Wiadomości z Rybnika

Różowe Skrzyneczki trafią do szkół

  • Dodano: 2021-05-31 07:00, aktualizacja: 2021-05-30 15:06

Z inicjatywy Rybnickiej Rady Kobiet miasto przystąpiło do ogólnopolskiej akcji Różowa Skrzyneczka.

Pudełka z bezpłatnymi środkami higienicznymi trafią do 17 rybnickich podstawówek

28 maja przypadał Dzień Higieny Menstruacyjnej - to dobry moment na poruszenie tematu wstydu i stygmatyzacji, jaki wciąż często towarzyszy tak naturalnemu przecież procesowi biologicznemu, jakim jest miesiączka.

- Temat menstruacji, zwłaszcza wśród dziewcząt w podstawówkach wciąż jest uważany za wstydliwy. Zarówno w szkołach jak i w domach rodzinnych wiele osób podchodzi do niego jak do tabu – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Ubóstwo menstruacyjne, czyli utrudniony dostęp do podstawowych środków higieny osobistej często nie wynika nawet z braku pieniędzy na ich zakup, ale ze zwykłego skrępowania, jakie wśród niektórych dziewcząt wzbudza konieczność dokonania takiego zakupu. Pomysł różowych skrzyneczek, ma przełamywać takie myślenie, przekonać, że w menstruacji, nie ma nic wstydliwego. To również wyzwanie dla szkół, by zapewnić młodym ludziom dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania  – przekonuje prezydent.

Akcja Różowa Skrzyneczka ma na celu przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu i zwiększanie dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji. Zakupione przez miasto skrzyneczki pojawią się w 17 rybnickich szkołach, które przystąpiły do akcji, i zostaną umieszczone w ogólnodostępnych miejscach (np. w toaletach). Zapewnią komfortowy i szeroki dostęp do środków higienicznych dla dziewczynek, które z różnych powodów mają utrudniony dostęp do tych podstawowych materiałów.

Zawartość rybnickich skrzyneczek pochodzi z zakończonej 27 maja br. zbiórki środków higienicznych, przeprowadzonej wśród pracowników urzędu miasta oraz innych jednostek organizacyjnych, w którą spontaniczne włączyli się też mieszkańcy Rybnika. Dzięki bezinteresownemu wsparciu osób, które podzieliły się środkami higienicznymi w ramach akcji, łącznie udało się zebrać 317 paczek podpasek (w przeliczeniu na sztuki zebrano 5 230 podpasek), 33 paczki tamponów, 29 paczek wkładek higienicznych oraz 5 paczek chusteczek nawilżających.

Z badań przeprowadzonych przez Kulczyk Foundation wynika, że ubóstwa menstruacyjnego w Polsce może doświadczać nawet około 500 000 osób.

Google NewsSubskrybuj Rybnicki.com z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również