Wiadomości z Rybnika

Czy cukier powoduje choroby? Co wiemy o tym?

  • Dodano: 2020-02-27 11:00

W mediach bardzo często mówi się o szkodliwości cukru, zaś naukowcy podsuwają nam coraz to kolejne badania wskazujące na to, że spożywanie za dużej ilości słodkich produktów może prowadzić do przykrych następstw zdrowotnych. To dlatego cukier a zdrowie jest tematem numer jeden wśród niektórych dietetyków i właśnie dlatego lekarze ostrzegają nas przed tym, żebyśmy nie spożywali za dużo białego kryształu. Niekiedy mówi się nawet o tym, że uzależnienie od cukru samo w sobie jest jednostką chorobową, że jest nawet gorsze od narkomanii, bo wszakże do słodkości mamy pełen dostęp.


Rzecz jednak w tym, że niekiedy jest to niepotrzebne wzbudzanie paniki albo sianie dezinformacji po to, żeby ludzie prewencyjnie najlepiej w ogóle odstawili cukier niż mieli go nadużywać. Brakuje w tym wszystkim złotego środka, pewnego rodzaju kompromisu, który przecież można w żywieniu osiągnąć. Można i nawet trzeba, bo nasza dieta musi być zbilansowana i pełnowartościowa, nie możemy tak po prostu czegoś wyrzucić.

Z cukrem jest jednak tak, ze czasami może – ale nie musi – być przyczyną niektórych chorób. Jedną z wielu przyczyn, warto dodać.

Cukrzyca – wróg publiczny numer jeden

Cukrzyca stała się problemem tak dużym, że mamy już całe towarzystwa diabetyków. Choroba ta objawia się przede wszystkim bardzo silnym i częstym pragnieniem oraz równie częstym oddawaniem moczu. Do tego pojawia się senność, a niekiedy także i infekcje intymne. Jeżeli zauważamy u siebie takie objawy, to z pewnością powinniśmy udać się do lekarza.

Wśród przyczyn cukrzycy można przede wszystkim wyróżnić stres, złą dietę, a także czynniki genetyczne. Jeżeli bliska nam osoba chorowała na tę przypadłość, może ona dotknąć także nas, dlatego prewencyjnie warto się zbadać. Ale dotyczy to również osób, które są zdrowe, a cierpią na objawy wymienione powyżej – czasami może się okazać, że w porę unikniemy przykrych następstw chorobowych, chociaż cukrzyca jest niestety nieuleczalna.

Co więcej, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, że nadmiar cukru faktycznie może sprzyjać rozwojowi cukrzycy, aczkolwiek w nadmiarze szkodzi absolutnie wszystko. Z tego powodu pojawiają się palące kwestie, w których zastanawiamy się, jaki wpływ ma cukier na zdrowie. Z samej nazwy cukrzyca wini za swój stan rzeczy cukier, aczkolwiek również dlatego, że w tej konkretnej przypadłości mamy problemy z niskim jego poziomem. 

Pamiętajmy, że cukrzyca jest tak znienawidzona również z tego powodu, że powikłania po niej potrafią być naprawdę poważne. Możemy spośród nich wyróżnić śpiączkę cukrzycową, choroby serca oraz nerek, nefropatię, a także zespół stopy cukrzycowej. Są to następstwa, które mogą się dla nas skończyć tragicznie, także śmiercią. Właśnie dlatego są diabetycy, którzy chcieliby wycięcia sadów, tak, żeby człowiek witaminy przyjmował wyłącznie za sprawą warzyw. Tak się jednak nie da zrobić – cukier w owocach jest nam potrzebny.

Polecamy również do czytania: Co powinniśmy wiedzieć o cukrze, żeby zachować zdrowie i cieszyć się słodkim smakiem?

Kiedy spożywamy za dużo cukru?

Zbilansowana dieta jest podstawą naszego dobrego samopoczucia, co do tego nie ma chyba najmniejszych wątpliwości. Jednak musimy być świadomi tego, że nie zawsze będziemy w stanie ją utrzymać: wystarczy, że przestaniemy czytać etykiety i zaczniemy na własną rękę żywić się tym, co wpadnie nam na talerz. Czasami mogą być to słodycze, czasami inne rzeczy, które ostatecznie będziemy jeść w zbyt dużej ilości.

Cukier bywa szkodliwy wtedy, kiedy objadamy się kompulsywnie i nie czekamy na kolejne posiłki, tylko między nimi podjadamy, w szczególności cukierki i batoniki. Tutaj należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, żebyśmy odpowiednio dawkowali sobie konkretne przyjemności i nie pozwolili na przesadę. 

Za dużo cukru spożywamy w momencie, kiedy jego ilość przekracza 50 gramów dziennie – czyli ponad dziesięć łyżeczek zwykłego, białego kryształu. Warto również wyliczyć sobie, ile jemy tłuszczy, czasami może się bowiem okazać, że ograniczyliśmy słodkie, ale dalej lubimy tłuste. Tłuszcz jest zapasem dla naszego organizmu, pozwala na skorzystanie z rezerw energii, gdy ich nam brakuje (właśnie dlatego tyjemy na zimę), aczkolwiek spożywany w nadmiarze prowadzi do otyłości dużo szybciej, niż cukier. Z tego też powodu odradza się używania go w dużych ilościach i sprowadzenia do zdrowych tłuszczy, na przykład rybnych... aczkolwiek raz na jakiś czas nikomu nie zaszkodzi kotlet schabowy.

Czy każda dawka cukru jest szkodliwa dla zdrowia?

Cukier cukrowi nierówny – to chyba podsumowuje wszystkie badania. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że są przecież słodziki, które otrzymuje się metodami laboratoryjnymi. Jest również cukier w owocach, fruktoza, którą wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, a którą potrafimy zjadać w naprawdę ogromnych ilościach. Mamy również znany cukier buraczany, będący obiektem dyskusji.

Zbyt mało cukru jest również stanem niebezpiecznym dla naszego zdrowia, może bowiem dojść do niedocukrzenia, czyli hipoglikemii. To z kolei prowadzi do tego, że mamy szansę na utratę przytomności, śpiączkę lub zapaść – jednym słowem wszystko, co może nam zaszkodzić. Żeby tego uniknąć, powinniśmy racjonalnie się odżywiać i pamiętać o tym, by wszystko dawkować w odpowiednich ilościach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.