Wiadomości z Rybnika

Likwidacja i przekształcanie spółek

  • Dodano: 2020-09-24 07:00, aktualizacja: 2020-09-25 13:40

Prowadzenie działalności gospodarczej może się niekiedy wiązać z koniecznością jej wcześniejszego zakończenia lub zmiany formy prowadzenia przedsiębiorstwa. Zagadnienia te wymagają właściwej wiedzy prawnej, a taką zaoferować może jedynie profesjonalna kancelaria prawna. Podobny artykuł w tym temacie ukazał się także na portalu mojegliwice.pl i można go znaleźć pod adresem: https://mojegliwice.pl/is,prawo-nieruchomosci,270925,827839.html

Pomoc prawna kancelarii przy działalności gospodarczej

Wsparcie prawne przy prowadzeniu jakiejkolwiek działalności może być bezcenne. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których dochodzi do likwidacji spółki lub jej przekształcenia w inny podmiot. Samo podjęcie decyzji o zmianie formy działania lub jej całkowitym zakończeniu nie jest wystarczające – spółka musi spełnić konkretne obowiązki określone w KSH.

Likwidacja i przekształcenie spółek wymaga zatem wiedzy i doświadczenia prawnego, które może zagwarantować dobra kancelaria prawna – np. inlegis-gliwice. Posiada on niezwykle ciekawą ofertę, skierowaną także do wszystkich osób, którzy zajmują się szeroko rozumianą działalnością gospodarczą wykonywaną w formie spółek prawa handlowego.

Likwidacja i przekształcenie – na czym polegają?

Likwidacja spółki to nic innego jak sposób na zakończenie określonej działalności gospodarczej. Może powstać na skutek dobrowolnej decyzji wspólników lub w formie przymusowej – np. ze względu na pogarszającą się sytuację finansową spółki, a nawet jej bankructwo.

Przekształcenie spółki jest z kolei formą zmiany sposobu wykonywania działalności gospodarczej. Przykładowo, spółka jawna zostanie przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Niezależnie od tego czy mówimy o likwidacji, czy też przekształceniu spółki, zawsze wiąże się to z koniecznością przejścia przez stosowną procedurę. Podstawowym obowiązkiem jest m.in. podjęcie stosownych uchwał przez wspólników oraz dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do KRS. Sama decyzja o likwidacji lub przekształceniu spółki nie będzie więc wystarczająca, zawsze potrzebne jest podjęcie stosownych działań prawnych.

Bardzo często wspólnicy nie posiadają odpowiedniej wiedzy prawnej z zakresu likwidacji i przekształcania spółek – w rzeczywistości są to bardzo złożone zagadnienia i wymagają sporego doświadczenia, aby mogły być poprawnie dokonane. Kto może więc pomóc spółce w tego rodzaju sprawach? Oczywiście doświadczony adwokat lub radca prawny.

Czy wsparcie prawne w procesie likwidacji lub przekształcenia spółki jest konieczne?

Zarówno likwidacja, jak i przekształcenie spółki prawa handlowego nie wymaga udziału jakiegokolwiek prawnika. Wspólnicy mogą podjąć odpowiednie czynności całkowicie samodzielnie, problem jednak w tym, że bardzo często nie wiedzą jak poprawnie tego dokonać i tak naprawdę od czego zacząć.

Samodzielnie próby przejścia przez proces likwidacyjny lub przekształceniowy nie są więc dobrym pomysłem – mogą doprowadzić do poważnych problemów i ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej względem wierzycieli danej spółki. Co więcej, brak wsparcia w takich sytuacjach może przysporzyć nie lada kłopotu prawnikowi, który będzie musiał zmierzyć się z naprawieniem bałaganu wyrządzonego przez niedoświadczonych wspólników.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.