Wiadomości z Rybnika

Różne abstrakcje i Wizje na Wieczorze Sztuk w Rybniku

  • Dodano: 2020-08-25 06:30, aktualizacja: 2020-08-24 20:57

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza w piątek 11 września 2020 r. o godz. 18.00. na (Pod)różne atrakcje i wizje - Wieczór Sztuk.

W programie Wieczoru:
- Recital piosenki poetyckiej Kuby Blokesza - "Wiersze (pod)różne".
- Prezentacja rzeźby interaktywnej Zuzi Łapki - "Jesteśmy połączeni".
- Wernisaż wystawy fotografii uczestników warsztatów Między Nami Fotografami - "Wizje". 
- Wernisaż wystawy malarstwa Brygidy Przybyły - "Abstrakcje".
Wystawy czynne do 22.10.2020 r.

"Wiersze (pod)różne" to zestaw piosenek różnych. Mieszają się tutaj autorzy tekstów, reprezentujący odmienne spojrzenie na świat; tematy, dotykające rzeczy ważnych ale i błahych, czy kompozycje niosące spokojne melodie albo bardziej zadziorne rytmy. „Wiersze (pod)różne" mają również aspekt podróżniczy: czysto geograficzny (teksty pochodzą m.in. z Ukrainy i Czech), jak i opisujący wymagającą podróż w stronę drugiego człowieka - i wreszcie - w głąb samego siebie.

Muzyka: "Gdy do twoich ust": OFICJALNY TELEDYSK
"Może się mylę" (Nohavica): NAGRANIE

Kuba Blokesz - śpiewa piosenki napisane przez siebie, a czasem tłumaczenia i piosenki innych autorów. Nieustannie towarzyszy mu gitara. Laureat kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości "Korowód", Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja", OFPA). Występował w koncertach i spektaklach muzycznych m.in. dla Polskiego Radia. Współpracował z takimi artystami jak Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski. Ma na koncie debiut fonograficzny pt. "Lwów. Szkice Miejskie" (wyd. 2015), który jest programem poetyckim złożonym z tekstów współczesnych poetów ukraińskich przetłumaczonych premierowo na język polski z jego muzyką. W płycie biorą udział: Piotr Machalica i Joanna Lewandowska. Aktualnie  - wraz z zespołem Chwila Nieuwagi - wydał album "Morawska Brama", który jest zbiorem piosenek czeskich bardów i poetów w nowych tłumaczeniach i aranżacjach. Strona: www.kubablokesz.pl

"Jesteśmy połączeni" - to spotkanie poprzez interaktywną rzeźbę w dotyku i dźwięku. Instalacja odlanych z żywicy dłoni, wyposażonych w systemy przewodów, które przewodzą prąd czyli energię, która nieustannie płynie w naszych ciałach. Jest to zarówno energia wysoka jak i niska, różna jak różne są nasze ciała, ale płynie ona w nas wszystkich jednakowo. Dotykając zrealizowanych przez Zuzię dłoni, możemy doświadczyć jak jesteśmy nią połączeni, jak stanowimy energetyczną jedność. Rzeźbę będzie można też oglądać w październiku 2020 r. na wystawie pt. "Pierwszy Zmysł" w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w ramach festiwalu Crakow Art Week KRAKERS. Rzeźba powstała przy współpracy i zaangażowaniu: Szymona Malinowskiego, Tomka Manderli, Filipa Twarkowskiego i Gracjana Jeżewskiego.

"Jesteśmy połączeni" - film o powstawaniu rzeźby i wypowiedź jej autorki: 

Zuzia Łapka (ŁAPKI) - studentka arteterapii w Katowicach. Łapie wiele inspiracji z przestrzeni starając się je oddać przez łączenie różnych form sztuki. Zajmuje się tworzeniem instalacji, rękodzieła, ruchem w przestrzeniach, tańcem, muzyką. W swoich pracach łączy czasem mocno od siebie odległe dziedziny, zapraszając osoby do pełnej interakcji ze sztuką a wręcz bycia kreatorem jej samej. Strona: www.facebook.com/lapkazuzia/.

Wizje. Meandry intymnej widzialności. 

(...) warto zapytać, jaką rzeczywistość pragną przed nami ujawnić w swoich realizacjach twórcy obrazowych przedstawień, prezentowanych na bieżącej wystawie fotografii w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. Jakie treści, myśli, odczucia mogły zaprzątać ich głowy w trakcie narodzin poszczególnych projektów i wreszcie, co "mówią" te obrazy do nas. Fotografie autorów wystawy zbiorowej pt. "Wizje" niewątpliwie wciągają odbiorcę w grę skojarzeń i domysłów. Czasem skupione na szczególe, innym razem eksplorują głębsze pola wizualnych odniesień. Czasem przekaz wizualny wydaje się mniej nieoczywisty, innym razem wręcz przeciwnie. Niektóre obrazy wykazują silniejszy potencjał performatywny. Oglądając poszczególne prace, można dojść do ogólnej konkluzji, iż nie przedstawiają one po prostu "czegoś". One "coś" ujawniają, pewne spójne formalnie zamysły, idee, które potencjalnie mają szansę wykiełkować, "wywołane" uprzednio w umysłach artystów, a dopiero później przetransponowane w granice ram dwuwymiarowego odniesienia. (...). /Jerzy Orawski/.

"Wizje" - wystawa zbiorowa uczestników warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Krzysztofa Szlapę i Kamila Myszkowskiego w Domu Kultury Chwałowice w cyklu „Między Nami Fotografami". Na wystawie swoje prace zaprezentują: Agnieszka Neshka Pacek, Dariusz Dziadek, Małgorzata Prokop, Jacek Bies, Izabela Gryczyńska, Jarosław Broniewski, Jolanta Lipowczan-Stolarczyk, Jerzy Orawski, Karolina Cieślińska, Krzysztof Dziuba, Katarzyna Kruk, Łukasz Rzepecki, Mateusz Droździewicz, Judyta Krzyżanowska, Antoni Antczak, Radosław Czapla, Kamil Myszkowski, Krzysztof Szlapa.

"Abstrakcje" - pomysł  wystawy malarstwa abstrakcyjnego zrodził się w ubiegłym roku w okresie żałoby po stracie męża. Malarstwo abstrakcyjne zachwycało mnie od wielu lat, ale wciąż nie byłam na to gotowa. Realizacja tego pomysłu, pomogła mi wydobyć się ze smutku i depresji i sprawiła ze znów patrzę na świat optymistyczni

Brygida Franciszka Przybyła - mieszka i tworzy w Rybniku, w którym jest zakochana. Skończyła ekonomię i pedagogikę, ale to malarstwo jest dla niej najważniejsze. Jest nie tylko pięknym sposobem spędzania czasu, ale też twórczą drogą poznania, dzielenia się wrażeniami i emocjami. Ma w swoim dorobku ponad 30 wystaw indywidualnych i udział w kilku projektach i wystawach zbiorowych. Tematy wystaw to: Pejzaże rybnickie, Pejzaże beskidzkie, Pejzaże zimowe, Portugalia, Toskania, Wenecja, Kosmiczna podróż, Kwiaty, Portrety zwierząt. Główne stosowane przez artystkę techniki to: rysunek tuszem, pastele suche i olejne, farby olejne i farby akrylowe. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również