Wiadomości z Rybnika

Na co zwrócić uwagę planując umowę na internet na Śląsku?

  • Dodano: 2020-07-01 11:15

Oferty internetu to dziś coraz szersze zestawienie propozycji zarówno od dostawców lokalnych jak i krajowych. Cena nie powinna być jedynym kryterium, które należy wziąć pod uwagę. Rybnik to jedna z lokalizacji, które charakteryzują się szczególnie dużą rozpiętością oferty - miesięczne różnice przy zbliżonych parametrach transferu mogą sięgać nawet kilkunastu złotych.

Większość osób planujących zamówienie internetu kieruje się jednym kryterium - ceną. To błąd, choć niewątpliwie różnice w tym względzie muszą wpływać na ocenę poszczególnych ofert. Jeśli bowiem spojrzeć na aktualne ceny internetu w Rybniku, można zauważyć że jedna z dużych ogólnopolskich firm ofertę o transferze 100/50 Mb/s wycenia na 50 zł miesięcznie podczas gdy inna, konkurencyjna za nieznacznie wyższą kwotę 54,99 zł zapewnia internet czterokrotnie szybszy. Tak więc cena ma oczywiście znaczenie, choć nie należy jej traktować jako jedyny wyznacznik atrakcyjności oferty. Które czynniki warto przeanalizować dodatkowo?

Cena aktywacji usługi internetu

To pole, na którym operatorzy - nie tylko w Rybniku - charakteryzują się szczególnie dużymi rozbieżnościami cenowymi. Np. UPC zapewnia uruchomienie sieci internetowej w cenie symbolicznej złotówki, ale już np. Netia zakłada 49 zł dopłaty do pierwszego rachunku. Z kolei np. aktywacja internet w Multimediach Polska sięgać może ponad 59 zł miesięcznie. 

Pakiety internetu i telewizji

Jak pokazują analizy serwisu PanWybierak.pl, obniżenie ceny internetu jest możliwe, jeśli jest on spakietowany z innymi usługami od tego samego dostawcy. W ten sposób np. internet w Katowicach, Rybniku czy Chorzowie połączony od razu z telewizją może być o kilkadziesiąt proc. tańszy jeśli ceny analizować by odrębnie. 

Internet standardowy czy światłowód?

Planując usługę internetu w Rybniku czy innym mieście regionu warto również zastanowić się, jaki typ sieci jest potrzebny odbiorcy. Powszechnie popularny światłowód to zdecydowanie wyższe parametry łącza niż typowy internet stacjonarny, ale też wyższy koszt. Jeśli stałe łącze ma być zainstalowane np. u osoby starszej, która nie planuje grać online, a sieci potrzebuje głównie do komunikacji z bliskimi i przesyłania multimediów po Wi-Fi, w pełni wystarczy tańszy internet o prędkości ok. 100 Mb/s. 

Dodatki do oferty od operatorów

Rywalizacja dostawców internetu na rynku sprawia, że coraz chętniej oferują oni gratisy - benefity zapewniane dla klientów za wybór danej marki.. Promocje to dość często obniżka cen - np. cztery miesiące za połowę standardowej kwoty, co pozwala realnie obniżyć cały roczny koszt usługi zamówionej od dostawcy. Często dostawcy internetu - już nie tylko najwięksi operatorzy, ale i lokalne kablówki - mają promocje na dodatkowe usługi. To np. bezpłatny dostęp do serwisu Tidal. 

Router Wi-Fi w cenie

Szybkie łącze to nie wszystko; niemniej istotny jest sprzęt do rozprowadzenia sygnału bezprzewodowego w nieruchomości. Warto więc zwrócić uwagę na to, jaki router - i czy jest on w cenie - zapewnia firma oferująca internet. Ważne także jest to, czy w ogóle modem ma taką funkcję, bo niektóre oferty zakładają wypożyczenie klientowi urządzenia bez rozprowadzania Wi-Fi, za co trzeba odrębnie zapłacić.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.