Wiadomości z Rybnika

4,83 zł za 1 m3 wody

  • Dodano: 2010-02-19 07:30, aktualizacja: 2010-02-18 11:44

Pomimo planowanych od 1 kwietnia podwyżek cen wody i wzrostu opłat za odprowadzanie ścieków, odbiorcy indywidualni nie muszą się martwić.

Koszty za usługi wodociągowo-kanalizacyjne realnie wzrosną niewiele, a opłaty za wodę w Rybniku są korzystniejsze niż w wielu innych miastach województwa śląskiego. 

 
Wszelkie podwyżki budzą zazwyczaj niepokój. Dodatkowe opłaty wiążą się bowiem z koniecznością uwzględnienia w domowym budżecie kolejnych wydatków. Okazuje się jednak, że nie każda podwyżka oznacza realny wzrost opłat. Taka sytuacja ma miejsce w naszym mieście w związku z wprowadzeniem nowych stawek za usługi wodociągowo-kanalizacyjne.

Wysokość stawek za wspomniane usługi określona została przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Rybniku, które realizuje na terenie naszego miasta usługi wodociągowo-kanalizacyjne.

I tak w okresie od 1 kwietnia br. do 31 marca 2011 r. za 1 m3 wody zapłacimy 4,83 zł z VAT. W porównaniu do cen obecnych, jest to wzrost o 0,23 zł.

Biorąc pod uwagę opłaty stosowane w innych miastach, cena za wodę w Rybniku nie jest szczególnie wysoka. Za 1 m3 wody w Chorzowie trzeba bowiem zapłacić 5,28 zł, w Katowicach 4,88 zł, w Będzinie 5,01zł, w Dąbrowie Górniczej 5,20 zł, a w Wyrach aż 7,15 zł, a w Rybniku 4,83 zł.

Za odprowadzenie 1 m3 ścieków w Rybniku ustalono opłatę w wysokości 8,08 z VAT, czyli o 1,52 zł więcej, niż obecnie. Cena ta jest wyższa niż w innych śląskich miastach, jednak mieszkańcy Rybnika realnie nie odczują podwyżki.

Dla złagodzenia skutków wzrostu cen, prezydent Rybnika, Adam Fudali, zaproponował bowiem wprowadzenie dla gospodarstw domowych na terenie miasta Rybnika dopłat w wysokości 1,52 zł do 1 m3 odprowadzonych ścieków, czyli dokładnie tyle, ile wynosi podwyżka. Wniosek prezydenta zatwierdzili rybniccy radni w czasie sesji w dniu 10 lutego br. Oznacza to, że w rezultacie podwyżek mieszkańcy Rybnika od 1 kwietnia br. zapłacą jedynie o 0,23 zł więcej za 1 m3 wody.

Zarówno wzrost ceny za odprowadzanie ścieków, jak i wprowadzenie dopłat, znajdują swoje  uzasadnienie.

 - Miasto zainwestowało ogromne środki w budowę sieci kanalizacyjnej. Nowa kanalizacja została przekazana do eksploatacji Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku, które realizuje usługi wodociągowo-kanalizacyjne na terenie naszego miasta. Eksploatacja sieci wiąże się z ponoszeniem kosztów amortyzacji, co z kolei rzutuje na cenę oferowanych przez przedsiębiorstwo usług – wyjaśnia prezydent Rybnika, Adam Fudali.
 

Niższe opłaty za  odprowadzanie ścieków w innych miastach związane są z faktem, że na tych obszarach nie dokonały się jeszcze przemiany związane z dostosowaniem sieci kanalizacyjnej do standardów europejskich. W dłuższej perspektywie czasowej, to właśnie w Rybniku ceny maja być niższe:

- Jeżeli chodzi o budowę infrastruktury kanalizacyjnej, Rybnik wyprzedza wiele miast, mających przed sobą drogę, którą my już pokonaliśmy. Znając długoletni plan finansowy można już teraz powiedzieć, że po okresie wzrostu cen za odprowadzanie ścieków, po upływie kilku lat, nastąpi ich spadek – dodaje prezydent miasta.

Podjęcie decyzji o pokryciu ze środków budżetu miasta dopłat do kosztów odprowadzania ścieków było z kolei możliwe dzięki dodatkowym środkom:

- Za usługi realizowane  w ramach projektu budowy kanalizacji płaciliśmy podatek VAT.  Obecnie możliwe jest odzyskanie zapłaconych z tego tytułu należności. Dotacje do kosztów związanych z odprowadzaniem ścieków będą pochodzić właśnie z tej puli – informuje prezydent Adam Fudali.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Marianna G.

    podwyżka aż tak nie uderzy po kieszeni mieszkańców miasta - tyle dobrze!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.