Wiadomości z Rybnika

Różowe Skrzyneczki trafią do szkół

  • Dodano: 2021-05-31 07:00, aktualizacja: 2021-05-30 15:06

Z inicjatywy Rybnickiej Rady Kobiet miasto przystąpiło do ogólnopolskiej akcji Różowa Skrzyneczka.

Pudełka z bezpłatnymi środkami higienicznymi trafią do 17 rybnickich podstawówek

28 maja przypadał Dzień Higieny Menstruacyjnej - to dobry moment na poruszenie tematu wstydu i stygmatyzacji, jaki wciąż często towarzyszy tak naturalnemu przecież procesowi biologicznemu, jakim jest miesiączka.

- Temat menstruacji, zwłaszcza wśród dziewcząt w podstawówkach wciąż jest uważany za wstydliwy. Zarówno w szkołach jak i w domach rodzinnych wiele osób podchodzi do niego jak do tabu – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Ubóstwo menstruacyjne, czyli utrudniony dostęp do podstawowych środków higieny osobistej często nie wynika nawet z braku pieniędzy na ich zakup, ale ze zwykłego skrępowania, jakie wśród niektórych dziewcząt wzbudza konieczność dokonania takiego zakupu. Pomysł różowych skrzyneczek, ma przełamywać takie myślenie, przekonać, że w menstruacji, nie ma nic wstydliwego. To również wyzwanie dla szkół, by zapewnić młodym ludziom dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania  – przekonuje prezydent.

Akcja Różowa Skrzyneczka ma na celu przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu i zwiększanie dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji. Zakupione przez miasto skrzyneczki pojawią się w 17 rybnickich szkołach, które przystąpiły do akcji, i zostaną umieszczone w ogólnodostępnych miejscach (np. w toaletach). Zapewnią komfortowy i szeroki dostęp do środków higienicznych dla dziewczynek, które z różnych powodów mają utrudniony dostęp do tych podstawowych materiałów.

Zawartość rybnickich skrzyneczek pochodzi z zakończonej 27 maja br. zbiórki środków higienicznych, przeprowadzonej wśród pracowników urzędu miasta oraz innych jednostek organizacyjnych, w którą spontaniczne włączyli się też mieszkańcy Rybnika. Dzięki bezinteresownemu wsparciu osób, które podzieliły się środkami higienicznymi w ramach akcji, łącznie udało się zebrać 317 paczek podpasek (w przeliczeniu na sztuki zebrano 5 230 podpasek), 33 paczki tamponów, 29 paczek wkładek higienicznych oraz 5 paczek chusteczek nawilżających.

Z badań przeprowadzonych przez Kulczyk Foundation wynika, że ubóstwa menstruacyjnego w Polsce może doświadczać nawet około 500 000 osób.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również