Wiadomości z Rybnika

Zwycięskie innowacje Rybnika. Sprawdź wygrane kategorie

  • Dodano: 2023-05-15 07:30, aktualizacja: 2023-05-14 22:01

Rybnik został zwycięzcą konkursu Innowacji w Polityce #PoliticsAwards 2023, w kategorii demokracja - za techniki partycypacyjne w procesie rewitalizacji.

W trakcie finałowej gali, odbywającej w tym roku w Warszawie, wyłoniono zwycięzców w każdej z 8 kategorii: demokracja, ochrona klimatu, technologie dla demokracji, edukacja, sprawne zarządzanie, spójność społeczna, rozwój lokalny oraz innowacje partyjne. Uroczystości towarzyszyły prezentacje wyróżnionych wdrożeń oraz warsztaty tematyczne.

W jakich kategoriach nominowano nasze miasto?

Rybnik nominowany był w trzech z ośmiu konkursowych kategorii: ochrona klimatu - za działania na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji (projekt StratKIT), demokracja - za standardy partycypacji społecznej opracowane i stosowane w projektach rewitalizacyjnych oraz technologie dla demokracji - za platformę internetową do zgłaszania projektów i głosowania w budżecie obywatelskim.

Ostatecznie nasze miasto zatriumfowało w kategorii demokracja, gdzie docenione zostałytechniki partycypacyjne opracowane i stosowanew rybnickich projektach rewitalizacyjnych.

- Przeprowadzenie procesu partycypacyjnego nie byłoby możliwe bez naszych partnerów społecznych - Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Stowarzyszenia 17 – zaznacza Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika. - To właśnie animatorzy z tych organizacji wraz z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku byli najbliżej lokalnych społeczności podczas działań rewitalizacyjnych. Tak wiec należą im się ogromne brawa – dodaje.

Nagrody dla Innowacji w Polityce wyróżniają innowatorów z całej Europy, którzy tworzą bardziej demokratyczną, integracyjną i zrównoważoną przyszłość dla swoich społeczności, regionu i kraju. Innowacyjne projekty pochodzącą ze wszystkich państw członkowskich Rady Europy (26 krajów).

Coroczne nagrody za innowacyjność w polityce są wyróżnieniem dla kreatywnych polityków z całej Europy, którzy mają odwagę przełamywać schematy i znajdować nowatorskie rozwiązania dla współczesnych wyzwań.

-  W tym roku 1045 jurorów z całej Europy oceniło 337 projektów, wybierając ostatecznie 80 z nich. Nasze miasto otrzymało aż 3 nominacje, najwięcej z polskich miast – przypomina Monika Kubisz z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Rybnika, odpowiedzialna za zgłoszenie Rybnika w konkursie.

Od uruchomienia w 2017 r., Nagrody dla Innowacji w Polityce uhonorowały 650 innowatorów i innowatorek, którzy zostali wybrani przez ponad 5 000 członków obywatelskiego jury.

Polska w ciągu 6 lat trwania inicjatywy zgłosiła największą ilość projektów ze wszystkich krajów europejskich, z których aż 65 znalazło się w finale konkursu. Polskie projekty dotychczas trzykrotnie otrzymały nagrody główne.

Zwycięskie innowacje Rybnika. Sprawdź wygrane kategorie / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również