Wiadomości z Rybnika

Czego nie mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej?

  • Dodano: 2019-09-17 06:45, aktualizacja: 2019-09-17 06:52

Rozmowa kwalifikacyjna jest dość stresującym przeżyciem. Pod wpływem zdenerwowania możemy powiedzieć coś nieprzemyślanego, co nie wpłynie dobrze na nasz wizerunek w oczach przyszłych przełożonych. Pewnych rzeczy nie wypada jednak mówić w czasie rozmów o pracę.

Opowieści o potrzebach finansowych

Gdy osoba prowadząca rekrutację zada Ci pytanie o oczekiwane zarobki, jednym z najgorszych pomysłów jest wymienianie, na co potrzebujesz pieniędzy. Taka argumentacja nie brzmi profesjonalnie. Gdy opowiadasz, że masz dzieci w wieku szkolnym, kredyt na dom i samochód do spłaty – nie brzmisz profesjonalnie. Przyszłego pracodawcy nie interesują prywatne wydatki. Lepiej przemyśl w domu jaka kwota zabezpieczy Twoje potrzeby finansowe i podając ją rekruterowi przytocz argumenty z dotychczasowego doświadczenia zawodowego, które przemawiają za tym, że warto w Ciebie zainwestować.

Narzekanie na poprzedniego pracodawcę

Nie narzekaj w czasie rozmowy kwalifikacyjnej na poprzedniego pracodawcę. Stawianie byłego szefa w złym świetle sprawia, że prowadzący rozmowę może poczuć do Ciebie nieufność i uznać za osobę o negatywnym nastawieniu. Takich ludzi raczej nie chce się zatrudniać. Jednak w sytuacji, gdy opuściłeś poprzednią pracę z powodu np. mobbingu czy molestowania seksualnego, możesz szczerze o tym powiedzieć, gdyż tutaj wchodzi w grę łamanie prawa przez byłego przełożonego.

Dawanie do zrozumienia, że masz jeszcze mnóstwo innych ofert pracy

Niektórzy próbują poprawić pewność siebie przez informowanie prowadzącego rozmowę o wielu innych rekrutacjach i ciekawych ofertach pracy, które mają w zasięgu ręki. Efekt takich zwierzeń niestety może być inny niż zamierzony, dlatego lepiej nie mów rekruterowi, jak wiele masz interesujących propozycji pracy. Może on pomyśleć, że w ten sposób próbujesz dać do zrozumienia, że skoro jesteś tak rozchwytywany, to wcale nie zależy Ci na zatrudnieniu w danej firmie. 

Nie pytaj o rzeczy, które są oczywiste

Nie pytaj osoby prowadzącej rekrutację o to, czym zajmuje się firma, gdzie mieści się jej siedziba itp. Takie informacje są powszechnie dostępne w internecie (np. na stronach poświęconych pracy, jak Pracuj.pl), a Ty aplikując do danej firmy powinieneś się z nimi zapoznać. Jeśli nie wiesz podstawowych rzeczy o przedsiębiorstwie, do którego wysłałeś CV, dajesz rekruterowi sygnał, ze nie podchodzisz do rozmowy o pracę z odpowiednim zaangażowaniem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.