Wiadomości z Rybnika

Stosowanie soczewek kontaktowych - niezbędne akcesoria

  • Dodano: 2022-09-28 16:00

W przypadku wykrycia wady wzroku pierwszym wyborem wielu osób są okulary. Okazuje się jednak, że nie dla każdego ta metoda korekcji będzie odpowiednia. Choć jest bezpieczna i skuteczna, to niektórzy nie będą czuli się komfortowo z nowym wizerunkiem. Czasem okazuje się też, że okulary bywają przeszkodą podczas niektórych aktywności. Jeśli te problemy dotyczą również Ciebie, rozważ stosowanie soczewek kontaktowych. Oto, w co należy się wyposażyć, by prawidłowo je użytkować.

Najpopularniejsze rodzaje soczewek

Od tego, jak będzie wyglądało stosowanie wybranych przez Ciebie soczewek, zależy tryb ich noszenia. Do wyboru są:

  • Soczewki jednodniowe, które są produktem jednorazowym, więc nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Soczewki o przedłużonym okresie noszenia, najczęściej miesięczne, nadające się do użytku przez okres 30 dni. Należy przemyć je po zdjęciu na noc i przechowywać w specjalnym pojemniczku.
  • Soczewki całodobowe – zwykle miesięczne, nie muszą być zdejmowane na noc, zaleca się jednak zdejmować je i przemywać je specjalnym płynem co kilka dni, by usunąć zbierające się zanieczyszczenia i dać odpocząć oczom.

Oprócz samych soczewek potrzebne będą również preparaty i akcesoria.

Płyn do soczewek

Soczewki wielokrotnego użytku muszą być odpowiednio pielęgnowane. Właśnie do tego celu służy płyn do soczewek. Ma on właściwości czyszczące oraz dezynfekujące, dzięki czemu usuwa drobnoustroje i brud z powierzchni soczewek. Czym zastąpić płyn do soczewek? W skrajnych przypadkach można wykorzystać wodę niegazowaną lub sól fizjologiczną. Jednak lepiej zaopatrzyć się we właściwy preparat zawczasu i mieć go odpowiedni zapas.

Na rynku są dostępne:

  • Płyny wielofunkcyjne – są najczęściej wybierane przez użytkowników. Są łatwo dostępne i wygodne w użyciu. Można wykorzystać je do usuwania zabrudzeń, przemywania oraz przechowywania soczewek. Należy jednak pamiętać, by proces dezynfekcji przebiegł prawidłowo, konieczne jest przestrzeganie czasu podanego przez producenta. Co ważne, płyn wielofunkcyjny nie wymaga neutralizacji, więc soczewki nim nasączone można aplikować bezpośrednio na oczy.
  • Płyny oksydacyjne – są polecane szczególnie alergikom. Zawierają nadtlenek wodoru, który skutecznie dezynfekuje, jednak może podrażnić oko, jeśli nie przestrzega się podanego przez producenta czasu dezynfekcji. Tylko wówczas, gdy płyn zostanie zneutralizowany, tzn. woda utleniona rozpadnie się na cząsteczki wody i tlenu, można bezpiecznie aplikować soczewki na oczy.

Istnieją także płyny czyszczące dedykowane do soczewek twardych. Wymagają one także dodatkowego stosowania tabletek odbiałczających.

Należy pamiętać, że oprócz płynu do przechowywania soczewek niezbędny jest także pojemniczek. Ważne jest, aby tworzywo, z jakiego jest zrobiony, nie wchodziło z reakcję z płynem. Dlatego lepiej kupować je w sklepach optycznych niż z niewiadomych źródeł.

Krople do oczu

Niezbędnym elementem prawidłowego stosowania soczewek są krople do oczu. Przywracają one oczom nawilżenie i sprawiają, że szkła kontaktowe mogą być komfortowo noszone przez cały dzień. Należy jednak pamiętać, że nie mogą być to przypadkowe preparaty, tylko takie dedykowane do stosowania wraz z soczewkami. Dlaczego? Zwykłe krople do oczu mogą zawierać konserwanty lub inne substancje drażniące. Kiedy zostaną zaaplikowane na soczewki, te wchłoną je i będą pozostawać na oku wiele godzin. To może powodować zaczerwienienie oczu i podrażnienia.

O kroplach nawilżających powinny pamiętać przede wszystkim osoby, które dużo czasu spędzają przy komputerze, w klimatyzowanych pomieszczeniach, oraz te zmagające się z zespołem suchego oka. Jeśli szukasz sprawdzonych kropli nawilżających, wejdź na stronę https://www.bezokularow.pl/najlepsze-krople-do-oczu-ranking-kropli-nawilzajacych.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.