Wiadomości z Rybnika

Pierwsze miejsce w wydatkach na ochronę powietrza. Rybnik znów najlepszy

  • Dodano: 2022-12-07 06:00, aktualizacja: 2022-12-06 18:21

Rybnik zajął pierwsze miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota” podsumowującym wydatki na ochronę powietrza w latach 2018-2021 w kategorii miasta na prawach powiatu.

Wydatki na ochronę środowiska i klimatu stały się przedmiotem rankingu publikowanego na łamach "Wspólnoty” po raz pierwszy.

Jest to bardzo ważny temat ze względu na społeczną wagę problemu jakim jest zanieczyszczenie powietrza, a przede wszystkim na istotną rolę samorządu w działaniach dotyczących ochrony powietrza na terenie swojej gminy – informują organizatorzy rankingu.

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. W rankingu wzięto pod uwagę wszystkie wydatki w rozdziale 90005 poniesione w ciągu  ostatnich czterech lat 2018 – 2021, a następnie przeliczone na liczbę mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego. Ranking sporządzono na podstawie danych pozyskanych z raportów składanych do Ministerstwa Finansów.

Okazuje się, że w prawie 1200 gminach omawiane wydatki nie przekroczyły 50 zł na mieszkańca, były więc symboliczne. Na przeciwnym biegunie mamy 96 gmin z kwotą 1000 zł na mieszkańca. Patrząc na liczby bezwzględne, w czterech miastach na ochronę powietrza wydawano ponad 100 mln zł. Były to: Bydgoszcz, Kraków, Rybnik i Szczecin – interpretują ranking pomysłodawcy.

Rybnik znalazł się na szczycie zestawienia wśród miast na prawach powiatu. Biorąc pod uwagę metodologię rankingu, okazuje się, że w mieście na ochronę powietrza w latach 2018-2021 wydano 828,772 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. We wskazanych latach wydatki na walkę ze smogiem wyniosły ponad 126 mln zł.

Walka ze smogiem jest kosztowna. To pełne zaangażowania działania Miasta w wielu obszarach. Przynajmniej część tych pieniędzy mogliśmy wydać na rozwój innej infrastruktury, ale podstawowym problemem społecznym Rybnika jest właśnie zanieczyszczenie powietrza, dlatego w tym obszarze trzeba było działać – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Niechlubna opinia o mieście szła w świat, w związku z czym wielu nie decydowało się na zamieszkanie w Rybniku czy otwarcie tu swoich biznesów, bo nie chciało być kojarzonym z miejscem, w którym nie da się oddychać. Zmiany zaczęliśmy od naszej infrastruktury, przygotowaliśmy konkretny plan inwestycji, który konsekwentnie realizujemy. Dziś widać tego efekty – na 187 budynków administracyjno-użytkowych zaledwie 8 posiada jeszcze ogrzewanie węglowe. Do 2025 roku nic, co należy do rybnickiego samorządu, nie będzie ogrzewane węglem – wyjaśnia prezydent Rybnika.

W rankingach zanieczyszczenia powietrza nazwa miasta wciąż się przewija, ale Rybnik spadł w końcu z pierwszych miejsc.

W temacie walki o czyste powietrze zrobiliśmy bardzo dużo, przechodząc drogę od lidera niechlubnych rankingów, po lidera walki o czyste powietrze. Wciąż jednak wiele jest jeszcze do zrobienia. To jest także kwestia polityki państwa w tym zakresie i postawy gmin ościennych. Życzę wszystkim gminom, by problem smogu był rozwiązywany konsekwentnie i systemowo. My robimy swoje – walczymy o dobre imię miasta, ale przede wszystkim o zdrowie mieszkańców – dodaje Piotr Kuczera. 

Walka ze smogiem to także wysiłek każdego mieszkańca, który podejmuje aktywność, decydując się na zmianę źródła ogrzewania. W tym zakresie mieszkańców wspierają programy dotacyjne, o których więcej w zakładce Walka ze smogiem na miejskiej stronie internetowej. Warto dodać, że rybniczanie są zwykle na podium, jeżeli chodzi o ilość zawartych umów na dotację z programu "Czyste Powietrze".

To ważne, że samorząd i mieszkańcy są w tej walce razem. Jednocześnie prowadzimy intensywne kontrole palenisk. Zmiany nadchodzą, konsekwentnie idziemy po swoje. Chcemy oddychać czystym powietrzem – podsumowuje prezydent Rybnika. 

Antysmogowe inwestycje Miasta i mieszkańców przynoszą powoli efekty. 10 lat temu w Rybniku było ponad 140 dni z przekroczeniem pyłu PM10, w zeszłym roku o połowę mniej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również