Wiadomości z Rybnika

Współpracujmy w duchu dialogu

  • Dodano: 2024-09-27 11:30, aktualizacja: 2024-10-07 21:38

Zapewniam o mojej gotowości do współpracy opartej na zaufaniu i współodpowiedzialności za proces transformacji energetycznej. Szukamy rozwiązań, które pozwolą wykorzystać potencjał, jaki posiada Elektrownia i jej pracownicy.

Panie Prezesie, w ostatnich dniach pojawiło się wiele spekulacji na temat przyszłości Elektrowni Rybnik. Czy może Pan rozwiać wątpliwości pracowników?

Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna: 
Pragnę wyjaśnić, że prowadzone obecnie działania to realizacja formalnego procesu zapoczątkowanego przez poprzedni Zarząd PGE GiEK, który pismem z dnia 30.12.2020 poinformował Prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych o zamiarze wyłączenia w przyszłości z eksploatacji bloków energetycznych Elektrowni Rybnik. 

W konsekwencji powyższych działań Spółka PGE GiEK zgłosiła do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zamiar zaprzestania prowadzenia z dniem 31 grudnia 2025 roku wszelkiej działalności koncesjonowanej w Elektrowni Rybnik, tj. w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, wytwarzania ciepła oraz przesyłania i dystrybucji ciepła. Pismem z dnia 6 sierpnia 2024 r. termin zaprzestania działalności koncesjonowanej w zakresie wytwarzania oraz przesyłania i dystrybucji ciepła przesunięto na dzień 31 sierpnia 2026 r. 

Chciałbym móc przekazywać same pozytywne informacje, ale sytuacja nie jest łatwa i wszyscy musimy mieć tego świadomość. Zapewniam, że jako Zarząd PGE GiEK do tych trudnych wyzwań, w tym zakończenia działalności Elektrowni Rybnik, podchodzimy z pełną odpowiedzialnością. Szukamy rozwiązań, które pozwolą wykorzystać potencjał, jaki posiada Elektrownia i jej pracownicy.

Czy w takim razie wycofanie starych bloków – nawet jeśli mówimy o nieokreślonej jeszcze przyszłości - jest nieuniknione? Jaki jest tego powód? 

Dane liczbowe są niepodważalne. Analizy finansowe w spółce PGE GiEK, uwzględniające obowiązujące przy zakupie energii marże i opłaty za emisję CO2 wskazują, iż trwale nierentowne okazują się bloki pracujące  w oparciu o węgiel kamienny w Elektrowni Rybnik. Rosnący udział źródeł odnawialnych i zmiana struktury wytwarzania w kierunku źródeł nisko- lub zeroemisyjnych ogranicza zapotrzebowanie na energię z paliw kopalnych. To dlatego stoi przed nami ogromne wyzwanie związane  z transformacją energetyczną. 

Wobec utraty konkurencyjności elektrowni węglowych w stosunku do innych źródeł energii GK PGE realizuje 
w Rybniku projekt budowy nowoczesnego bloku gazowo-parowego o mocy 882 MW. Ta inwestycja, o wartości 4 miliardów złotych, ma kluczowe znaczenie nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nowy blok ma rozpocząć działalność pod koniec 2026 roku i ma dostarczać energię elektryczną dla około 2 milionów odbiorców. Jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w sektorze energetycznym w kraju.

Czego mogą oczekiwać pracownicy Elektrowni Rybnik?

Czasu mamy niestety mało, ponieważ przez ostatnie blisko cztery lata, od momentu zgłoszenia zamiaru wyłączenia bloków w Elektrowni Rybnik, nie podjęto żadnych działań związanych z przedstawieniem wizji przyszłości dla pracowników. Teraz, w skróconej perspektywie, musimy przygotować propozycje optymalnego wykorzystania aktywów i ochrony maksymalnej liczby miejsc pracy. Jestem przekonany, że wspólnie te propozycje wypracujemy.
Dziś w PGE GiEK pracuje specjalny zespół, który zajmuje się prowadzeniem analiz pod kątem różnych scenariuszy dotyczących przyszłości elektrowni – a w nich kluczowa jest ochrona miejsc pracy w Rybniku. Prowadzimy także rozmowy ze Stroną Społeczną, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania. 

Zgodnie z ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku, pracownicy Elektrowni Rybnik zostali objęci przepisami o osłonach socjalnych, co gwarantuje im dodatkową ochronę w okresie transformacji energetycznej. 
Dodatkowo w PGE GiEK trwają prace nad nowym projektem, który umożliwi pracownikom dobrowolne odejścia z pracy na korzystnych warunkach, w przypadku podjęcia przez nich takiej decyzji.

Wśród mieszkańców Rybnika pojawiły się też obawy o dostawy ciepła. Zapytam więc wprost: czy mogą obawiać się, że ciepło przestanie płynąć do ich domów?

Jesteśmy w kontakcie z Urzędem Miasta Rybnika, 16 września odbyło się spotkanie, podczas którego omówiliśmy z Panem Prezydentem Piotrem Kuczerą szczegóły związane z dalszym funkcjonowaniem elektrowni oraz dostawami ciepła. Powołany został zespół roboczy, którego zadaniem będzie wypracowanie docelowych rozwiązań związanych z zaopatrzeniem w ciepło odbiorców po zakończeniu transformacji energetycznej. Jednocześnie 19 września w Ministerstwie Aktywów Państwowych, odbyło się spotkanie z udziałem Roberta Kropiwnickiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Zadeklarowano na nim, że w perspektywie do końca roku PGE GiEK przedstawi docelową koncepcję dostaw ciepła do miasta.  

Podsumowując, mogę zapewnić, że nie ma ryzyka przerwania dostaw ciepła. 

Wróćmy do transformacji energetycznej. Co dalej, kiedy poznamy kolejne decyzje dotyczące Elektrowni Rybnik?

Jako Zarząd PGE GiEK zdajemy sobie sprawę,  że komunikacja w procesie transformacji jest kluczowa, dlatego  zainteresowane strony będziemy na bieżąco informować o postępach w realizacji planów. Zapewniam 
o mojej gotowości do współpracy opartej na dialogu, zaufaniu i  współodpowiedzialności za proces transformacji, który opierał się będzie na długofalowym myśleniu, sprawiedliwości i zrównoważonym rozwoju.

Dziękuję za rozmowę. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę