Ten artykuł skierowany jest do wszystkich użytkowników, którzy chcą zbudować instalację fotowoltaiczną na własną rękę i własnymi siłami. Przedstawimy Ci kilka użytecznych porad, czego unikać w czasie budowy mikroelektrowni słonecznej i omówimy najpopularniejsze błędy.
Dopasowanie panelu słonecznego do akumulatora
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest ustalenie wielkości panelu słonecznego, aby pasował do posiadanego akumulatora. Nie może być zbyt mała lub zbyt duża. Dobrze jest trzymać się zasady, że ilość wyrażana w Ah, czyli pojemność akumulatora nie może być wyższa niż moc panelu. Na przykład panel słoneczny o mocy 90W nie powinien ładować akumulatora większego niż 90Ah. Jest to dość ważne, bo wybierając zbyt mały panel, spowodujemy efekt niedoładowania akumulatora. To natomiast spowoduje, że będzie on ulegał stopniowemu zniszczeniu. Może zdążyć się też, że gdy rozładujemy akumulator zbyt mocno, na przykład 10.0 V, to nasz panel słoneczny nie będzie w stanie rozpocząć reakcji chemicznej, to znaczy procesu ładowania.
Jakie są skutki instalacji zbyt dużego panelu słonecznego?
Nie możemy również przesadzić i zainstalować na przykład panelu słonecznego o mocy 130 W do akumulatora o pojemności 18Ah. Zbyt szybkie ładowanie akumulatora będzie prowadziło do jego uszkodzenia. W skrajnych przypadkach akumulator może nawet wybuchnąć. Najszybszy czas ładowania akumulatora w granicach rozsądku to od 5 do 6 godzin. Większość producentów zaleca ładowanie przez 10 godzin.
Akumulator kwasowy, AGM czy żelowy?
To następna bardzo ważna decyzja. Bardzo popularnym błędem jest kupowanie akumulatora przeznaczonego do pracy buforowanej, takiego jak do samochodu. Naładowany akumulator jest ciągle doładowywany oraz nigdy nie pobiera się z niego więcej niż 10 procent skumulowanej energii. Nie ma znaczenia, czy będzie to akumulator kwasowy, żelowy, czy AGM. Musi być przeznaczony do cyklicznej pracy, bo w innym przypadku akumulator taki wytrzyma co najwyżej rok albo dwa lata pracy, zależnie od głębokości cyklu.
Jakie wybrać kabel solarny do instalacji fotowoltaicznej?
Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie kabla solarnego, który ma zbyt mały przekrój. Na przykład wykorzystanie przewodu o średnicy 1mm2 do panelu słonecznego. Jeżeli przyjmiemy, że odległość od panelu słonecznego do regulatora nie jest większa niż 10 metrów, to rozsądnych wyjściem są wartości 1.5mm2 dla paneli do 30W, 2.5mm2 dla paneli do 50W i 4mm2 dla paneli do 130W. Znajdziesz je chociażby na tej stronie https://sklep.ekotechnologia.eu/c/29/okablowanie.html. Odpowiedni kabel solarny zapewni dobry przepływ prądu i zminimalizuje spadki napięcia. Jeśli mamy wątpliwości, warto zawsze skonsultować się ze specjalistą. Dzięki temu na pewno wybierzemy właściwy kabel solarny.