W poniedziałek, 19 grudnia, została podpisana umowa na dostawę 11 nowych autobusów o napędzie hybrydowym o wartości 24 mln zł, które zakupiła spółka Komunikacja Miejska Rybnik.
Zastosowanie napędu hybrydowego pozwoli na oszczędności w zużyciu paliwa oraz redukcję hałasu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, autobusy firmy Solaris Bus &Coach Sp. z o. o, która wygrała ogłoszony przez spółkę przetarg, wyjadą na ulice Rybnika w lipcu 2023 roku.
Napęd tych pojazdów to, tzw. pełna hybryda, czyli połączenie napędu spalinowego z elektrycznym, umożliwiającym przejechanie kilkuset metrów wyłącznie na silniku elektrycznym, czyli zeroemisyjnie. Autobusy wyposażone będą m.in. w klimatyzację, czytelne tablice informacyjne, defibrylatory AED, alkomaty oraz pełne kabiny kierowców.
Wnętrze autobusów będzie dostosowane do naszych wymogów z takimi kolorami i wzornictwem, które mają sprawić, że pasażer będzie czuł się przytulnie jak w domu. Możemy zdradzić, że podłoga będzie miała fakturę paneli – zapowiada Łukasz Kosobucki prezes spółki Komunikacja Miejska Rybnik. – System informacji pasażerskiej będzie taki, jak w dostarczonych do Rybnika w tym roku autobusach elektrycznych. Białe jaskrawe tablice będą prezentowały informacje o nr linii i kierunku. Wszystkie kasowniki będą obsługiwały karty bankowe. Nie zapomnieliśmy o kierowcach – oprócz całkowicie oddzielonej kabiny, będą mieli oni do dyspozycji lodówki, a przednia szyba nie będzie dzielona w pionie, co poprawi widoczność – komentuje Kosobucki.
Bardzo się cieszę, że rozwijamy transport zbiorowy w naszym mieście, działania, które podejmujemy, to nie tylko modernizacja taboru, który posłuży mieszkańcom przez wiele lat, to również rozwój systemu biletowego i poprawa infrastruktury na przystankach dla oczekujących pasażerów – komentuje prezydent Piotr Kuczera. – Zależy nam na tym, by z czasem oferta transportu zbiorowego w Rybniku była odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Sporo jeszcze pracy przed nami. Aktualna sytuacja samorządów jest trudna, jednak robimy wszystko, by nie zatrzymać rozwoju – mówi Kuczera.
Dwa z zamówionych pojazdów będą wyposażane w standardzie pojazdów lokalnych, tj. wyższe, miękkie siedzenia z pasami, półki bagażowe oraz dwoje drzwi. Zamawiane autobusy oczywiście będą dostosowane do linii miejskich, a gdy zapotrzebowanie na pojazdy będzie mniejsze, będzie można wynająć takie pojazdy np. na wycieczkę szkolną.