Wiadomości z Rybnika

Gazyfikacja w dzielnicach

  • Dodano: 2020-11-02 16:00

Pomimo odwołania spotkań z mieszkańcami, trwają  prace związane z gazyfikacją  Ochojca, Golejowa, Grabowni i Kłokocina. 

Spotkania z mieszkańcami dzielnic oraz przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa i Urzędu Miasta Rybnika zostały odwołane już dwukrotnie – w marcu i październiku z powodu zagrożenia epidemicznego i wprowadzonych obostrzeń. PSG proponuje nowe terminy: organizację spotkań w lutym 2021 r., a tydzień po spotkaniach – dyżury pracowników, którzy pomagaliby wypełniać odpowiednie wnioski, tak aby do końca marca 2021r. wszyscy zainteresowani mieszkańcy mieli podpisane umowy przyłączeniowe. Dyżury i spotkania w lutym będą oczywiście uzależnione od sytuacji epidemiologicznej.

Tymczasem PSG odpowiedziała na pytania miasta dotyczące zaawansowania prac w dzielnicach,
w których zapewnia, że nie występują żadne utrudnienia w realizacji gazociągów dla dzielnic
Ochojec, Golejów, Grabowania i Kłokocin.

I tak w dzielnicach: Golejów/Grabownia wybrany został wykonawca prac, a planowany termin zakończenia robót PSG określa na wrzesień/październik 2021 r. Do wykonania będzie 25694 m sieci gazowej. Możliwe jest podłączenie przed sezonem grzewczym 2021/2022, zawarcie umów z mieszkańcami będzie musiało nastąpić do końca marca 2021 r.

Podobna sytuacja jest w Ochojcu, gdzie podpisano już umowę z wykonawcą robót, a do wybudowania do końca września przyszłego roku jest  14036 m sieci gazowej.

Z uwagi na trwające jeszcze prace projektowe wykonawca robót nie został wybrany do realizacji inwestycji w dzielnicy Kłokocin. Po uzyskaniu dokumentacji zostanie niezwłocznie uruchomione postępowanie przetargowe na roboty budowlano-montażowe. W tej dzielnicy do wykonania jest 8946 m sieci gazowej, a  PSG zapewnia, że  dołoży wszelkich starań, aby sieć gazowa została zrealizowana w 2021 r.

PSG przygotowało też szczegółową informację o tym, co należy zrobić, aby podłączyć sie do sieci gazowej oraz opracowało ulotkę ze schematem przyłączenia do sieci gazowej.

W pierwszej kolejności do sieci gazowej mogą być podłączeni mieszkańcy posiadający nieruchomości bezpośrednio przy zaprojektowanych sieciach gazowych, na które posiadamy pozwolenie na budowę. Warunkiem przyłączenia jest zawarcie przez mieszkańca umowy przyłączeniowej z Polską Spółką Gazownictwa.  Natomiast nieruchomości dla których konieczna będzie kolejna rozbudowa sieci gazowej, np. ulica nieujęta w projekcie, druga linia zabudowy itp., będą analizowane indywidualnie na podstawie złożonych wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej – wyjaśniają pracownicy PSG.

Warto dodać, że koszty przyłączenia do sieci gazowej to 2030,60 zł netto / 2497,64 zł brutto za przyłącze o długości do 15 m (każdy następny metr powyżej 15 m to koszt 72,56 zł netto / 89,25 zł brutto).

Gazyfikacja w dzielnicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również