Wiadomości z Rybnika

Rybnik świętował Niepodległość. Zobacz zdjęcia!

  • Dodano: 2022-11-12 06:30, aktualizacja: 2022-11-11 20:08

11 listopada już po raz 104 obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, jak co roku okolicznościowe uroczystości odbyły się na rybnickim Rynku i w bazylice.

Święto Niepodległości w Rybniku

Rozpoczęła je msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego. Uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył  ks. abp Adrian Galbas - koadiutor archidiecezji katowickiej. Doniosłości dodała oprawa muzyczna w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik".

Po ceremonii i złożeniu hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II uczestnicy obchodów - poczty sztandarowe, oficjalne delegacje, harcerze i mieszkańcy miasta - przemaszerowali na rynek. Tutaj przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” nastąpiło tradycyjne wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, który przypomniał okoliczności towarzyszące wydarzeniu, którego 104. rocznicę dziś świętujemy.

W swoim wystąpieniu prezydent zwrócił też uwagę, na okoliczności jakie towarzyszą tegorocznym obchodom święta. Mówił o toczącej się za naszą wschodnią granicą wojnie, która zmieniła nasze postrzeganie świata, zachwiała poczuciem bezpieczeństwa, a jednocześnie uruchomiła pokłady empatii, której przejawem jest pomoc obywatelom Ukrainy.

- Obchodzimy dziś święto, które w sercach Polaków ma miejsce wyjątkowe, a w obliczu tegorocznych wydarzeń – rosyjskiej agresji na Ukrainę – zyskuje jeszcze większe znaczenie – mówił na rybnickim rynku prezydent Piotr Kuczera. - Świętujemy odzyskanie niepodległości, przywołując z historycznej pamięci rozejm kończący w listopadzie 1918 roku I wojnę światową i przywrócenie Polski na mapy świata po 123 latach zaborów. Świętujemy, doceniając wartość suwerenności państwowej i wysiłek przodków włożony w odzyskanie i utrwalanie niezależności. Świętujemy, wiedząc, że niepodległość jest wartością, którą trzeba ciągle pielęgnować i budować codzienną postawą i zaangażowaniem w życie społeczne.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy w cieniu wojny, która bezpośrednio dotyka naszych sąsiadów, i której skutki odczuwa cały świat. Ta wojna zmieniła nasze postrzeganie świata, zachwiała poczuciem bezpieczeństwa, a jednocześnie uruchomiła pokłady empatii, której przejawem jest pomoc obywatelom Ukrainy. Ta wojna w centrum Europy – tak niepojęta w wymiarze egzystencjalnym – uświadomiła nam jak wielką wartością jest codzienne spokojne życie – w niepodległym kraju, którego bezpieczeństwo gwarantują międzynarodowe sojusze.

Polska przeszła daleką drogę, na której nie brakowało wzlotów i upadków, momentów wielkich i klęsk. Dziś, pomni na doświadczenia historyczne i świadomi  niepewności czasów, w których przyszło nam żyć, musimy dokładać wszelkich starań, by odpowiedzialnie budować wspólną przyszłość – w oparciu  o pozytywne relacje – międzyludzkie i międzynarodowe. Niech motywacją do podejmowania ambitnych wyzwań będą starania naszych przodków stawiających na pierwszym miejscu  szeroko rozumiane dobro wspólne.

Mam świadomość, że współczesność ma dla każdego z nas inne priorytety. Mamy różne wizje rozwoju kraju, inne pomysły na to, jak ma wyglądać przyszłość regionu czy Rybnika. Reprezentując różne środowiska i grupy społeczne, mając odmienne doświadczenia i poglądy, zgromadziliśmy się jednak dzisiaj razem, by w tej różnorodności jednoczyć się, bazując na wartościach wspólnych – podkreślał prezydent. 

Tuż po oficjalnych obchodach, zgromadzeni na rynku mieszkańcy ustawili się do wspólnego zdjęcia, by po kolejny dać się uwiecznić na pamiątkowej fotografii zatytułowanej "Rybniczanie 2022".

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również