Wiadomości z Rybnika

Bilety zintegrowane - krok we właściwą stronę

  • Dodano: 2018-11-08 09:00

Z początkiem listopada w sprzedaży pojawiły się zintegrowane bilety, umożliwiające podróżowanie Kolejami Śląskimi oraz autobusami komunikacji miejskiej w Rybniku, w Wodzisławiu Śląskim lub w obu tych miastach – w zależności od opcji.

Jest to krok w dobrym kierunku, kolejny etap wdrażania zrównoważonej mobilności, komplementarny względem innych działań.
Bilet otrzymał nazwę „USB” - ten skrót od „Uniwersalny Subregionalny Bilet” ma wskazywać, że formuła współpracy jest otwarta także na inne podmioty, w szczególności na organizatorów transportu publicznego w subregionie zachodnim.

Obecnie do pociągów Kolei Śląskich „podpięta” jest komunikacja miejska ZTZ Rybnik, a także autobusy miejskie w Wodzisławiu Śląskim.

Pasażer może wybrać dowolną opcję, w zależności od preferencji. Dla kogoś korzystne będzie zakupienie wariantu na pociągi i komunikację miejską w Rybniku, ponieważ w Wodzisławiu Śląskim ma blisko do dworca, a w Rybniku dojeżdża autobusem. Dla kogoś innego będzie odwrotnie. Jest też wersja „na wszystko”, a także rozszerzona o gminy, z którymi Rybnik podpisał porozumienia o wspólnej organizacji komunikacji.

Obecne porozumienie można nazwać testowym. Obowiązuje do końca bieżącego roku, jest to dobry czas na docieranie się i obserwację, jak się rozwija sytuacja. Kolejarze też jeszcze pracują na przykład nad tym, by bilety USB były dostępne w punktach sprzedaży na terenie Rybnika i Wodzisławia. Wprowadzone rozwiązanie ma swoje zalety i wady – mówi prezydent Piotr Kuczera.

Szkoda, że Koleje Śląskie nie porozumiały się z Przewozami Regionalnymi, które obsługują kilka połączeń, wtedy integracja po stronie kolejowej byłaby kompletna. Liczę, że w kolejnym okresie uda się wypracować lepsze rozwiązanie.

Cena każdej wersji biletu składa się z dwóch części – z ceny biletu kolejowego oraz z ceny biletu na komunikację miejską. W zależności od uprawnienia do ulg odpowiednie upusty naliczają się w stosunku do każdej części. Stąd na przykład studenci korzystają z ulgi 51% w stosunku do „części kolejowej” zintegrowanego biletu oraz 50% - w stosunku do części „miejskiej”.

http://kolejeslaskie.com/wp-content/uploads/2018/10/USB-R-W_ulotka-z-mapkami.pdfBardzo cieszy relatywnie dobra oferta w przemieszczeniach wewnątrz Rybnika. Trzeba mieć na uwadze, że porozumienie miało i ma charakter wielostronny, dlatego negocjacje były bardzo trudne. Cieszę się, że udało się wywalczyć stosunkowo dobrą ofertę dla rybniczan. Rybnik jest rozległy i z Niewiadomia czy z Niedobczyc korzyść czasowa przy jeździe koleją jest już dość znaczna. W porównaniu do biletu na same autobusy można powiedzieć, że trzeba dopłacić tylko 30 złotych, by oprócz wszystkich autobusów ZTZ w mieście jeździć też pociągami Kolei Śląskich na terenie całego miasta - komentuje Bartosz Mazur główny specjalista ds. transportu w magistracie.

Normalny bilet trzydziestodniowy na strefę rybnicką (ZTZ oraz pociągi w granicach miasta) kosztuje 100 zł, ulgowy – zależnie od uprawnień, na przykład student zapłaci 49,60 zł, a uczeń 55,20 zł. Szczegółowy cennik jest dostępny na stronach Kolei Śląskich – obejmuje wszystkie możliwe warianty zasięgu oraz kombinacji ulg. Bilety można kupować w kasie biletowej na dworcu, ale także bezpośrednio u drużyn konduktorskich.

Rodzaje stref

Cennik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również