Wiadomości z Rybnika

Dwa, trzy czy pięć lat - sprawdź na jak długo wynająć magazyn dla firmy

  • Dodano: 2016-01-26 10:45

Kto dyktuje warunki?

To właśnie sytuacja na rynku ma znaczny kształt na zapisy umowy najmu. Przed negocjowaniem warunków warto więc poświęcić trochę czasu, by obserwować aktualne tendencje. W niektórych częściach kraju to bowiem właściciel powierzchni dyktuje warunki. Z kolei w innych regionach można z kolei zaobserwować nadpodaż ofert co sprawia, że to potencjalny najemca ma przewagę w negocjacjach. W takich sytuacjach bywa także, że najemcy oferują szereg zachęt. Warto to sprawdzić, bo na przykład okresowe zwolnienia z czynszu mogą być bardzo korzystne. Jeśli takie tendencje się utrzymują to warto rozważyć podpisanie umowy na dłuższy czas.

Przyjęło się już, że umowy najmu powierzchni magazynowych najczęściej zawiera się na trzy lata. Wynika to z tego, że właściciel magazynu z reguły jest zobowiązany do przystosowania powierzchni do nowego najemcy. Dotyczy to m.in. odświeżenia magazynu czy chociażby przerobienia instalacji liczników. To generuje koszty, których jak wiadomo – każdy wolałby uniknąć.

Najważniejsze są potrzeby

W sytuacji kiedy rynek nie jest taki łaskawy, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby. Warto zadać sobie pytania: czy będę w stanie utrzymać magazyn przez okres obowiązywania umowy? Czy konieczne są dodatkowe inwestycje w powierzchnię? Jak dużego magazynu potrzebuję?

Teoretycznie najkorzystniejszą ofertą dla najemców powierzchni magazynowych są umowy z możliwie najkrótszym czasem obowiązywania. Takie rozwiązanie dają bowiem spore możliwości negocjacji przed podpisaniem kolejnych kontraktów. I faktycznie, to może sprawdzić się w przypadku firm logistycznych, które poszukują powierzchni magazynowych z myślą o konkretnym kliencie. W takich warunkach wręcz zalecane jest podpisywanie umów typu „back to back”. Czyli obowiązujących tak długo, ile trwa kontrakt z danym klientem.

Jednak krótkie umowy najmu powierzchni magazynowych nie zawsze sprawdza się tak samo dobrze. Dotyczy to szczególnie firm, które ponoszą duże koszty w związku z koniecznością zainwestowania w powierzchnię magazynową. Jeśli prowadzony biznes wymaga wyposażenia magazynu w maszyny czy inny sprzęt, chętniej zawierane są umowy nawet na pięć czy 10 lat. To gwarancja stabilizacji na długie lata.

Niektórzy przedsiębiorcy muszą radzić sobie ze szczególnym zjawiskiem w biznesie. To tak zwany „peak” czy „sezonowości”. To sytuacja w której magazyn użytkowany jest tylko przez kilka miesięcy w roku, co wynika ze specyfiki prowadzonego biznesu. Przedstawiciele takich przedsiębiorstw powinni szukać ofert najmu na czas nieokreślony i najlepiej z elastyczną możliwością dobierania powierzchni.

Sprawdź oferty wynajmu magazynów na warehouses.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.