Wiadomości z Rybnika

Zrobi się zielono. Sadzenie drzew na rybnickim Placu Wolności

  • Dodano: 2022-11-25 06:30, aktualizacja: 2022-11-24 20:10

Ruszyło zapowiadane wcześniej sadzenie drzew na rybnickim Placu Wolności. Nowe drzewa na rynku i Placu Wolności to pomysł miasta na odbrukowanie, a jednocześnie zacienienie dwóch największych placów miejskich.

Proces odbrukowania Rybnika

Nowe drzewa na Placu Wolności uzupełnią rosnące już tutaj dwa ciągi klonów pospolitych, ocieniając tym samym drogę dojazdową do galerii Focus Park oraz znajdujące się wzdłuż niego siedziska. Zaplanowano tu 6 drzew z gatunków klon czerwony lub lipa krymska o obwodzie 16/18cm.

Nową osłonę, w postaci trzech klonów polnych, zyska też fontanna na Placu Wolności oraz znajdujące się w jej bezpośrednim sąsiedztwie kamienne ławki. Dziś jest to miejsce mało użytkowane, gdyż w słoneczne dni brak tam choćby odrobiny cienia. Ponadto część bruku, znajdującego się za siedziskami zostanie usunięta, a w tym miejscu pojawią się nasadzenia z wysokich traw.

W najbliższych dniach rozpocznie się też sadzenie drzew na rybnickim Rynku, gdzie zaplanowano 11 nowych drzew. Pojawią się one wzdłuż jego dłuższych boków, w przerwach pomiędzy latarniami. Do nasadzeń wybrano drzewa z gatunku platan klonolistny. Będą to drzewa o obwodach minimum 25/30cm z dobrze rozbudowaną koroną, osadzoną na wysokości  2,5m.

- Coraz większa jest świadomość mieszkańców związana ze zmianami klimatycznymi. Globalnie nasz wpływ na tę sytuację jest niewielki, ale lokalnie możemy próbować ograniczać skutki tych zmian – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Upały i susza, w połączeniu z betonowaniem miast sprawiają, że lato staje się coraz dotkliwsze, instynktownie szukamy więc cienia. A żaden parasol czy daszek nie ochroni nas od palącego słońca tak skutecznie i przyjemnie jak rozłożysta korona drzewa - dodaje.

Odbrukowanie placów poprzez nowe nasadzenia zieleni powinno ograniczyć parowanie i spływ powierzchniowy wody opadowej, ochłodzić teren w okresach najwyższych temperatur oraz po prostu uatrakcyjnić przestrzeń.  Pierwsze efekty zobaczymy już za kilka miesięcy, kiedy wraz z wiosną nowe drzewa zazielenią śródmiejskie place.

Warto dodać, że to nie pierwszy raz, kiedy Rybnik sadzi drzewa w miejscach do tej pory wypełnionych betonem.

Nowe drzewa w miejscu betonu posadziliśmy m.in.:

  • obok urzędu miasta, zabierając na rzecz zieleni miejsca parkingowe,
  • na ulicy Miejskiej, tuż obok urzędu miasta (również w miejscu, wcześniej przeznaczonym do parkowania)
  • przed tzw. Starym Kościołem (kościół pw. Matki Bożej Bolesnej),
  • przed budynkiem poczty głównej, na ulicy Korfantego.
  • przy fontannie, na Placu Jana Pawła II,
  • obok Placu Wolności, na ul. Łony - powstał tu nowy skwer, kosztem miejsc parkingowych.
Zrobi się zielono. Sadzenie drzew na rybnickim Placu Wolności / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również