wymiarach, kompatybilne z większością modeli dostępnych na rynku wózków widłowych. Pomimo upływu wielu lat od wprowadzenia na rynek pierwszej drewnianej platformy, to właśnie modele wykonane z tego surowca święcą dziś tryumfy popularności ze względu na różnorodność potencjalnych zastosowań, niską cenę i możliwość naprawy w razie uszkodzenia.
Nieco mniej powszechniej stosowane są egzemplarze plastikowe. Palety wykonane z tego materiału charakteryzują się lepszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz trwałością, są dość lekkie i pozwalają na transportowanie ładunków, które nie powinny mieć kontaktu z organicznym materiałem. Na rynku znaleźć można także modele metalowe, przeznaczone do najcięższych ładunków i o wyjątkowo dużej wytrzymałości na obciążenia. W celu minimalizacji kosztów produkcji tych egzemplarzy, do ich wykonywania używa się niedrogich, ale trwałych materiałów, na przykład stali niestopowej.
Świat logistyki nieustannie prze do przodu, ulepszając stare rozwiązania i opracowując nowe. Na polskim i europejskim rynku działa wielu deweloperów powierzchni magazynowych, starających się dostarczać klientom nowoczesne rozwiązania. Firmą, która szczególnie zasługuje w tym aspekcie na uwagę, jest Panattoni. Deweloper tworzy przełomowe, pełne automatyzacji i zeroemisyjne obiekty, wyposażone we współczesne informatyczne oprogramowanie magazynowe. Sprawdź informacje na temat działalności Panattoni i znajdź ofertę na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl.