Wiadomości z Rybnika

Egzamin na prawo jazdy tylko z kamerą

  • Dodano: 2016-10-27 07:30, aktualizacja: 2016-10-27 07:35

Każdy egzamin na prawo jazdy jest przeprowadzany w samochodzie wyposażonym w kamerę. Kamera rejestruje to, co dzieje się w aucie w trakcie egzaminu, jak również wszystko, co dzieje się na drodze dookoła samochodu. Czy obecność kamer na egzaminie na prawo jazdy ma plusy dla zdających?

Gwarancja prawidłowego przeprowadzenia egzaminu

Od czasu, gdy kamery montuje się obowiązkowo w każdym samochodzie egzaminacyjnym WORD, ilość skarg zdających na egzaminatorów systematycznie spada. Egzaminatorzy rzadziej dopuszczają się niesłusznego kończenia egzaminu wynikiem negatywnym, a kursanci wiedzą, że nie uda im się oszukać Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Zdający egzamin ma świadomość, iż wszystkie manewry jakie wykonał, są nagrane, przez co po jego odwołaniu można się im jeszcze raz dokładnie przyjrzeć. Jeżeli zdający jest pewien, że nie popełnił żadnego błędu, może poprosić o sprawdzenie filmu z egzaminu w celu ponownej weryfikacji wyniku końcowego. Jeśli jednak ma świadomość, że dopuścił się wykonania niedozwolonego manewru, jego skargi nie zdadzą się na nic – WORD uzna skargę za bezzasadną.

Nagrywanie egzaminów wpłynęło również na zminimalizowanie liczby skarg na rzekome molestowanie seksualne przez egzaminatorów. Kilkanaście lat temu panie często próbowały wykorzystać ten argument w przypadku negatywnego wyniku egzaminu, jednak obecnie nie uda im się go wykorzystać, jeśli w rzeczywistości nie doszło do żadnych niedopuszczalnych zachowań. Kamery montowane w autach egzaminacyjnych rejestrują bowiem także to, co dzieje się we wnętrzu samochodu oraz podczas postojów i wykonywania zadań na placu manewrowym. Choć wydaje się, że kamery na egzaminie dają więcej korzyści egzaminatorom, ilość niezdanych egzaminów jest obecnie nieco niższa niż w czasach, gdy auta WORD nie były wyposażone w wideorejestratory.

Nauka jazdy z kamerą

Vehicle camera coraz częściej jest wykorzystywana w czasie kursów na prawo jazdy. Dzięki montowaniu kamer samochodowych w autach należących do ośrodków szkolenia kierowców, przyszli zdający nie czują się skrępowani obecnością kamery i nie zwracają na nią uwagi. Ponadto wideorejestrator przejazdu pozwala kursantom obejrzeć trasę, po jakiej jechali podczas kursu i zobaczyć, jak wyglądają popełniane przez nich błędy. Dodatkowo możliwość omówienia filmu z instruktorem pomaga pozbyć się złych nawyków i ocenić, które manewry powinny być jeszcze przećwiczone, a które są już przez kursanta opanowane w zadowalającym stopniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.