Wiadomości z Rybnika

Sukcesja w firmie, czyli jak sprawnie przekazać biznes w ręce następcy?

  • Dodano: 2019-12-16 12:30

Zanim właściciel biznesu zdecyduje się przejść na emeryturę, musi wytypować swojego następce i przygotować firmę na czekające ją zmiany. Dobrze, gdy proces ten rozpocznie się odpowiednio wcześniej. Kto może nam w tym wszystkim pomóc?

Sukcesja w firmie – co możemy zrobić?

Przekazanie własnego przedsiębiorstwa, czy to w ręce rodziny, czy kogoś obcego, to ważne wydarzenie w życiu każdego kapitalisty. Nie dziwi więc fakt, że do należy się do tego odpowiednio przygotować. Sukcesja w firmie może odbyć się na kilka sposobów. Jednym z rozwiązań jest wejście na giełdę. Na krok ten decydują się raczej wielkie koncerny. Rozsądniejszym wyjściem jest jednak naturalna sukcesja w firmie rodzinnej, która polega na przekazaniu władzy dzieciom. Rozwiązanie to jest bardzo popularne w Europie Zachodniej. W naszym kraju także coraz częściej dochodzi do tego rodzaju sukcesji. Wynika to bowiem ze zmiany pokoleniowej w spółkach funkcjonujących od początków polskiego kapitalizmu. Dlatego warto mieć na uwadze fakt, że sukcesja nie jest natychmiastowa, tylko jest procesem rozłożonym w czasie.

Jak przebiega sukcesja w firmie?

Proces ten warto rozpocząć odpowiednio wcześnie. Im lepiej wszystko zostanie zaplanowane, tym sprawniej przebiegnie sukcesja w firmie. Najlepiej w tym celu udać się po pomoc do doświadczonych doradców. Może nam w tym pomóc np. firma dostępna od tym linkiem https://kancelariacw.pl/. Sukcesja rozpoczyna się od analizy stopnia przygotowania firmy do tego procesu. Taki zabieg pozwala określić potrzeby przedsiębiorstwa i wskazania obszarów wymagających poprawy. Dopiero wówczas możemy mówić o przygotowaniu planu sukcesji firmy i jego wdrażaniu. W ramach tych działań dochodzi chociażby do restrukturyzacji prowadzonej działalności oraz zabezpieczenia interesów najbliższych członków rodziny. Nie bez znaczenia jest także bieżące monitorowanie rezultatów sukcesji. Pozwoli to na odpowiednio szybkie zareagowanie na pojawiające się w trakcie procesu problemy. Dlatego właśnie warto skorzystać z zewnętrznych ekspertów. Dzięki nim będziemy spokojni o dalsze losy naszego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.