Wiadomości z Rybnika

ROZMAITE MASKI - Wieczór Sztuk w Domu Kultury

  • Dodano: 2019-01-08 10:45

ROZMAITE MASKI - Wieczór Sztuk w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach już ten w piątek 11 stycznia 2019 r. o godz. 18.00.

Wstęp wolny!

W programie Wieczoru:

- Wernisaż wystawy malarstwa Dominiki Stach pt. "Bezkres."
- Wernisaż wystawy fotografii Macieja Mierzejewskiego pt. "Echa podświadomości”.
- Prezentacja książki poetyckiej Mariana Lecha Bednarka pt. „Widowisko”.
- Performance "Najazd na żółte" - Teatr Mariana Bednarka.

Wystawy czynne do 24.02.2019 r.

Dominika Stach - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2007 r. - Dyplom z grafiki, 2011 r.  - Dyplom z malarstwa). Absolwentka Podyplomowych Studiów Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki. Autorka widowisk plenerowych (m.in. "Animalium", "Wianki" ), autorka  scenografii i realizacji artystycznych w kraju i za granicą (m.in. Geteborg, Boras, Koping, Baranowicze), autorka programów edukacyjnych ( m.in. "Ogród Sztuk", "ABC Architektury", "Sztuka w przestrzeni publicznej) i projektów rewitalizacji obiektów publicznych i sakralnych.

"Echa podświadomości"
Podświadomość, mimo że jest nazwana, pozostaje dla nas obszarem wciąż niejasnym i niejednoznacznym, tajemniczym i pociągającym, a tym samym czasem i przerażającym. Przybiera rozmaite maski, które mają nas zmylić, przerazić i zgubić trop do prawdziwego, schowanego "ja". Fotografie Macieja Mierzejewskiego są jak bramy, przez które przenikamy na tę drugą stronę, by wydobyć z cienia i podejrzeć to, co jest ukryte za tymi maskami. Co jest nami, naszą prawdziwą, dziką podskórną naturą, łączącą nas w jedno z otaczającym mikro - i makrokosmosem. Przyglądamy się nieznanemu, ale i ono spogląda nam w oczy. To nieznane jest lustrem, echem tego, czego się boimy, przed czym uciekamy. Surowe kadry hipnotyzują nas, zasysają w głąb. (...)
/Hanna Wittstock/.

Maciej Mierzejewski - (1964) toruński fotografik, autor ośmiu indywidualnych wystaw fotograficznych oraz filmu dokumentalnego "Matka poety" poświęconego matce Edwarda Stachury. Pracował również jako fotoreporter i nauczyciel młodych adeptów fotografii. Aktywny działacz Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne www.facebook.com/spacery oraz organizator Fotogalerii Domu Muz w Toruniu. Obecnie bierze udział w tworzeniu Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Strona FB: www.facebook.com/maciej.mierzejewski.14?ref=br_rs.


"NAJAZD NA ŻÓŁTE"
Performance  jest improwizacją do wiersza „Najazd na żółte” M.L. Bednarka. To zderzenie koloru z formą i słowem. Kolor próbuje być ożywiony, wyzwolony, formułujący rzeczywistość metafizyczną ale i nawiązujący do naszej codzienności. Coś bliskie epifanii, w której drobne wydarzenia urastają do rangi wieloznacznych symboli. To budowanie świata przez 3 aktorów własnym językiem ciała, mowy i ruchu. Niby zabawa, ale bez zabawy, wiadomo, nie da się żyć, więc tym razem pobawimy się w żółte.

Teatr Mariana Bednarka powstał w 1992 r. w Rybniku. Od 1996 działa przy Fundacji PGE Energia Ciepła w Rybniku. Głównym  tworzywem  teatru jest metafora, podbudowana dynamiczną plastyką scen i grą aktora, ale także światłem, tańcem, ruchem i słowem. Teatr zrealizował  22 spektakle, 3 etiudy, 3 performance i 3 happeningi, które wystawiał na najważniejszych  festiwalach teatru alternatywnego w kraju i za granicą. W latach 1998 - 2016 zdobył 16 nagród  na różnych ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

Strony: www.teatrbednarka.pl, www.facebook.com/Teatr-Mariana-Bednarka-137143713087519.

Teatr Mariana Bednarka - "Rurarze": www.youtube.com/watch?v=4a2BRO-lIsQ.


Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach
Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222
www.dkchwalowice.pl

ROZMAITE MASKI  - Wieczór Sztuk w Domu Kultury

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.