Wiadomości z Rybnika

Budżet obywatelski. Realizacje i pomysły

  • Dodano: 2016-05-25 11:45, aktualizacja: 2018-03-18 21:39
Trwa przyjmowanie wniosków do budżetu obywatelskiego 2017. Tymczasem realizowane są już pomysły na Rybnik, które  mieszkańcy zgłaszali w ubiegłym roku.
 
 
Od zeszłego roku w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy mają do dyspozycji 3 miliony złotych. Dwa z nich są przeznaczane na dzielnicowe projekty lokalne, dodatkowy milion – na projekty ogólnomiejskie.
 
 
Swoje pomysły na Rybnik można składać do końca maja. Warto pamiętać, że w ramach budżetu obywatelskiego można realizować nie tylko przedsięwzięcia, w efekcie których powstaje konkretna infrastruktura, ale także takie, które rozwijają więzi pomiędzy społecznościami lokalnymi. Spotkania integracyjne, kreatywne  warsztaty, zajęcia sportowe – takie inicjatywy również można sfinansować dzięki możliwościom, jakie daje budżet obywatelski.
 
 
Projekty, które mieszkańcy zgłaszali w ubiegłym roku, są realizowane już albo będą w niedługim czasie. Budżet obywatelski 2016 pozwoli na realizację 39 pomysłów, w tym propozycji ogólnomiejskiej czyli  wodnego placu zabaw na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku-Kamieniu. Pluskadełko, tworzone przez nieckę z zabudowanymi tryskaczami, fontannami i innymi służącymi wodnej rekreacji elementami dostosowanymi dla dzieci,  jest już prawie ukończone. Oficjalne otwarcie obiektu planowane jest 5 czerwca, podczas dzielnicowego festynu.
 
 
Dzięki budżetowi obywatelskiemu dla Boguszowic Starych zostały zakupione już:  nagłośnienie, oświetlenie oraz  namiot i ławostoły na rzecz organizacji wydarzeń w dzielnicy. Ligota-ligocka Kuźnia może się zaś cieszyć z nowego wyposażenia konferencyjnego dla  Klubu Kultury Harcówka.
 
 
W Radziejowie zamontowano gabloty informacyjne, a w dzielnicy Śródmieście dwa betonowe stoły do gry w tenisa stołowego, wykonano też „ziemne” gry planszowe na terenie starego boiska asfaltowego przy Gimnazjum nr 1.
 
 
W Niedobczycach trwają uzgodnienia koncepcyjne dotyczące powstania miasteczka ruchu  drogowego, siłowni na wolnym powietrzu oraz gier asfaltowych. Uzgodnienia dokonywane są też w Stodołach, gdzie planowany jest montaż zadaszenia festynowego z paleniskiem grillowym na potrzeby mieszkańców.
 
 
W pierwszej dekadzie czerwca ukończona zostanie modernizacja systemu monitoringu wizyjnego w wybranych chwałowickich placówkach kulturalno-oświatowych. Do tego czasu OSP Popielów zostanie też doposażona w system nagłośnienia, oświetlenia oraz ławostoły na potrzeby dzielnicowego centrum integracji społecznej.
 
 
W połowie czerwca zakończyć powinno się zadanie związane z budową bezpiecznego placu zabaw w Boguszowicach Starych. Do końca czerwca zakończy się zaś montaż sześciokąta wspinaczkowego obok placu zabaw w Parku Kozie Góry. W trakcie realizacji jest montaż wiaty na terenie OSP Kamień służącej organizacji spotkań lokalnej społeczności. Częściowo zrealizowany jest kreatywny park rekreacyjno-sportowy w dzielnicy Niewiadom.
 
 
Warto wspomnieć, że w ramach budżetu obywatelskiego 2016 zgłoszono wiele przedsięwzięć pozwalających na integrację mieszkańców dzielnicy. Dobrym przykładem jest tutaj trwający właśnie projekt Aktywne Wielopole, opierający się na organizacji zajęć z nordic walking, warsztatów plastycznych czy kursu tańca. Nie ma mamy, nie ma  taty, tu się bawią małolaty pod takim hasłem organizowane są zaś w trakcie ferii i wakacji letnich zajęcia opiekuńczo-edukacyjne dla dzieci w orzepowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7.
 
W kilku dzielnicach odbyły się lub też zostaną zorganizowane na przestrzeni najbliższych miesięcy  spotkania integracyjne adresowane dla różnych grup, np. seniorów czy dzieci, festyny dla mieszkańców, uroczystości dożynkowe.
 
 
Niebawem rozpocznie się realizacja kolejnych projektów – trwają procedury formalne związane z wyłonieniem wykonawców danego zadania lub też podpisywane są umowy z wybranymi firmami  –  tak, by mieszkańcy jak najszybciej mogli cieszyć się urzeczywistnianiem swoich inicjatyw. Większość inwestycji powinno zostać zrealizowanych do końca sierpnia br.
 
***
 
Wiele ciekawych informacji na temat budżetu obywatelskiego miasta Rybnika na 2017 rok można usłyszeć w ramach audycji Radia 90  pt. „Czas na twoją miejscowość”. O najważniejszych kwestiach – w tym o kwotach, terminach i możliwościach – informuje Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika.
 
 
O swoich pomysłach i doświadczeniach z budżetem obywatelskim opowiadają: animator w projektach kulturalnych Piotr Dominiok, pracujący w Ośrodku Pomocy Społecznej i zaangażowany w inicjatywy prowadzone w mieście  Mirosław Górka  oraz  Beata Miozga  i Andrzej Gorzawski, którzy w ramach budżetu obywatelskiego 2016 zgłosili projekt pn. Aktywne Wielopole.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.