Wiadomości z Rybnika

Podsumowanie Rybnickiego Panelu Senioralnego. O czym rozmawiano?

  • Dodano: 2023-06-22 06:30, aktualizacja: 2023-06-21 22:39

15 czerwca w godzinach 11:00-13:30 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku przy ul. Ks. J. Szafranka 7 przeprowadzony został Rybnicki Panel Senioralny.

Na spotkaniu, między innymi, została przedstawiona kampania profilaktyczna "Nie oddawaj swoich pieniędzy" którą poprowadziła st. asp. Angelika Strzebinczyk z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Policjantka przestrzegała uczestników o niebezpieczeństwie utraty swoich pieniędzy

Przedstawiła sposoby i metody działań osób, które starają się zdobyć w nielegalny sposób pieniądze seniorów. Radziła jak zabezpieczyć swój majątek oraz w jaki sposób reagować, gdy staną się ofiarami oszustw.

Pamiętajmy! 

  • Prawdziwi stróże prawa nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy danych do logowania.
  • Nie pytają o posiadane pieniądze przez telefon.
  • W przypadku każdej podejrzanej rozmowy z nieznajomym należy niezwłocznie rozłączyć się (odłożyć słuchawkę) i zadzwonić na numer alarmowy 112.
  • W przypadku, gdy już przelaliśmy pieniądze albo podaliśmy dane do logowania, trzeba jak najszybciej skontaktować się z Policją oraz bankiem. Szybka reakcja daje bowiem szansę na zablokowanie lub cofnięcie transakcji!
  • Jeżeli dzwoni do Ciebie policjant lub inny urzędnik i chce Twoje pieniądze – Rozłącz się!

Wspólna kampania ma na celu wczesne powiadamianie mieszkańców na temat oszustw metodą na wnuczka, policjanta, urzędnika i innych prób wyłudzenia pieniędzy, przy wykorzystaniu dostępnych kanałów informacyjnych takich jak:

  • aplikacja „Halo! Rybnik”,
  • system wysyłania wiadomości SMS „UM Rybnik SMS”

Szybka pomoc w razie niebezpieczeństwa

Powyższy system oraz aplikacja są narzędziami uruchomionymi przez Urząd Miasta w Rybniku, z których może korzystać każdy z nas. Za ich pośrednictwem zostaniemy powiadomieni o zagrożeniu. W każdej chwili można również dezaktywować powyższe usługi. Mieszkańcy, którzy korzystają z aplikacji Halo! Rybnik oraz „UM Rybnik SMS” będą informowani o próbach oszustw metodą na wnuczka, policjanta lub innego urzędnika poprzez komunikat: „Jeżeli dzwoni do Ciebie policjant lub inny urzędnik i chce Twoje pieniądze – Rozłącz się! To oszustwo!", który zostanie przesłany do mieszkańców za pomocą wiadomości tekstowej sms oraz pojawi się w aplikacji mobilnej już po pierwszym odnotowanym przez policjantów rybnickiej komendy zgłoszeniu takiej próby lub dokonaniu oszustwa na terenie miasta.

Co więcej, odbiorcy sms-ów będą mogli wesprzeć seniorów - najbliższych oraz osoby z sąsiedztwa, którzy mogą stać się potencjalną ofiarą przestępstwa. Komunikaty ostrzegawcze będą również dostępne na stronach internetowych Urzędu Miasta Rybnika oraz Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, a także na stronach internetowych instytucji partnerskich. System ostrzegawczy został już uruchomiony.

Realizacja projektu zmotywuje mieszkańców do każdorazowego powiadamiania Policji w przypadku wystąpienia zagrożenia i efektywnego działania Policji. Tylko poprzez wspólne działanie służb, urzędów oraz mediów możemy dotrzeć do każdego mieszkańca i wzmocnić społeczne zaangażowanie w troskę o bezpieczeństwo mieszkańców, a w szczególności seniorów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również