Wiadomości z Rybnika

Pierwsze urodziny "Wspólnego stołu" w Rybniku

  • Dodano: 2023-10-12 10:15, aktualizacja: 2023-10-12 14:52

W środę, 11 października swoje pierwsze urodziny świętował rybnicki „Wspólny Stół”. W gościnnych progach społecznej kuchni spotkali się wszyscy, dzięki którym miejsce tętni życiem i doskonale spełnia swoją funkcję.

Rocznica powstania "Wspólnego Stołu"

"Wspólny Stół" to oddolna inicjatywa społeczna, której głównym założeniem jest nakarmienie najbardziej potrzebujących przy minimalnym nakładzie finansowym na produkty żywnościowe – tak w skrócie o inicjatywie mówią pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy czuwają nad sprawnym funkcjonowaniem punktu.

Mówiąc bardziej szczegółowo, "Wspólny Stół” to społeczna kuchnia działająca w Rybniku przy ul. Zebrzydowickiej 30. Miejsce dostępne jest dla każdego – przede wszystkim dla osób ubogich i bezdomnych, ale także dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą się zaangażować w pomoc innym. Każdy może tam przygotować ciepły posiłek i spokojnie go zjeść. Lokal wyposażony jest w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Można przynieść tam gotowy posiłek albo podzielić się produktami, z których można coś ugotować. Do dyspozycji użytkowników jest również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów, czy skorzystania z komputera.

To niezwykle ważna inicjatywa, która wnosi ogromną wartość do naszego miasta i stanowi wzór wspólnotowego działania na rzecz potrzebujących. To inicjatywa, która zrodziła się z serc pełnych empatii, dobroci i kreatywności, a teraz staje się integralną częścią Rybnika. „Wspólny Stół” to nie tylko miejsce, w którym ludzie dostają ciepły posiłek, ale także otrzymują wsparcie, godność i nadzieję. To miejsce, w którym solidarność społeczna nabiera prawdziwego znaczenia, a ludzie łączą siły, aby pomagać sobie nawzajem – napisał w piśmie gratulacyjnym dla Wspólnego Stołu prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dotychczasowy dorobek "Wspólnego Stołu"

Pierwsze urodziny placówki były okazja do przedstawienia oraz wyróżnienia osób i instytucji zaangażowanych w projekt. Była to też możliwość pokazania sukcesów i porażek – w programie znalazły się: fotorelacja z rocznego funkcjonowania Wspólnego Stołu oraz premiera filmu pokazującego kuchnię społeczną jako modelowego przykładu zrównoważonej pomocy żywnościowej i odpowiedzi na kryzysy – energetyczny, bezdomności, inflacyjny, związany z wojną w Ukrainie.

Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt – jego autorkom, pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku i Urzędu Miasta Rybnika, wolontariuszom, darczyńcom, osobom, które ze „Wspólnego Stołu” skorzystały. To Państwa aktywność sprawiła, że to miejsce stało się prawdziwą oazą pomocy i wspólnoty oraz modelowym przykładem odpowiedzi na kryzysy współczesności – mówił obecny na uroczystości zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski.

Jak na profil miejsca przystało, nie mogło zabraknąć smakowitości. Był urodzinowy tort i degustacja potraw przygotowanych przez uczniów Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej oraz opiekunów i wolontariuszy Wspólnego Stołu.

W ramach swojego „roczku” Wspólny Stół zaprasza również na warsztaty kulinarne z udziałem gościa specjalnego Adama Borowicza. Wspólne gotowanie żuru ze znanym śląskim kucharzem zaplanowano w czwartek, 12 października o godzinie 12.00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również