Wiadomości z Rybnika

Nowe okna do domu? Zwróć uwagę na ich termoizolację

  • Dodano: 2020-08-25 15:30

Przy zakupie nowej stolarki okiennej warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również na konstrukcję profilu oraz zastosowane materiały. Wtedy mogą zadbać o odpowiedni poziom termoizolacji całego domu.

Właściwie dobrane okna powinny być ciepłe. Niestety, wielu inwestorów zapomina o tym, jak duże znaczenie ma właściwa izolacja domu. Najtańsze okna dostępne na rynku nie zawsze mogą zapewnić właściwych parametrów termoizolacyjnych, dlatego będą w dłuższej perspektywie czasowej przyczyniały się do podwyższenia wydatków na ogrzewanie.
 

Izolacyjność termiczna okna

Szacuje się, że przez stolarkę okienną może uciekać nawet do około 35% energii cieplnej z budynku. To naprawdę spora ilość, biorąc pod uwagę fakt, że koszty ogrzewania cały czas rosną. Wobec tego każdy przyszłościowo myślący właściciel domu jednorodzinnego powinien pamiętać o tym, żeby wybrać dla siebie takie okna, które są ciepłe. O izolacyjności termicznej stolarki okiennej decyduje przede wszystkim jej konstrukcja – zastosowany profil, pakiety szybowe, uszczelnienia. Dzisiaj producenci stosują różne rozwiązania technologiczne, aby zyskać jak najlepsze parametry termiczne swoich wyrobów.
 

Współczynnik przenikania ciepła U

Głównym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniej stolarki okiennej, jest współczynnik przenikania ciepła U. To on określa, jak ciepłe są okna. Współczynnik przenikania ciepła U, który określany jest skrótowo jako Uw, pokazuje, w jakim stopniu okno przepuszcza ciepło. Im jest on niższy, tym lepiej, ponieważ wtedy okno skuteczniej zapobiega stratom energii cieplnej, a tym samym dba o prawidłową termoizolację domu. Obecnie standardem są okna posiadające współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 1,5-1,8 W/(m2·K), niemniej jednak wtedy, gdy celem jest uzyskanie lepszej termoizolacji, warto poszukiwać okien o jeszcze niższych wartościach. W przypadku okien energooszczędnych są one jeszcze niższe niż 1,0 W/(m2·K). Gdy chodzi o ciepłe okna Bielsko Biała jest miastem, gdzie można zamówić je w dobrych salonach sprzedaży stolarki okiennej.

Ważny montaż

Żeby stolarka okienna rzeczywiście była ciepła i mogła zadbać o właściwy komfort domowników nawet w trakcie najzimniejszych dni, powinna być również właściwie zamontowana. Najlepiej zatem skorzystać z usług sklepów, które prowadzą sprzedaż okien wraz z ich fachowym montażem. Wykwalifikowana ekipa będzie mogła wtedy przeprowadzić prace instalacyjne zgodnie z zaleceniami producenta. Tzw. ciepły montaż pozwala wtedy na zminimalizowanie ryzyka mostków cieplnych, czyli miejsc, w których dochodzi do nadmiernej ucieczki ciepła.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.