Wiadomości z Rybnika

Czy istnieje uniwersalny piec do pizzy?

  • Dodano: 2020-03-31 07:00, aktualizacja: 2020-03-31 07:14

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieje jakiś złoty środek, który doskonale poradzi sobie zarówno w domu, jak i w średniej wielkości restauracji. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Piec piecowi nierówny

Aby dobrze zrozumieć obecny poziom rozwoju pieców do pizzy, trzeba najpierw uświadomić sobie sprawę z tego, jak wiele tego typu sprzętów jest na rynku. W tym celu gorąco zachęcam Was do lektury tego wpisu na temat pieców do pizzy w Dzienniku Elbląskim.

Jak sami widzicie, wybór jest wręcz przytłaczający. Od pieców na węgiel drzewny, po te, które są zasilane na prąd lub z wykorzystaniem gazu. Mało tego, różnią się one między sobą wielkością, ilością komór do pieczenia, a także pod względem zastosowanych tworzyw.

W zależności od potrzeb można też wahać się między wyborem pieca statycznego a obrotowego. To tylko część z kryteriów, na jakie musi zwrócić uwagę osoba, która dopiero co zaczyna swoją przygodę z gastronomią. Łatwo więc popełnić błąd.

Nie tylko budżet

Oczywiście, piece do pizzy różnią się też między sobą w ujęciu cenowym. To jak najbardziej naturalne, bowiem niektórzy producenci próbują minimalizować koszta, oszczędzając na przykład na tworzywach, a inni - zazwyczaj ci, których urządzenia są droższe - stoją na straży wysokiej jakości wykonania.

Można toczyć długie dyskusje o tym, jaka kwota wystarczy na zakup dobrego pieca. Podejrzewam, że ile osób wzięłoby w takiej debacie udział, tyle mielibyśmy opinii. Wpływa na to dość mocno fakt, że trudno jest ustalić uniwersalne zastosowanie pieca do pizzy.

Inną rolę - zwykle centralną - odgrywa on w restauracji włoskiej, a nieco inną na przykład na dworcu kolejowym, gdzie mamy niewielki piecyk zasilany na prąd lub z butli z gazem. Nie byłbym też specjalnie zaskoczony, gdyby taki mały piec równie często był wykorzystywany na przykład do przygotowywania zapiekanek.

Dużo podobieństw, o wiele więcej różnic

Zanim rozpoczniecie poszukiwania swojego wymarzonego pieca do pizzy, bez względu na to czy będzie to w pełni profesjonalny sprzęt, który zapewni ogromny przerób, czy prosty piec dwukomorowy, pamiętajcie o kilku rzeczach. Sądzę, że ta krótka lista pozwoli Wam uniknąć wielu sytuacji stresujących.

Po pierwsze, dokładnie odpowiedzcie sobie na pytanie, czy pizza ma być centralnym daniem w Waszej ofercie, czy jedynie dodatkiem. Jeśli chcecie serwować też inne posiłki, nie warto kupować najdroższego pieca do pizzy na rynku, prawda?

Pamiętajcie też o rodzaju energii, jaki ma napędzać Wasz piec. Wiele osób zwraca uwagę na ekologię, która - czy tego chcemy, czy nie - skazuje węgiel drzewny na zły PR. Może więc lepiej przemyśleć zakup pieca elektrycznego i chwalić się tym później w mediach społecznościowych?

No i wreszcie, warto przeprowadzić choćby prostą analizę rynku, by nagle nie okazało się, że źle oszacowaliście popyt i teraz ciągną się do Was długie kolejki, bo piec nie nadąża z wypiekaniem ciasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.