Wiadomości z Rybnika

Jelcz i zbiorniki na wodę dla Irpienia i Buczy

  • Dodano: 2022-05-02 06:30, aktualizacja: 2022-05-01 19:41

Miasto Rybnik oraz krakowscy aktywiści skupieni wokół inicjatywy Woda dla Irpienia ruszyli w drogę, żeby przekazać ciężarówkę do zaopatrywania w wodę pitną mieszkańców Irpienia, Buczy, Hostomela i Worzela.

Dziesiątki tysięcy mieszkańców tych podkijowskich miejscowości zostało pozbawionych dostępu do wody pitnej w wyniku zbombardowania infrastruktury wodociągowej.

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę i zniszczenia infrastruktury wodociągowej dziesiątki tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do wody pitnej. Niedawno burmistrz Irpienia wystąpił do społeczności międzynarodowej z prośbą o pomoc w zorganizowaniu środków do transportu wody pitnej – beczkowozów, cystern, które pozwolą na dostarczanie wody do mieszkańców Irpienia, Buczy, Hostomela i Worzela.

– Każda pomoc w zakresie środków transportu wody jest niezmiernie potrzebna. Jedna ciężarówka pozwoli obsługiwać nawet 3500 mieszkańców dziennie – pisał Oleksandr Markushyn, mer Irpienia.

Samorząd Rybnika i krakowscy aktywiści postanowili odpowiedzieć na ten apel, dostarczając samochód i kontenery do transportu wody pitnej. Samochód został przekazany przez Miasto Rybnik, natomiast kontenery pochodzą ze zrzutki Woda dla Irpienia, zainicjowanej przez aktywistów skupionych wokół Krakowskiego Alarmu Smogowego, Fundacji Gentes oraz Lovekrakow.  

- Zniszczenia powstałe w mieście w trakcie rosyjskiego ataku objęły również miejski tabor pojazdów komunalnych, dlatego od razu zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na apel burmistrza Irpienia o pomoc. Zapewnienie transportu i wody jest tam aktualnie jedną z najważniejszych potrzeb – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika – Dlatego Miasto Rybnik przekazuje samochód do transportu wody, a w następnych tygodniach wyjedzie kolejny samochód. Szykujemy też transport z pomocą humanitarną w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów – podsumowuje Kuczera.

- Bez wody podobnie jak bez powietrza - nie da się żyć. Kiedy usłyszeliśmy o tysiącach ludzi pozbawionych dostępu do wody pitnej, postanowiliśmy uruchomić zrzutkę i wesprzeć mieszkańców podkijowskich miejscowości. Problemy z zaopatrzeniem w wodę są ogromne w wielu miejscach dotkniętych wojną, dlatego też już wkrótce postaramy się dostarczyć wsparcie do innych miejscowości w Ukrainie – mówi Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego i inicjator akcji.

2 samochody dla ukraińskiego miasta

Rybnik wesprze ukraińskie miasto Irpień dwoma używanymi samochodami – ciężarowym Jelczem z 2000 roku oraz osobowo-dostawczym Fordem z 2004 roku. Obaj pojazdy pochodzą z taboru Rybnickich Służb Komunalnych. Na wniosek Prezydenta Miasta Rybnika, uchwałę w sprawie przekazania samochodów rybniccy radni podjęli na kwietniowej sesji Rady Miasta.

Na ciężarowego Jelcza załadowanych zostanie 8 nowych, atestowanych mauzerów, czyli zbiorników na wodę pitną, zakupionych w ramach inicjatywy "Woda dla Irpienia”. Drugi rybnicki samochód – osobowo-dostawczy Ford – trafi do Irpienia w najbliższym czasie, również przywożąc ze sobą niezbędną pomoc - m.in. leki, łóżka, koce czy materace.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również