Dom dla samotnych rodziców powstał dzięki kompleksowej adaptacji opuszczonego budynku przy ul. Świerklańskiej 4.
Budynek został przebudowany, rozbudowany i przystosowany do pełnienia usług socjalno-społecznych
Inwestycja warta ponad 2,6 mln zł uzyskała dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
W domu znajduje się sześć w pełni wyposażonych pokoi, jednocześnie może w nim przebywać 15 osób. Do dyspozycji mieszkańców są: kuchnia z jadalnią, pokój pobytu dziennego, bawialnia dla dzieci, cztery łazienki, w tym jedna przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych, suszarnia wyposażona w dwie pralki, pomieszczenia gospodarcze, wózkownia, a w bezpośrednim otoczeniu – plac zabaw z piaskownicą. W budynku znajduje się także winda, a piaskownica na placu zabaw przystosowana jest dla dzieci poruszających się na wózkach. Dom wyposażony jest również w monitoring zewnętrzny. Wnętrza domu są jasne i przestronne, a przede wszystkim bezpieczne. Dla osób w trudnej sytuacji to przystań, w której można się zatrzymać, by poukładać swoje sprawy i ruszyć do przodu.
- Takie domy to kluczowy element systemu wsparcia dla wymagających schronienia rodziców małoletnich dzieci i kobiet w ciąży. Mają zapobiegać umieszczaniu takich osób w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych. To miejsce ma spowodować odbicie od kryzysu rodzinnego. To ma być jak skok na trampolinie w kierunku lepszego życia – mówi Prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Obiekt będzie zarządzany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku. O całodobowy, okresowy pobyt w domu mogą ubiegać się matki, ojcowie lub inne osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, jak również kobiety w ciąży, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.
- To oferta m.in. dla osób doświadczających przemocy ze strony bliskich lub będących w losowych sytuacjach, skutkujących brakiem bezpiecznego schronienia. Podstawą przyjęcia do Domu jest wydanie decyzji administracyjnej przez Prezydenta Miasta Rybnika na podstawie dokumentów zgromadzonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku – wyjaśnia Anna Sowik-Złotoś, dyrektor rybnickiego OPS.
Skierowanie wydaje się po zebraniu następujących dokumentów:
- wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do Domu,
- wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego,
- zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do umieszczenia w Domu,
- skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka lub książeczki zdrowia dziecka,
- orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, jeżeli takie jest wydane.
W Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży zatrudnieni są m. in. specjaliści pracy socjalnej, pracy z rodziną oraz opiekunowie.
- Dzięki projektowi współrealizowanemu przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku "3R - Rodzina Rozwój Rybnik", współfinansowanemu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, będą podejmowane działania mające na celu usamodzielnianie mieszkańców Domu. Mowa m.in. o pomocy psychologicznej i prawnej – dodaje Anna Sowik-Złotoś.