Wiadomości z Rybnika

Hallera z szansą na rozwój

  • Dodano: 2021-06-02 07:00, aktualizacja: 2021-06-01 19:44

Rada Miasta Rybnika zdecydowała o przekazaniu do spółki TBS Twój Dom działki przy ul. Hallera w Śródmieściu.

To szansa na nowe oblicze tej części miasta i powstanie tam zabudowy mieszkaniowej

Działka o wielkości 2.988 metrów kwadratowych i wartość 1 mln 624 tysięcy złotych zostanie przekazana Towarzystwu Budownictwa Społecznego "Twój Dom" Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku jako wkład niepieniężny, za który Miasto obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki.

- TBS to powołana uchwałą rady Miasta Rybnika spółka miejska, której zadaniem jest budowa mieszkań i udostępnianie ich na zasadach najmu. Miasto wytypowało nieruchomość przy ul. Hallera jako lokalizację budynków TBS. Zabudowa tej nieruchomości została zaplanowana już w 2019 roku, kiedy została wykonana dokumentacja projektowa dla inwestycji. W 2019 roku został również złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, a wiosną 2020 roku pozwolenie zostało wydane. Przekazanie terenu spółce TBS to krok w stronę realizacji planów – wyjaśnia prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Jest to szansa na to, że plac przy Hallera zyska nowe oblicze i powstaną tam mieszkania czynszowe oraz lokale użytkowe. Ten kwartał miasta od lat wymaga interwencji. Dzielnica Śródmieście zyska nowoczesną przestrzeń, która będzie pozytywnie wpływać na walory Miasta Rybnika – dodaje Wojciech Kiljańczyk, Przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

Utworzenie spółki TBS to ważny element realizacji zapisów Polityki Mieszkaniowej 2023+

W dokumencie tym przedstawiono wizję, misję i długoterminowe cele Miasta Rybnika w zakresie kształtowania mieszkalnictwa. Powstanie tego podmiotu daje nowe możliwości budowy miejskiego zasobu komunalnego. Swoją misję spółka już realizuje:

Po swoim powołaniu spółka musiała się zorganizować, stworzyć biuro, dopełnić szeregu formalności związanych z rejestracją i uruchomić działalność. Równolegle z tym spółka złożyła wnioski kredytowe w Banku Gospodarstwa Krajowego dotyczące finansowania inwestycji na ul. Hallera w ramach rządowego programu dotyczącego społecznego budownictwa czynszowego. Obecnie czekamy na odpowiedź ze strony banku – wyjaśnia Olgierd Zaraś, Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Twój Dom" Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku.

Warto dodać, że TBS zamierza inwestować również w innych dzielnicach Rybnika:

- Trwają prace nad przygotowaniem inwestycji na ulicy Okulickiego i Sztolniowej. Na sesji 27 maja radni wyrazili zgodę na przekazanie spółce terenów w tej lokalizacji. Według wstępnych szacunków może tam powstać około 112 mieszkań. Inwestycje są na etapie koncepcji architektonicznych – dodaje Olgierd Zaraś.

Warto dodać, że zgodnie z założeniami spółka TBS będzie tworzyć zasób mieszkaniowy na wynajem adresowany do osób, których dochody wykraczają ponad limity pozwalające na ubieganie się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie są  zbyt niskie, aby aplikować o kredyt hipoteczny.

Hallera z szansą na rozwój / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również