Wiadomości z Rybnika

Obchody Święta Niepodległości w Rybniku. Zobacz, co się działo!

  • Dodano: 2023-11-13 11:45

11 listopada już po raz 105 obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, jak co roku okolicznościowe uroczystości odbyły się na rybnickim Rynku i w bazylice.

Narodowe Święto Niepodległości w Rybniku

Rozpoczęła je msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego, pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Norasa. Doniosłości dodała oprawa muzyczna w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik". Po ceremonii i złożeniu hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II uczestnicy obchodów - poczty sztandarowe, oficjalne delegacje, harcerze i mieszkańcy miasta - przemaszerowali na rynek.

Tutaj przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” nastąpiło tradycyjne wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, który przypomniał okoliczności towarzyszące wydarzeniu, którego 105. rocznicę dziś świętujemy.

- 11 listopada 1918 roku podpisano układ rozejmowy kończący I wojnę światową. Dokument ten otworzył drogę do odbudowy niepodległego państwa polskiego po długotrwałej niewoli i rozbiorach – mówił prezydent Piotr Kuczera. - Obchodzone na tę pamiątkę Narodowe Święto Niepodległości, które dzisiaj celebrujemy, przywołuje pamięć o tych, którzy w wieloetapowym, złożonym procesie historycznym, walką i dyplomacją, przyczynili się do odzyskania polskiej suwerenności, a potem  budowy podstaw niepodległej Rzeczypospolitej. To dzień, który zobowiązuje nas do pamięci o przeszłości, pielęgnowania dziedzictwa przodków, wzmacniania poczucia narodowej tożsamości i kształtowania patriotyzmu. Święto Niepodległości to jednak nie tylko okazja do refleksji i dumy. To czas, który w sposób szczególny powinien motywować nas do budowania przyszłości.

Niepodległość, o którą nasi przodkowi musieli walczyć, to dziś nasze zobowiązanie. Musimy dbać o naszą suwerenność, o naszą demokrację. To jest nasza wspólna misja, obowiązek, który spoczywa na każdym z nas. Misja coraz trudniejsza, bo realizowana w trudnych czasach, w cieniu konfliktów zbrojnych, które wywołują globalne skutki, zmieniają postrzeganie rzeczywistości i burzą poczucie bezpieczeństwa. Misja, w której drogowskazem powinna być patriotyczna postawa tych, którzy nie ustawali w wysiłkach na rzecz odzyskania niepodległości.

W tym wyjątkowym dniu warto pamiętać, że patriotyzm można okazywać na wiele różnych sposobów, że jest nim także zaangażowanie w życie społeczne, pomoc innym, szanowanie tradycji i kultury. Możemy być patriotami poprzez aktywność obywatelską, troskę o miasto, zaangażowanie w działania społeczne. Każdy gest, który sprzyja budowaniu jedności i szacunku w społeczeństwie, jest aktem patriotyzmu.

Obchodząc Święto Niepodległości, pamiętajmy o wartościach, które nas jednoczą, o naszych wspólnych aspiracjach do spokojnego i bezpiecznego życia. Niech refleksja nad sensem niepodległości prowadzi nas do jeszcze większej determinacji w działaniach na rzecz pokoju i dobrobytu dla naszego kraju i innych narodów – podkreślał prezydent. 

Tuż po oficjalnych obchodach, zgromadzeni na rynku mieszkańcy mogli zobaczyć widowiskowy pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczennic klas mundurowych rybnickiego Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również