Z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w mieście odbyły się okolicznościowe uroczystości. W bazylice św. Antoniego odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, a na rynku odbył się uroczysty apel.
Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w bazylice św. Antoniego, z udziałem władz miasta, parlamentarzystów, pocztów sztandarowych i mieszkańców Rybnika. O oprawę muzyczną ceremonii zadbała Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”.
Po mszy delegacje złożyły hołd przed pomnikiem Jana Pawła II, a następnie uczestnicy uroczystości, pod przewodnictwem orkiestry i mażoretek, przemaszerowali na rynek, gdzie przy dźwiękach hymnu państwowego nastąpiło wciągniecie na maszt flagi państwowej oraz złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi.
Nie zabrakło również okolicznościowego wystąpienia Prezydenta Miasta Rybnika, Piotra Kuczery, który mówił:
Szanowni Państwo!
Świętujemy dzisiaj kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem dążenia do konstruktywnych zmian i nowoczesnych rozwiązań. Oparty na wartościach takich jak wolność, równość i tolerancja jest drogowskazem prowadzącym do budowania nowoczesnego i opartego na udziale obywateli państwa, w którym każdy człowiek ma równe szanse i prawa.
Pomimo upływu lat, jako triumf myślenia o dobru ogółu nad interesami jednostki, stanowi impuls do ciągłego podejmowania wysiłków na rzecz rozwoju kraju – zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i w wymiarze lokalnym.
Warto pamiętać, że to z jedno z największych i najbardziej uroczystych polskich świąt narodowych możemy świętować dzisiaj w Rybniku dzięki wysiłkowi naszych śląskich przodków. To właśnie oni 102 lata temu rozpoczęli III powstanie śląskie, dążąc do włączenia Górnego Śląska w struktury odrodzonej Rzeczpospolitej. 3 Maja to zatem dzień szczególnie ważny także dla tożsamości śląskiej, która organicznie wpisuje się w kontekst ogólnopolski.
Dumni z narodowych i śląskich wartości, pamiętajmy także, że jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej, która poprzez tolerancję dla ludzi, narodów, kultury, wyznań i religii wpisuje się także w idee zawarte w polskiej konstytucji sprzed 232 lat. Przedwczoraj minęła 19 rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To dobra okazja do tego, by przypomnieć sobie, że to właśnie środkom europejskim Rybnik w dużej mierze zawdzięcza swoje współczesne oblicze – miliony z unijnych funduszy spowodowały, że miasto rozwinęło się inwestycyjnie i wypiękniało. Jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, dzięki determinacji przodków, ale też dzięki naszej obecnej działalności, która buduje wspólną przyszłość w oparciu o relacje międzyludzkie i międzynarodowe.Serdecznie dziękuję Państwu za udział w rocznicowych uroczystościach. Cieszę się, że te ważne chwile świętują z nami obywatele Ukrainy, którzy znaleźli w Rybniku bezpieczną przystań. Jednocześnie dziękuję wszystkim tym, którzy zechcieli się włączyć we wspólne dzieło pomocy Ukraińcom, którzy bronią wolności swojej ojczyzny albo uciekają przed wojną.
Dziękując za udział w tych uroczystościach, pozwolę sobie także złożyć także Państwu najlepsze życzenia – bo to przecież nasze święto, które z radością, w duchu wspólnoty, celebrujemy. Życzę zatem zdrowia i wszelkiej pomyślności – dla osobistego komfortu. Życzliwości, wrażliwości, zrozumienia – dla dobrych relacji z innymi. Otwartości i uważności – dla lepszego doświadczania świata i doceniania chwil. Optymizmu, siły i odwagi – dla realizacji przyszłych planów.