Wiadomości z Rybnika

Dzieci namalowały smog dla premiera

  • Dodano: 2018-05-10 11:15

Przed halo! Rybnik można oglądać wystawę prac plastycznych „Dzieci malują smog dla premiera” pokazujących problem zanieczyszczonego powietrza oczami najmłodszych. Wernisaż ekspozycji odbył się w środę, 9 maja na rybnickim deptaku.

W akcji malowania smogu wzięły udział dzieci z przedszkoli nr: 7, 11, 19, 22, 36 i 41, Społecznej Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej – Zespół "Przygoda”. Prace – w sumie kilkaset – przesłane zostały do premiera polskiego rządu – Mateusza Morawieckiego. W organizacji akcji dzieciom pomagali nauczyciele poszczególnych placówek, rodzice oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.

Wystawa pokazująca spojrzenie dzieci na problem smogu w mieście jest wyrazem docenienia zaangażowania najmłodszych w kwestie związane z walką o czyste powietrze w Rybniku.

Jest to też kolejna okazja – dzięki niezwykłej sugestywności i plastyczności prac – do refleksji w przestrzeni publicznej na temat skutków smogu dla jakości życia rybniczan.

W tej akcji ważne jest przede wszystkim społeczne zaangażowanie, fakt, że jest to inicjatywa „oddolna”. Dziękuję za to działanie, które z jednej strony jest smutne – dzieci malują szary Rybnik jako miejsce trudne do życia w okresie jesienno-zimowym, z drugiej zaś pozytywne – pokazuje, że Miasto nie boi się mówić o problemie smogu. Głos najmłodszych w formie pięknych artystycznych rysunków, które są eksponowane w sercu  miasta,  to znak, że  chcemy zmian. Zachęcam, by głośno mówić o problemie, naciskać w sprawie rozwiązań systemowych. Dziękuję za to, że swoimi rysunkami chcieliście pokazać tym, którzy będą decydować o ważnych dla naszego miasta sprawach w Warszawie, że obecna sytuacja jest nie do przyjęcia, że czyste powietrze powinno być standardem w całej Polsce. Życzę Wam, by takich akcji nie trzeba było kontynuować, byście mogli malować tylko w jasnych kolorach – mówił na wernisażu wystawy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dla biorących udział w akcji dzieci i młodzieży możliwość wyrażenia swojej opinii na temat zanieczyszczenia powietrza jest bardzo ważna.

Dzieci wierzą, że ich głos w sprawie problemu zanieczyszczonego powietrza zostanie usłyszany w Warszawie. Nie chcą być więźniami czterech ścian. Nie chcą śniegu oglądać przez szyby, a bałwana lepić od święta. Wyczekiwać deszczu, śniegu i silnego wiatru, aby przegonił smog. Nie chcą żyć w świecie postawionym na głowie, w którym zanieczyszczone powietrze ogranicza ich aktywność. Chcą normalnego dzieciństwa. Mają też nadzieję, że rysunki będą działać na wyobraźnię osób, którym z ekologią nie po drodze – wskazuje Małgorzata Gaszka, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji. –  W Rybniku mieszkam od 13 lat i od tego czasu zmagam się z problemem smogu. Te 13 lat pokazało, że świadomość rybniczan w tym zakresie ogromnie się zmieniła. Akcją malowania prac o smogu chcemy uświadamiać skalę problemu osobom, które nie doświadczają na co dzień skutków zanieczyszczenia powietrza – rysunkami pokazujemy premierowi, co to jest smog – dodaje Małgorzata Gaszka.

Prace dzieci wywarły spore wrażenie na obecnym na wernisażu Piotrze Woźnym, pełnomocniku rządu ds. programu „Czyste powietrze”:

Te obrazki wpłynęły do kancelarii premiera i wywołały żywy odzew i zainteresowanie. Kiedy przypominaliśmy sobie zimy naszego dzieciństwa, wspominaliśmy łyżwy i hokej albo bałwana. To smutne, że dzisiaj zima dzieciom kojarzy się z czarnym dymem i wysokimi kominami.  Prace dzieci to niezwykle ważna inspiracja, rysunki motywują nas do tego, by jeszcze intensywniej pracować. Dziękuję autorom prac za wysiłek. Mam nadzieję, że za kilka lat dzieci w Rybniku będę rysować tylko kolorowymi farbkami, innymi niż czarne – zaznaczał Piotr Woźny.

Na spory walor edukacyjny akcji wskazywał Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego:

Bardzo się cieszymy, że powstała taka inicjatywa. Te obrazy to fantastyczny przekaz dla rządu. Widzę w tych pracach wspólny mianownik, z czego bardzo się cieszę, bo on pokrywa się z tym, co wiemy na temat zanieczyszczenia powietrza. Smog dzieciom kojarzy się z kominem, z czarnym kolorem i z maską, dzieci wiedzą, że trzeba się przed nim chronić – podkreślał Zdzisław Kuczma

Prace dzieci i młodzieży dowodzą, że ich wiedza na temat smogu jest bardzo duża. Mają świadomość, że smog jest szkodliwy dla zdrowia, ale przede wszystkim postrzegają go jako ograniczenie codziennej aktywności:  

Smog bardzo przeszkadza w Rybniku, czuję, że towarzyszy mi na każdym kroku. Mój rysunek przedstawia mężczyznę, który zakrywa usta maską, a za jego plecami jest smog w postaci smoka – opowiada Magdalena z OPP „Przygoda”.

Narysowałam szaro-czarne smugi dymu nad zalewem i budynki w szarym kolorze. Liczę, że nasze prace uświadomią coś dorosłym, pokażą, że dzieci i młodzież mają pojęcie na temat smogu, i że to zjawisko im przeszkadza – dodaje Klaudia z OPP „Przygoda”.

Problem smogu dotyka nas bardzo. Idąc do szkoły czy na autobus, poruszamy się w tym smogu. On w nas jest, wszystko tym „pachnie”, jak się otworzy okno –  czuć w domu dym. To dotyczy nas wszystkich. W swojej pracy pokazałam kilka grup społecznych i smog w postaci potwora, który nas „pożera” – wskazuje Krystyna, również z  OPP „Przygoda”.

Wspólną pracę przygotowały m.in. Kalina i Maja ze Społecznej Szkoły Podstawowej:

Bardzo chcemy, żeby smog zniknął, w zimie czuję jego zapach, źle mi się oddycha. Żeby gdzieś wyjść, trzeba zakładać maskę albo zatykać nos – mówi Kalina.

Wchodzi do płuc i można zachorować. Jest wszędzie. Nasz rysunek ma szare tło – to właśnie smog. Chcemy się go pozbyć – dlatego jest też hasło: Walczymy ze smogiem – dodaje Maja. 

Jakub, również ze Społecznej Szkoły Społecznej, dodaje:

Smog to dla mnie duży problem. Powoduje katar i kaszel. Często muszę zostać w domu i nie mogę bawić się na dworze.

Dzieci z Przedszkola nr 7 także widzą zimowy świat w szarych brawach:

Narysowałam, jak mama wiezie mnie do przedszkola. Jest mocny smog. Przez niego ludzie muszą być w domu – mówi Tosia.

Kaja z tej samej placówki dodaje:

Narysowałam dzieci, które mają maski przeciwsmogowe, domek i komin, z którego leci dym. Ten dym nam przeszkadza. Chciałabym, żeby ludzie nie palili złym opałem.

Dzieci z Przedszkola nr 41 akcentowały, że z powodu smogu ludzie są bardzo smutni:

Emilka:

Ludzie wyszli na spacer, ale zaczął się robić smog i szybko musieli wrócić do domu. Smog psuje zabawę.

Maja:

Narysowałam dziewczynkę, która smuci się z powodu smogu. Wtedy nie można się bawić. Ten smog to problem dla dzieci.

Hania:

Na moim rysunku jest dużo kominów. Ludzie są smutni, bo nie mogą wyjść na dwór.

GALERIA

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również