Wiadomości z Rybnika

Czy botoks leczy bruksizm? Okazuje się, że tak!

  • Dodano: 2024-01-24 11:45, aktualizacja: 2024-01-25 12:01

Bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami, to dolegliwość dotykająca wielu osób. Może powodować ból i zmęczenie mięśni żuchwy, bóle głowy, a nawet uszkodzenia zębów i stawów skroniowo–żuchwowych. Jak się okazuje, botoks może być skuteczną metodą walki z tym problemem.

Bruksizm – przyczyny i objawy nocnego zgrzytania zębów

Bruksizm polega na mimowolnym zaciskaniu szczęki, zgrzytaniu bądź zaciskaniu zębów, najczęściej podczas snu. Może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Przyczyn bruksizmu upatruje się w czynnikach emocjonalnych (stres, lęk, frustracja), jak i morfologicznych (nieprawidłowy zgryz, budowa stawów). Objawami są ból i zmęczenie mięśni żuchwy, bóle głowy, nadwrażliwość i kruszenie zębów, a nawet uszkodzenia stawów skroniowo–żuchwowych. Standardowo stosuje się szyny i aparaty dopasowane na zęby, by rozluźnić napięte mięśnie. Jednak ostatnio zyskuje na popularności terapia botoksem.

Botoks jako nowoczesna metoda leczenia bruksizmu

Botoks, czyli toksyna botulinowa, od dawna jest stosowany m.in. w leczeniu migren, nadpotliwości czy zmarszczek. Okazuje się, że może być równie skuteczny w terapii bruksizmu, o czym specjaliści piszą na https://projektskora.pl/blog/botoks-a-leczenie-bruksizmu/. Działanie botoksu polega na czasowym osłabieniu nadmiernie napiętych mięśni odpowiedzialnych za zgrzytanie zębami. Po wstrzyknięciu do mięśni żuchwy, botoks zaczyna blokować przekaźnictwo nerwowo–mięśniowe. Tym samym mięsień rozluźnia się, co zmniejsza objawy bruksizmu. Efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy i w tym czasie można odczuć znaczną ulgę.

Jak botoks działa na mięśnie żuchwy

Botoks podawany jest w formie wstrzyknięć w okolice mięśni żwaczy, skroniowych i mostkowo–żuchwowych. Preparat zawiera toksyczne białko, które blokuje uwalnianie acetylocholiny w zakończeniach nerwów ruchowych. Acetylocholina odpowiada za pobudzenie mięśni do skurczu. Zablokowanie jej uwalniania powoduje osłabienie i rozluźnienie mięśni, a co za tym idzie – zmniejszenie objawów bruksizmu. Efekt utrzymuje się kilka miesięcy, po czym mięśnie stopniowo odzyskują swoją funkcję.

Bezpieczeństwo i skuteczność botoksu w terapii bruksizmu

Botoks uważany jest za bezpieczną i skuteczną metodę leczenia bruksizmu. Badania kliniczne wykazały znaczną redukcję objawów, takich jak ból mięśni i stawów, po wstrzyknięciu botoksu. Nie zaobserwowano poważnych działań ubocznych. Najczęstsze to niewielki ból w miejscu wkłucia oraz przemijające osłabienie mięśni żucia. Wskazaniem do zabiegu są przede wszystkim przypadki umiarkowanego i ciężkiego bruksizmu opornego na leczenie standardowymi metodami.

Porównanie botoksu z tradycyjnymi metodami leczenia bruksizmu

W przeciwieństwie do szyn zgryzowych, czy leków uspokajających, botoks działa bezpośrednio na przyczynę bruksizmu, czyli nadmierne napięcie mięśni. Co więcej, jego efekt utrzymuje się stosunkowo długo – od 3 do 6 miesięcy. Szyny wymagają codziennego stosowania i mogą powodować dyskomfort. Leki uspokajające znoszą jedynie objawy, a ich długotrwałe przyjmowanie nie jest wskazane. Botoks może być zatem skuteczniejszą alternatywą.

Procedura zabiegu botoksu na bruksizm – co musisz wiedzieć

Sam zabieg jest krótki i bezbolesny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym za pomocą cienkich igieł wprowadzanych w okolice mięśni żuchwy. Może być konieczne powtórzenie wstrzyknięć po 3–6 miesiącach, gdy efekt osłabienia mięśni zacznie zanikać. Przed zabiegiem zalecane jest wykonanie badań krwi i zdjęć RTG zębów oraz konsultacja ze stomatologiem. Bezpośrednio po iniekcjach mogą wystąpić niewielkie zasinienia i obrzęki w miejscach wkłuć.

Opinie pacjentów i badania potwierdzające skuteczność botoksu w leczeniu bruksizmu

Według badań, u ok 80% pacjentów zaobserwowano znaczną poprawę po zastosowaniu botoksu. Zmniejszeniu uległy dolegliwości bólowe mięśni i stawów, poprawiła się jakość snu i samopoczucie. W ankietach pacjenci zgłaszali ulgę w objawach bruksizmu utrzymującą się od 3 do 8 miesięcy po iniekcjach. Efekty terapii botoksem potwierdzają również liczne opinie osób leczonych tą metodą. Podkreślają jej skuteczność i brak poważnych skutków ubocznych.

Długoterminowe efekty stosowania botoksu na bruksizm

Choć botoks nie jest leczeniem przyczynowym bruksizmu, może przynosić długoterminową ulgę w dolegliwościach. Cykliczne iniekcje preparatu co kilka miesięcy pozwalają utrzymywać efekt rozluźnienia mięśni przez dłuższy czas. Dzięki temu zmniejsza się obciążenie stawów skroniowo–żuchwowych i ryzyko ich uszkodzeń, a także chroni szkliwo zębów. Jednak aby uzyskać trwałe wyleczenie, terapię botoksem warto łączyć z leczeniem przyczynowym (terapia behawioralna, leczenie zaburzeń emocjonalnych) oraz noszeniem szyny relaksacyjnej w nocy.

Mimo że botoks nie usuwa bezpośrednio przyczyn bruksizmu, może skutecznie zmniejszać jego objawy przez dłuższy czas, zapewniając komfort życia pacjentom. Jest obiecującą alternatywą dla dotychczas stosowanych metod i z pewnością przyczyni się do lepszej jakości leczenia tego powszechnego zaburzenia.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.