W piątek, 25 maja na rybnickim Kampusie, odbyła się kolejna, szósta już edycja Festiwalu Nauki. Uroczyste otwarcie festiwalu, połączone było z wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu „Makulaturę zbieramy o środowisko dbamy”.
Konkurs „Makulaturę zbieramy o środowisko dbamy” trwał od 17 października 2017 do 30 kwietnia 2018. Brały w nim udział 23 rybnickie placówki oświatowe, które zebrały w sumie 66 ton makulatury. Zwycięzcą konkursu zostało Przedszkole nr 17 im. J. Brzechwy, drugie miejsce zajęło przedszkole nr 41, trzecie – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13.
W programie tegorocznego Festiwalu Nauki nie brakowało aktywności promujących ideę efektywnej segregacji odpadów. Były więc warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, w trakcie których tworzono breloki do kluczy, biżuterię, świeczniki z odpadów, ozdabiano bawełniane torby symbolami związanymi z recyklingiem i środowiskiem. Były też zadania i rebusy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów z użyciem koła fortuny, gry terenowe, takie jak tworzenie EKO-baneru na ekologicznym płótnie czy zabawa Mega Warcaby. Uczestnicy festiwalu mieli też możliwość obejrzenia próbek pochodzących z procesu przetwarzania oraz zapoznania się z cyklem obiegu odpadów. Z kolei w ramach Laboratorium Trzaskodźwięków budowano fajniebrzmiące obiekty grające – czyli instrumenty muzyczne z materiałów przeznaczonych do recyklingu (upcycling).
W Festiwalu wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych z Rybnika. Mogli oni zgłębić wiedzę w zakresie biologii, chemii, fizyki, matematyki i astronomii. Wszystkie atrakcje miały charakter praktyczny - dzieci były zapraszane do udziału w eksperymentach, pokazach, ćwiczeniach i doświadczeniach w zakresie różnego typu zjawisk i procesów.
Gościem tegorocznego Festiwalu Nauki byli, m.in. propagator fizyki Tomasz Rożek oraz kilka instytucji i firm, które przygotowały szereg naukowych atrakcji dla dzieci - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia, Planetarium Ostrawa, Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa, Grupa Popularyzatorów Nauki „Eksperymentatorzy” z Katowic, Mały Inżynier z Poznania, popularyzator zagadnień matematycznych Maciej Kluza z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pan Korek z Sosnowca.
Uczestnicy festiwalu mieli okazję wziąć udział w pokazach z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, które przeprowadził rybnicki Sztab Ratownictwa. Zaś tematy dotyczące profilaktyki zachowań ryzykownych oraz bezpieczeństwa w okresie wakacji poruszyli przedstawiciele służb mundurowych - Straży Miejskiej oraz Policji.
Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Rybnika. Zaangażowała się również młodzież rybnickich szkół średnich jako wolontariusze, Młodzieżowa Rada Miasta, a także uczniowie reprezentujący Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Ekonomiczno–Usługowych oraz Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej. Jak co roku wsparcia udzielił także Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika Śląska.