Wiadomości z Rybnika

Opróżnianie mieszkań ze starych mebli to podstawa sprzątania po zgonach

 • Dodano: 2022-11-23 14:00

Na przestrzeni lat każdy z nas zbiera rozmaite rzeczy. Gromadzenie rzeczy może wiązać się z utratą wagi lub wręcz przeciwnie, przybieraniem na wadze. Wówczas sięgamy po nowe ubrania, które zapełniają szafę. Zmieniają się także pasje i zainteresowanie, co sprawia, że mieszkania po zmarłych często przepełnione są od piwnicy aż do strychu najrozmaitszymi przedmiotami. Na szczęście każdy może skorzystać z wygodnej usługi i zlecić opróżnianie mieszkań po zgonach, które obejmuje sprzątanie mieszkań, segregację wyposażenia i wywóz gabarytów do utylizacji.

Opróżnianie mieszkania z mebli po zmarłym

Potrzeba na opróżnianie mieszkania może się pojawić w różnych sytuacjach. Remontujesz mieszkanie po zmarłym lokatorze, a może otrzymałeś w spadku zagracony lokal? W każdym przypadku segregowanie sterty niepotrzebnych przedmiotów jest czasochłonnym i żmudnym zajęciem. Największym problemem okazuje się ten, gdzie zgodnie z prawem wyrzucić stare meble z mieszkania. Te zwykle są ciężkie i nawet samo wynoszenie ich z lokalu może przysporzyć sporo trudności.

Specjalistyczne firmy sprzątające oferują usługi opróżniania mieszkań po zmarłych ze starych mebli, takich jak:
wersalki;

 • Stare meblościanki;
 • Komody;
 • Szafy przesuwne;
 • Stoły;
 • Regały.

W mieszkaniach po zmarłych starszych osobach często pojawia się konieczność, by wykonać demontaż szafek typu pawlacz, boazerii i podłóg. Ściąganie starej boazerii, za którą z łatwością może się gromadzić robactwo to również usługa, którą możesz zlecić firmie oferującej opróżnianie mieszkań z segregacją wyposażenia. Opróżnianie mieszkań i piwnic zwykle jest nieodłączną częścią usługi tj. sprzątanie po zgonie.

Usługa opróżniania mieszkań ze zbędnych rzeczy

Oprócz starych mebli w mieszkaniu może być mnóstwo innych zbędnych przedmiotów, które na nic się nie zdadzą. To przedmioty użytku osobistego jak ubrania, książki, kosmetyki. Zazwyczaj takich rzeczy nikt nie chce już używać, a jedynym sposobem na legalne pozbycie się ich jest utylizacja. Oczywiście nie możesz pójść do lasu i tam spalić rzeczy po zmarłym. Gabarytów także nie należy wyrzucać do kontenera przed blokiem. 

Często ogrom zebranych przez lata rzeczy jest tyle, że obejmują nie tylko całe mieszkanie, ale i piwnicę czy strych. Takie nadmierne zbieranie ma swój termin medyczny i jest to syllogomania, czyli zbieractwo. Charakteryzuje ona osoby, które obsesyjnie zbierają, co się da: sprzęt RTV, książki, ubrania, akcesoria kuchenne. To z kolei może skutkować tym, że w mieszkaniu zalęga się robactwo i nieprzyjemne zapachy wyczuwalne już na klatce schodowej.

Wywóz starych mebli z mieszkania

Kolejnym problemem, który często dotyczy spadkobierców nieboszczyka, jest kwestia, jak wynieść stare meble i niepotrzebne przedmioty z mieszkania? Zwykle są to solidne, stare szafy i meblościanki z czasu PRL. Takie rzeczy trudno wynieść w pojedynkę, a często nawet z pomocą znajomego sąsiada.

Zamiast się męczyć i obmyślać plan, jak znieść ogromną szafę po schodach z 4 piętra w bloku, zleć opróżnianie mieszkań firmie Kastelnik. Technicy nie tylko przeprowadzą oględziny wyposażenia i podzielą je na potrzebne i niepotrzebne przedmioty, ale i wyniosą stertę gratów i przewiozą je do spalarni utylizacji rzeczy.

Na czym polega transport ADR?

Po zgonie w domu często znaleźć można nie tylko staromodne meble i górę pamiątek sprzed lat, ale i niebezpieczne odpady skażone. Kompleksowe sprzątanie mieszkań zaniedbanych po zgonach uwzględnia również transport ADR oferowany przez firmę Kastelnik. To transport, w ramach którego osoba uprawniona może legalnie transportować poplamiony krwią dywan albo wersalkę zabrudzoną płynami ustrojowymi. Poświadcza to specjalne zaświadczenie, prawo jazdy ADR, na podstawie którego kierowca w specjalnych kontenerach może przewieźć skażone rzeczy do utylizacji. 

Najbardziej kłopotliwe są tapicerowane meble skażone krwią albo drewniane meble przesiąknięte smrodem po zwłokach. Takich odpadów niebezpiecznych tym bardziej nie wolni wyrzucać do śmietnika. 

Utylizacja przedmiotów skażonych biologicznie

Czy wiesz, że odpady skażone biologicznie muszą być utylizowane termicznie? Taki obowiązek wynika z art. 95 ust. 2 stawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, która określa, że: (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 701 z późn. zm.) „Zakaźne odpady medyczne [...] unieszkodliwia się przez termiczne przekształcenie w spalarniach odpadów niebezpiecznych”. Takie przedmioty stanowią np. poplamione krwią ubrania czy fotel, na którym odszedł zmarły, a na którym to widnieją płyny ustrojowe.

Opróżnianie mieszkań w ramach specjalistycznej usługi obejmuje zabezpieczenie takich rzeczy w specjalnych pojemnikach z naklejką "bioshark". Następnie są one transportowane do spalarni termicznej, w której poddawane są bezpiecznej utylizacji. Jedynie firmy, które mają podpisaną umowę ze spalarnią mogą świadczyć takie usługi.

Dezynfekcja z patogenów po zmarłym

W ramach usługi tj. opróżnianie mieszkań konieczne jest dokładne oczyszczenie pomieszczenia z patogenów. Te powstają w czasie rozkładu zwłok i tylko profesjonalna usługa dezynfekcji przeprowadzona przy użyciu specjalistycznego sprzętu jak np. przemysłowe generatory ozonu jest w stanie w pełni wyeliminować niebezpieczne związki chemiczne. Tych może być aż 30, a wśród nich są toksyczne gazy, bakterie i wirusy. 

Firma sprzątająca Kastelnik zajmuje się opróżnianiem mieszkań od blisko 10 lat, oferując rodzinom osób zmarłym i zarządcom spółdzielni mieszkaniowych kompleksowe sprzątanie po zwłokach. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło technikom wypracować specjalny schemat realizacji zlecenia odkażania miejsc śmierci, których wyróżnia profesjonalne podejście i specjalistyczny sprzęt stosowany na każdym etapie neutralizacji patogenów z mieszkania po rozkładzie ciała. 

Profesjonalna dezynfekcja dzieli się na kilka etapów:

 • Segregacja wyposażenia lokalu mieszkalnego;
   
 • Wstępna dezynfekcja mieszkania;
   
 • Czyszczenie mieszkań z wydzielin biologicznych;
   
 • Etap czyszczenia suchym lodem śladów krwi;
   
 • Wywóz i utylizacja mebli oraz skażonych odpadów w spalarni;
   
 • Przekazanie właścicielom nieruchomości certyfikat dekontaminacji i kartę odpadów.

Jak długo trwa całkowite sprzątanie mieszkań zaniedbanych?

Rodziny osób zmarłych często zastanawiają się, ile trwa całkowite opróżnianie mieszkań zaniedbanych po osobach zmarłych. Ten proces może trwać zależnie od wielkości mieszkania, ilości pokoi i mebli do usunięcia. 

Zazwyczaj usługa ta trwa od kilku do kilkunastu godzin i składa się na nią nie tylko wywóz gabarytów, ale i profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń oraz usunięcie nieprzyjemnego zapachu po zwłokach z zagraconego lokalu.

Gdzie zamówić opróżnianie mieszkań?

Przygotowanie mieszkania do ponownego zamieszkania po śmierci najlepiej zlecić profesjonalistom. Firma Kastelnik zajmująca się opróżnianiem pomieszczeń na terenie całego kraju na pierwszym miejscu stawia zadowolenie klienta, dlatego oferują oni całodobową infolinię do zgłaszania zleceń.

Technicy z firmy Kastelnik na temat sprzątania zagraconych i zaniedbanych mieszkań po zmarłych znają nie od dziś. Każdy etap realizacji zlecenia przebiega w profesjonalnych warunkach z należytym szacunkiem do pamiątek po zmarłym. Kontaktując się z firmą, zlecisz usługi opróżniania lokali z transportem do utylizacji i dezynfekcją pomieszczeń.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.