Wiadomości z Rybnika

Rybnik będzie w tegorocznym komiksie europejskim

  • Dodano: 2024-01-18 14:00

Komisja Europejska kontynuuje serię komiksów, w których promuje najważniejsze sprawy społeczne oraz współfinansowane przez Unię Europejską inwestycje. Bohaterem tegorocznego komiksu będzie Rybnik i Zabytkowa Kopalnia Ignacy.

Rybnik znajdzie się w europejskim komiksie

Najnowsza część komiksu „Paneuropa” trafi do rąk czytelników we wrześniu. Jej motywem przewodnim będzie 20 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jednym z miast, w których rozegra się akcja komiksu będzie Rybnik i Zabytkowa Kopalni Ignacy. Miasto oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów dołączyły do grona partnerów komiksu „Paneuropa”.

- Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy trwa od kilkunastu lat. To wyzwanie dla budżetu miasta, ale również radość z przywrócenia do życia ważnej przestrzeni industrialnej. Od 2006 roku kolejne inwestycje na tym obiekcie realizowaliśmy w ramach 5 projektów, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej – przypomina Wojciech Kiljańczyk, Zastępca Prezydenta Rybnika. - Łączne nakłady sięgnęły już blisko 35,5 mln zł, z czego ponad 16 mln zł to dofinansowanie unijne. Przed nami kolejne wyzwania, bo rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy wciąż trwa, w planach mamy zagospodarowanie kolejnego budynku administracyjno-usługowego. Również na to zadanie będziemy starać się o unijne dotacje. Warto przypomnieć, że w ciągu prawie 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, Rybnik pozyskał przeszło 1 miliard zł ze środków unijnych. Pieniądze te zainwestowane zostały głównie w zadania niwelujące różnice infrastrukturalne pomiędzy Polską a Europą Zachodnią, znacząco poprawiając jakość życia mieszkańców Rybnika – zaznacza wiceprezydent.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej rozpoczęło wydawania komiksów z serii „Paneuropa” w 2019 r. Dotychczas wydane tomy skupiały się na ważnych kwestiach społecznych, wsparciu Unii Europejskiej w mierzeniu się z wyzwaniami takimi jak zanieczyszczenie powietrza, czy pandemia COVID-19. Zeszłoroczny tom został w całości poświęcony tematowi solidarności z narodem ukraińskim, który w wyniku rosyjskiej agresji musiał szukać schronienia w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

W „Paneuropie” świat realny miesza się z fantastyką, a bohaterów w walce dobra ze złem wspomagają postacie zaczerpnięte z różnych europejskich mitologii, podań i legend. Fabuła każdego tomu jest osadzona w różnych polskich miastach, które w danym roku partnerują wydawnictwu.

- Cieszę się, że do grona partnerów tegorocznego wydania komiksu „Paneuropa” przystąpił Rybnik - mówi Sebastian Rysz, koordynujący prace nad komiksem z ramienia Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. - Tak jak w poprzednich latach, fabuła komiksu będzie częściowo osadzona na Śląsku – regionie, którego gospodarze wiedzą jak czerpać korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Znaczenie Śląska jako partnera wydawnictwa podkreśla również fakt, że jego kolejnym partnerem jest Śląski Związek Gmin i Powiatów, którego przewodniczącym jest prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Miasto z korzyścią dla mieszkanek i mieszkańców Rybnika potrafi przeprowadzać tak wspaniałe projekty jak rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy – miejsca, które stało się jedną z ikon miasta, świadczących o jego przeszłości i przyszłości. Odwiedzając tą fantastyczną lokalizację można zdobyć wiedzę na temat historii miasta i regionu, a samo miejsce jest doskonałą przestrzenią spotkań, platformą nauki i aktywizacji lokalnych środowisk. Między innymi dlatego podjęliśmy decyzję o organizacji w Zabytkowej Kopalni Ignacy warsztatów plastycznych dla kreatywnej młodzieży, które wpisują się w Europejski Rok Umiejętności – zaznacza S. Rysz.

Wydany w minionym roku komiks „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” był pierwszą przygotowaną w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce publikacją Unii Europejskiej, która została przetłumaczona na język śląski. Dzięki zaangażowaniu Miasta Rybnik, swoją śląską edycję będzie mieć również kolejna część przygód bohaterów Paneuropy.

- Zabytkowa Kopalnia Ignacy, czyli dawna Hoymgruba, to nieodłączna część naszego górniczego dziedzictwa, naszej śląskiej tożsamości – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Przygotowanie śląskiej wersji komiksu, opowiadającego o zmianach, jakie nie byłyby możliwe w naszym mieście i regionie bez unijnego wsparcia, ma znaczenie w dużej mierze symboliczne. Z jednej strony jest ukłonem w stronę przywracania należnego miejsca śląskiej mowie, która od pokoleń umacnia naszą tożsamość, z drugiej podkreśla, że nowoczesność to również szacunek dla przeszłości – przekonuje prezydent.

Nowa część Paneuropy opowiadać będzie o historii sukcesu, jakim jest członkostwo Polski we Wspólnocie oraz innych państw, które podobnie jak nasz kraj przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. Dwudziesta rocznica rozszerzenia Unii Europejskiej w 2024 r. jest świetną okazją do podsumowania tego co udało się dokonać w ciągu tych lat oraz do zakreślenia horyzontu najbliższej i nieco dalszej przyszłości. Unia Europejska zmienia się, a wraz z nią Polska i wszystkie kraje naszego regionu.

- Te zmiany będą realizowane przez młode pokolenia, które oczekują Europy zielonej, bezpiecznej i otwartej. Głos ludzi, którzy dopiero weszli, lub niedługo wejdą w dorosłość jest kluczowy dla powodzenia wszystkich zachodzących w Unii Europejskiej procesów transformacyjnych. Młodzi ludzie chętniej będą się angażować w ważne sprawy społeczne i rozwijać swoją wiedzę i talent, gdy będą czuć się w Polsce i w Europie podmiotowo. Na ponad pół roku przed premierą nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów fabuły, ale zapewniam, że zarówno dotychczasowi czytelnicy „Paneuropy” jak i osoby, które po raz pierwszy sięgną po komiks, nie będą rozczarowane - zapewnia Sebastian Rysz.

Rybnik tematem najnowszego komiksu

Scenariusz najnowszej, częściowo osadzonej w Rybniku i na Śląsku „Paneuropy” napisał Dominik Szcześniak. Ilustracje wykonają Rafał Szłapa, Grzegorz Pawlak i Robert Służały.

Dla wszystkich czterech artystów jest to kontynuacja przygody z serią. Rafał Szłapa miał okazję podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą z młodymi mieszkańcami Rybnika, podczas warsztatów komiksowych, prowadzonych w Zabytkowej Kopalni Ignacy – jednym z miejsc akcji tegorocznego komiksu „Paneuropa”.

Warsztaty są zorganizowane w ramach Europejskiego Roku Umiejętności, a ich uczestnicy - uczniowie rybnickich szkół średnich - będą mogli zdobyć lub doskonalić umiejętności pomocne w dalszym kształceniu. Przemysły kreatywne czerpiące z takich dziedzin jak malarstwo, fotografia, animacja, projektowanie przemysłowe, ale i tworzenie grafiki komputerowej na rzecz dynamicznie rozwijającego się w Polsce sektora gamingowego, mogą stać się miejscem zatrudnienia uczestniczącej w warsztatach młodzieży.

Warsztaty „Umiejętności dla sektora przemysłów kreatywnych w Europejskim Roku Umiejętności” odbyły się do tej pory w Łodzi, Rzeszowie oraz Pszczynie. Zgodnie z założeniem organizatorów, udział w warsztatach może stanowić okazję do postawienia pierwszych kroków na drodze do przyszłej kariery zawodowej. Najzdolniejsi uczestnicy warsztatów mogą zostać zaproszeni do współtworzenia grafik służących wykorzystaniu w tegorocznym edycji projektu „Paneuropa”.

Premiera najnowszego tomu komiksu Paneuropa odbędzie się we wrześniu bieżącego roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Prezentacja komiksu na Śląsku będzie miała miejsce w czasie Targów Książki w Katowicach, które odbędą się jesienią.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również