Wiadomości z Rybnika

Spacer śladami kotewki w Rybniku. Zobacz, co się działo!

  • Dodano: 2023-07-17 13:30

"Dziedzictwo przyrody Rybnika - kotewka i inne cuda" – pod takim hasłem w czwartek 13 lipca odbył się spacer z Jerzym Paruselem - biologiem i leśnikiem, byłym wieloletnim dyrektorem Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska w Katowicach.

Spacer bulwarami Nacyny z niezwykłymi opowieściami o naturze

Spotkanie było częścią trwającej w mieście, a zaplanowanej na 100 dni, dyskusji na temat mającego powstać Parku Kulturowego "Stare Centrum Rybnika”.

Park Kulturowy to również forma ochrony konserwatorskiej terenów zielonych – na terenie, jaki obejmą granice powstającego parku nie brak terenów zielonych – w centrum starego Rybnika od lat cieszą oko liczne zieleńce i parki miejskie. Parki, zieleńce, rzeki, ogrody, pojedyncze drzewa i krzewy współtworzą miejski krajobraz od zawsze, mając jednocześnie  znaczenie kulturowe, czego najlepszym przykładem jest herb Rybnika. Na jego niebieskiej tarczy widnieje szczupak i charakterystyczne kwiaty kotewki, czyli orzecha wodnego, występującego kiedyś na paruszowieckim stawie.

Rybnik oczami przyrodnika

W czwartkowe popołudnie, spacerowicze powędrowali z rybnickiego rynku bulwarami wzdłuż rzeki Nacyny, słuchając opowieści dra Parusela o przyrodniczych ciekawostkach i osobliwościach. Była również okazja do obejrzenia orzechów kotewki, pochodzących z rezerwatu wodnego Łężczok w powiecie raciborskim, które przyniósł ze sobą dr Parusel.

Sam spacer wzdłuż brzegów Nacyny, która - jak zauważył przewodnik - przez swoją regulację bardziej przypomina dziś kanał niż rzekę, odbył się towarzystwie największej przyrodniczej, rybnickiej atrakcji ostatnich lat czyli nutrii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również