Rybnickie Służby Komunalne zleciły stworzenie systemu zarządzającego zintegrowanymi parkingami rowerowymi, który będzie nadzorować miejskie boksy rowerowe.
Wprowadzono elektrozamki
Niejeden mieszkaniec zwrócił już pewnie uwagę, że ostatnio z części boksów rowerowych zniknęły drzwiczki. Zostały one wymontowane i zabrane przez wykonawcę systemu w celu montażu elektrozamków. Montaż elektrozamków odbywa się stopniowo, biorąc pod uwagę zajętość boksów.
System techniczny, obejmujący elektrozamki i instalację techniczną oraz oprogramowanie, w tym aplikację i system zarządczy, są realizowane przez firmę SEEDiA Sp. z o.o. za kwotę 499 995,00 złotych. System ma być ukończony z początkiem października, a pod koniec roku będzie dostępny dla mieszkańców.
- Nowy system ma na celu zabezpieczenie boksów przed nieautoryzowanym użyciem oraz umożliwienie rezerwacji miejsc - wyjaśnia Łukasz Karbowiński, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych i Oficer Rowerowy Miasta Rybnika. – Środki na realizację tego projektu będą pozyskane z Funduszy Unijnych związanych z cyfryzacją miast. Obecnie koszty utrzymania boksów rowerowych są pokrywane przez Rybnickie Służby Komunalne, które cyklicznie dbają o ich czystość i konserwację. Zadanie to jest realizowane w ramach statutowych obowiązków jednostki związanych z utrzymaniem porządku w mieście. Sama instalacja boksów w 2018 roku była sfinansowana w ramach wsparcia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 - tłumaczy.
Średnio kilka razy w roku RSK przeprowadzają większe porządkowanie boksów rowerowych, o czym informują ogłoszenia z terminem planowanych prac, naklejane na boksach. Przeprowadzane jest wtedy gruntowne oczyszczanie, dezynfekcja oraz konserwacja boksów. Ponadto, co dwa tygodnie prowadzone jest doraźne porządkowanie boksów. Dodatkowo, podczas przejazdów śmieciarek, pracownicy RSK monitorują porządek w otwartych boksach, reagując również na interwencyjne zgłoszenia.
- Niestety, zdarzają się przypadki, gdy boksy są używane niezgodnie z regulaminem. W takich sytuacjach RSK natychmiast interweniuje i przywraca porządek – zapewnia Ł. Karbowiński. - Wprowadzenie nowego systemu zarządzania pozwoli na wyeliminowanie problemu nieuprawnionego korzystania z boksów. System zarządczy umożliwi weryfikację użytkowników za pomocą numeru telefonu i adresu email. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, użytkownik zostanie zablokowany i utraci możliwość rezerwacji boksu rowerowego w przyszłości – przekonuje dyrektor.
Sam system oprócz obsługi istniejących już skrytek rowerowych pozwoli na całościową integrację miejsc parkowania rowerów na terenie miasta. Będzie możliwe dodawanie równych lokalizacji i ich rezerwacji/wynajęcia i zapewnienie sobie miejsca przechowania roweru.
W przyszłości w ramach potrzeb będzie można dodawać kolejne lokalizacje schowków rowerowych, które będą zintegrowane z systemem rezerwacyjnym. Takimi miejscami mogą być małe węzły przesiadkowe, instytucje kultury i rekreacji czy osiedla mieszkaniowe.