24 i 25 lutego będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku fundacji DKMS. Akcję organizują lokalni wolontariusze, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w następujących miejscach:
Centrum Handlowe Focus Park (ul. Bolesława Chrobrego 1) – 24-25 lutego, godz. 11:00 – 18:00
Galeria Plaza Rybnik (ul. Raciborska 16) – 24-25 lutego, godz. 11:00 – 18:00
Punkt Informacji Miejskiej Halo! Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20) – 25 lutego, godz. 11:00 – 18:00
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.
Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 29 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 1.344.940 to Dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 1.251.762 to Dawcy z bazy fundacji DKMS. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 9 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 250 000 (styczeń 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 800 (styczeń 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Dzień Dawcy Szpiku w Rybniku - informacje
Źródło: Fundacja DKMS