Wiadomości z Rybnika

Trzy przystanki za złotówkę

 • Dodano: 2022-07-15 07:00, aktualizacja: 2022-07-15 00:54

Podróż komunikacją miejską po Rybniku jeszcze bardziej opłacalna. Od 18 lipca z e-kartą za złotówkę przejedziesz aż trzy przystanki! Kartę zakupisz i doładujesz zaś w nowych biletomatach.

Przejazd za 1 zł aż trzech przystanków to rozwiązanie, które zwiększa atrakcyjność oferty transportu publicznego w Rybniku.

Stawiamy na zrównoważoną mobilność miejską, czego  wyrazem jest m.in. promocja transportu publicznego oraz rozwój infrastruktury rowerowej i pieszej. Zależy mi na tym, żeby przemieszczanie po Rybniku było wygodne i komfortowe, bo to jeden z wyznaczników jakości życia. Stąd też sukcesywnie zmieniamy oblicze transportu zbiorowego, inwestując w nowoczesne rozwiązania, poprawiając jakość usług i dając pasażerom korzystne oferty – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Przejazd  trzech przystanków za symboliczną złotówkę to możliwość wygodnego i taniego przemieszczania się po sporym obszarze miasta:

Bardzo się cieszę, że w czasach, gdy paliwa na stacjach są po 7 – 8 zł w Rybniku będziemy mogli skorzystać z oferty tanich przejazdów autobusowych. Podróż za złotówkę na relatywnie często uczęszczanych dystansach to dobra alternatywa dla przemieszczania się samochodem. Mam nadzieję, że z tej oferty skorzystają również rybniczanie, którzy wcześniej nie wybierali transportu zbiorowego jako sposobu poruszania się po mieście – podkreśla Radosław Knesz, Przewodniczący Komisji Transportu i Mobilności Miejskiej w Radzie Miasta Rybnika, który o wprowadzenie korzystnego dla pasażerów rybnickich autobusów rozwiązania wnioskował w złożonej interpelacji.

Za złotówkę do centrum miasta będzie można dojechać np. z dzielnic Maroko-Nowiny, Smolna, Zamysłów czy Rybnik-Północ. Ta propozycja pozwoli także na ekonomiczną podróż w granicach samych dzielnic, w których załatwiamy znaczną część spraw życia codziennego:

Według raportu „Zachowania transportowe mieszkańców polskich miast” przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy najczęściej wybieranym celem podróży po mieście są zakupy i usługi. Wyniki badań jasno wskazują, że 30% pokonywanych podróży po mieście nie przekracza dystansu 5 km przy czym sama podróż nie powinna przekroczyć 20 min. Dzięki możliwości przejechania 3 przystanków za symboliczną złotówkę oraz przejścia dystansu ok 0,5 - 1 km będziemy mogli częściej docierać do celu za przysłowiowe grosze – dodaje radny Knesz.

Przykładowe trasy za złotówkę:

 • linia A, dzielnica Maroko-Nowiny, kierunek: centrum

przystanki: Rybnik Maroko Nowiny Chabrowa do Rybnik Śródmieście Sąd

 • linia 46, dzielnica Śródmieście, kierunek Maroko-Nowiny

przystanki Rybnik Śródmieście Sąd do Rybnik Maroko Nowiny Szkoła

 • linia 33, dzielnica Śródmieście, kierunek Chwałowice

przystanki Rybnik Śródmieście Sąd do Rybnik Chwałowice Kopalnia

 • linia 18, 19, dzielnica Śródmieście, kierunek Paruszowiec

przystanki Rybnik Śródmieście Kościuszki do Rybnik Paruszowiec-Piaski Huta Silesia

 • linia 13, 14, dzielnica Śródmieście, kierunek Wielopole

przystanki Rybnik Plac Wolności do Rybnik Wielopole – Skrzyżowanie

 • linia 45, dzielnica Śródmieście, kierunek Ligota-Ligocka Kuźnia

przystanki Rybnik Bazylika do Rybnik Ligota-Ligocka Kuźnia Kaplica

 • linia 24, dzielnica Niewiadom, kierunek Niedobczyce

przystanki Rybnik  Niewiadom Kopalnia Ignacy do Rybnik  Niedobczyce Stadion.

Możliwość podróży po mieście za niewielką opłatą wpisuje się także w popularną w Europie koncepcję miasta 15-minutowego, zakładającą możliwość łatwego dotarcia w kwadrans do wszystkich istotnych miejsc życia społecznego.

Taniej z e-kartą

Z promocyjnej ceny przejazdu rybnicką komunikacją miejską za „złotówkę” korzystać mogą posiadacze e-kart.

Jakie korzyści daje e-karta w przypadku zarejestrowania wyjścia z autobusu?
(zgodnie z cennikiem, który będzie obowiązywać od 18 lipca br.)

 • Przejazd autobusem dowolnej linii nieprzekraczający 3 przystanków w strefie 0: 1 zł
 • Przejazd autobusem dowolnej linii powyżej 3 przystanków w strefie 0: 2,4 zł zamiast 5 zł (odpowiednio: 1,2 zł zamiast 2,5 zł w przypadku biletu ulgowego)
 • Przejazd autobusem dowolnej linii w strefie 1: 3,60 zł zamiast 5 zł (odpowiednio: 1,8 zł zamiast 2,5 zł w przypadku biletu ulgowego)
 • Przejazd następnym autobusem w ciągu 20 minut od zarejestrowania wyjścia w poprzednim: 0,5 zł

Elektroniczny bilet to rozwiązanie ekonomiczne pod względem finansowym, ale też czasowym – zaplata za przejazd u kierowcy może powodować  opóźnienia na trasie autubusu. E-kartę można nabyć w Miejskich Punktach Sprzedaży (MPS) oraz Komercyjnych Punktach Sprzedaży (KPS), których wykaz znajduje się na stronie spółki Komunikacja Miejska Rybnik w zakładce e-karta. Dostępność e-kart i możliwości ich doładowania poprawiły biletomaty:

W przestrzeni miasta zamontowano 10 automatów biletowych doładowujących bilety okresowe i e-kartę na przejazdy jednorazowe. Biletomaty są przyjazne dla osób niepełnosprawnych i spełniają europejskie standardy dostępności dla osób z ograniczeniami ruchu oraz dysfunkcjami wzroku. Urządzenia są wyposażone w oświetlenie w technologii LED oraz ekrany dotykowe. Biletomat zlokalizowany przy dworcu kolejowym dodatkowo wydaje e-karty, a ten, który będzie zamontowany na Placu Wolności będzie miał dodatkowo funkcję wpłatomatu urzędowego – informuje Łukasz Kosobucki, prezes zarządu spółki Komunikacja Miejska Rybnik.

Biletomaty, wyposażone w znaczniki TOTUPOINT, zostały zamontowane na przystankach:

 • Śródmieście Sąd
 • Boguszowice Basen
 • Chwałowice Kopalnia
 • Niedobczyce Wrębowa
 • Maroko Nowiny Budowlanych
 • Dworzec Komunikacji Miejskiej
 • Kamień Szkoła (jeszcze nie włączony do systemu)
 • Zebrzydowice Szkoła
 • Orzepowice Szpital
 • Śródmieście Dworzec Kolejowy
 • Śródmieście Plac Wolności (montaż wkrótce).
Trzy przystanki za złotówkę / fot. UM Rybnik

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również