Wiadomości z Rybnika

"Złota Lira" po raz 32. w Rybniku

  • Dodano: 2023-06-14 07:00, aktualizacja: 2023-06-14 07:08

W najbliższy piątek rusza Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira”. W programie jak zwykle występy orkiestr i prezentacje mażoretek.

Program festiwalu

Festiwal rozpocznie się w piątek, 16 czerwca o godz. 15.00 uroczystym przemarszem. Zespoły przejdą ulicami: Powstańców Śląskich, Jana III Sobieskiego, Św. Jana i Kościelną na rybnicki rynek. Tam o godz. 15.30 zaplanowano uroczystą inaugurację festiwalu. Muzycy zagrają wspólnie hymn Zjednoczonej Europy oraz rybnicki i festiwalowy hejnał.

Po symbolicznym otwarciu „Złotej Liry” przez prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę, zaproszone orkiestry prezentować się będą przed rynkowymi widzami. Tuż po godzinie 20.00 wystąpi Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”, a później, około godz. 21.00,  pierwszy dzień festiwalu zwieńczy koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. 

W muzyczną podróż do krainy wyjątkowych dźwięków, ciekawych muzycznych aranżacji i brzmień z rożnych gatunków i stylów festiwalowe orkiestry zabiorą słuchaczy także w sobotę, 17 czerwca. Prezentacje artystyczne zespołów na rynku zaplanowano od godziny 16.00 do 21.

– Konieczne w każdej praktycznie sferze funkcjonowania miasta oszczędności dotknęły także Złotą Lirę... Jednak, choć tegoroczny festiwal nie będzie mieć formuły konkursowej, a w wydarzeniu weźmie udział jedynie – biorąc pod uwagę skalę poprzednich edycji – 8 zaprzyjaźnionych orkiestr i 7 grup mażoretkowych, zapraszam na koncerty, będzie energetycznie, głośno i kolorowo. Podkreślenia wymaga na pewno udział młodego i dynamicznego zespołu z Ukrainy – orkiestry ze Lwowa – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Warto zaznaczać, że orkiestrowy akcent pojawi się też w sobotę, 17 czerwca, o godzinie 20.00 w bazylice św. Antoniego. Odbędzie się tam uroczysty koncert „Symfonia miejska. Antoni – światło zagubionych. Rybniccy artyści swojemu miastu”. W wydarzeniu, które będzie stanowić hołd dla patrona miasta, św. Antoniego, udział weźmie m.in. Miejska Orkiestra Dęta Rybnik.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również