Wiadomości z Rybnika

Dom czy mieszkanie - które ubezpieczenie jest tańsze?

  • Dodano: 2017-09-11 15:15

Kupując ochronę dla posiadanej nieruchomości warto wiedzieć czym kierują się towarzystwa przy ustalaniu takiej a nie innej wysokości składki. Okazuje się, że wpływ na cenę końcową obowiązującą przez co najmniej 12 miesięcy ma także przedmiot ubezpieczenia, którym może być dom, mieszkanie lub budynek w budowie.

Firmy ubezpieczeniowe chętnie uzupełniają swoją ofertę o wiele innych pojęć związanych z nieruchomością: stałe elementy, wyposażenie, obiekty małej architektury czy rower. Jednak żadna z wymienionych opcji nie będzie możliwa do wybrania bez umowy podstawowej, czyli ochrony murów głównej nieruchomości na ewentualność zaistnienia ognia i innych zdarzeń losowych.

Zakres ubezpieczenia online

Przeglądając przykładowe wyliczenia składek w serwisie www.ubezpieczeniemieszkania.pl

łatwo zauważyć powtarzającą się tendencję. Na 3 rodzaje nieruchomości mieszkanie posiada składkę najtańszą, a dom najdroższą. Spośród kilkunastu widocznych na stronie przykładowych kalkulacji widać wyraźnie, że polisa mieszkaniowa jest średnio 100-150 zł niższa w skali roku od ubezpieczenia domu jednorodzinnego. Z czego to wynika?

Przede wszystkich z podanych informacji. Aby precyzyjnie wyliczyć wysokość rocznej składki dla domu bądź mieszkania, należy uzupełnić formularz dołączony do kalkulatora ubezpieczeń. Formularz składa się z kilku działów:

  • przedmiot ubezpieczenia,
  • dane podstawowe,
  • dane adresowe,
  • historia ubezpieczenia,
  • zakres ubezpieczenia.

Szczególnie ostatni z podpunktów jest istotny, ale dla wyliczenia składki trzeba uwzględnić także dane techniczne budynku czy historię szkód w ostatnich 3 latach. Wpływ na wysokość składki ma powierzchnia i, co za tym idzie, rynkowa wartość.

Składka w ramach profilu klienta

Bez względu na to, czy korzystanie z kalkulatora ma zakończyć się zakupem polisy czy tylko sprawdzeniem cen składki, koniecznym jest wypełnienie wszystkich pól formularza, czyli stworzenie profilu klienta.

Załóżmy, że w obu przypadkach (ubezpieczenia domu i mieszkania) będzie 45-letni mężczyzna posiadający daną nieruchomość na własność w miejscowości Strzegom (kod pocztowy 58-150), a sama polisa ma status nowej (tj. nie przedłużanej). Podobnie z zakresem ochrony:

  • zdarzenia losowe (ruchomości SU 20 000 zł),
  • kradzież (ruchomości SU 20 000 zł; stałe elementy SU 10 000 zł),
  • OC w życiu prywatnym (SU 50 000 zł).

Do tego momentu profil klienta jest wspólny. Rozróżnienie następuje w momencie określenia przedmiotu ubezpieczenia:

  • DOM – rok budowy: 2000, powierzchnia użytkowa: 100 m2, piwnica: nie, zabezpieczenia dodatkowe: zamek z atestem, wartość rynkowa: 400 000 zł
  • MIESZKANIE – rok budowy: 2008, powierzchnia użytkowa: 60 m2, kondygnacja; parter, piwnica: tak, zabezpieczenia dodatkowe: zamek z atestem, wartość rynkowa: 200 000 zł

Oczywiście, można przyjąć, że mieszkanie będzie również posiadało powierzchnię użytkową 100 m2, ale nieruchomości o takich właściwościach zdarzają się rzadziej, a szczególnie w podanej wcześniej lokalizacji.

Wspomniany profil to tylko symulacja dla pokazania różnic w cenie między ubezpieczeniem dla danej nieruchomości. Faktem jest, że skorzystanie z kalkulatora polisowego pozwala na porównania do 20 ofert w ramach jednej kalkulacji w 4 różnych wariantach. Wszystkie informacje, także te o towarzystwach jak www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ubezpieczalnia/pzu, są dostępne w serwisie lub pod numerem telefonu u doradcy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.