Wiadomości z Rybnika

Piłka nożna a biznes - jak klub piłkarski działa jako firma?

  • Dodano: 2023-04-14 08:00, aktualizacja: 2023-04-14 08:17

Dużo osób zastanawia się, jak w dzisiejszych czasach działają kluby futbolowe. Jakie są tutaj kluczowe wydatki? Na czym zaś zarabiają ekipy piłkarskie? Na tej podstawie łatwiej będzie określić, czy inwestowanie w futbol ma jakikolwiek sens w dzisiejszych czasach.

Jakie są wydatki klubów piłkarskich?

Zespoły futbolowe wydają pieniądze na rozmaite zagadnienia. Na pewno dużo gotówki trzeba przeznaczyć na pensje. Dla sztabu szkoleniowego oraz piłkarzy itp. Tutaj zasada jest prosta. Im większe ambicje danej ekipy, tym większe wydatki. Jeśli jednak pieniądze będą odpowiednio wydawane, to można liczyć na to, że te inwestycje się później zwrócą. Chociażby dzięki triumfowi w Lidze Mistrzów. Jakie ekipy mają na to obecnie największe szanse? Sprawdź aktualne newsy sportowe i zobacz recenzje ekspertów. 

Obecnie największe szanse na zanotowanie wiktorii w Lidze Mistrzów ma Manchester City. Wysoko stoją akcję także Bayernu Monachium. A jeśli dany klub wygra te rozgrywki lub zajdzie w nich daleko, to sporo zarobi. Na co jeszcze wydaje się pieniądze? M.in. na podróże, zakwaterowanie sztabu szkoleniowego oraz piłkarzy w hotelach itp. Dodatkowo chodzi o kwestie związane z samym klubem i stadionem (np. w aspekcie sprzątania). Niekiedy włodarze muszą wydawać pieniądze na kary od Komisji Ligi (m.in. przez kibiców, którzy odpalają race).

Na czym zarabiają kluby piłkarskie?

Jak już wiesz, chodzi o trofea. Im bardziej prestiżowe rozgrywki, tym można liczyć na większe pieniądze. Dlatego wiele osób podchodzi do tego, jak do inwestowania. Czyli przeznaczają sporo pieniędzy na zakup zawodników, na ich pensje itp. licząc, że w końcu się to zwróci. Spore znaczenie mają oczywiście transfery. Na nich się nie tylko traci, ale także zarabia. Pokazuje to np. Lech Poznań, który regularnie sprzedaje swoich wychowanków. Ceny za piłkarzy są coraz wyższe. To na pewno spory zastrzyk do klubowej kasy.

Na czym jeszcze można zarabiać? Chodzi oczywiście o sprzedaż biletów i karnetów. Im lepiej gra dana drużyna, tym można liczyć na większe zainteresowanie ze strony fanów. To przekłada się na spore zyski. Oczywiście, każdy mecz trzeba zorganizować, zabezpieczyć itp. Jeśli jednak na trybuny przyjdzie wielu fanów, to można liczyć na zyski. Kiedy jeszcze? Chodzi o sprzedaż praw telewizyjnych. A podmioty zainteresowane pokazywaniem np. spotkań PKO BP Ekstraklasy są w stanie zapłacić naprawdę sporo gotówki.

Czy opłaca się inwestować w zespoły piłkarskie?

Jest takie żartobliwe powiedzenie dotyczące inwestowania w kluby piłkarskie. Jeśli chcesz zostać milionerem dzięki futbolowi, to na początku musisz byćŚ miliarderem (w momencie poczynienia pierwszych inwestycji). Trzeba zaznaczyć, że wiele klubów po prostu nie zarabia, a np. ich właściciele wciąż muszą dokładać do interesu. Na pewno nie jest to łatwy kawałek chleba. Z tego względu wielu ekspertów od inwestycji odradza rozpoczynanie przygody z tym właśnie biznesem.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.