Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku ogłosił przetarg na obsługę komunikacji miejskiej autobusami gazowymi oraz minimum dwoma elektrycznymi przez okres 10 lat od 2022 roku.
Wymagane jest użycie 23 pojazdów o różnej pojemności
Autobusy mają być fabrycznie nowe, wyposażone między innymi w alkomat zintegrowany z pojazdem, klimatyzację, łączność bezprzewodową oraz udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Sukcesywnie zmieniamy oblicze naszego transportu – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Te 23 pojazdy to blisko 30% autobusów, które obecnie jeżdżą po rybnickich drogach. Mam nadzieję, że uda się zakontraktować solidnego operatora, który będzie świadczył usługi na wysokim poziomie dla mieszkańców - dodaje.
Autobusy nie będą przypisane na stałe do konkretnych tras, natomiast rozpoczynanie i kończenie "dniówek” będzie miało miejsce w centrum miasta. Dzięki temu na etapie składania oferty każdy z przewoźników będzie mógł skalkulować kilometry dojazdowe na potrzeby oferty. Po stronie operatora jest zapewnienie zasilania gazem dla swoich autobusów.
Zobacz szczegóły przetargu:
Zwraca uwagę punktacja ofert – minimalnym wymaganiem jest napęd gazowy z rekuperacją, ale premiowane są też pojazdy elektryczne. Ciekawostką jest również wymóg, że autobusy przegubowe w ramach pakietu mają posiadać troje drzwi. Rozległość miasta sprawia, że rośnie znaczenie komfortu, a ten poprawia się poprzez zwiększenie liczby miejsc siedzących. Wśród innych udogodnień dla pasażera jest też informacja o numerze linii na lewej stronie autobusu.