Wiadomości z Rybnika

Chcesz kupić mieszkanie w Rybniku? Sprawdź, na jaki kredyt możesz liczyć

  • Dodano: 2023-11-20 12:00

Wysokość zarobków to jeden z najważniejszych parametrów, które banki biorą pod uwagę podczas rozpatrywania wniosków o kredyty hipoteczne. Wiele osób zastanawia się, czy ich dochody są wystarczające do tego, aby dostać taką pożyczkę. Przekonaj się, jaką kwotę możesz otrzymać, jeśli zarabiasz 5 000 zł miesięcznie.

Od czego zależy zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym?

Zdolność kredytowa pozwala ocenić bankowi, jaka jest sytuacja finansowa potencjalnego klienta oraz czy będzie on w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Wnikliwa analiza daje instytucji finansowej gwarancję, że konkretna osoba wywiąże się z podpisanej umowy. Do obliczenia zdolności kredytowej bierze się pod uwagę następujące parametry:

  • wysokość miesięcznych dochodów,
  • wysokość wydatków gospodarstwa domowego,
  • liczbę osób na utrzymaniu,
  • aktualne zobowiązania finansowe,
  • historię kredytową,
  • wiek.

Jest to tylko kilka z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na to, czy bank przyzna kredyt oraz jaka będzie jego wysokość.

Jaki kredyt przy zarobkach 5 000 zł miesięcznie?

Zastanawiasz się, jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 5000 zł netto możesz otrzymać na zakup nieruchomości? Aby to sprawdzić, warto skorzystać z kalkulatorów dostępnych w sieci. Poniżej znajdziesz przykładową symulację stworzoną dla potencjalnego klienta, który samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe i nie ma innych osób na utrzymaniu. Jego dochody to 5 000 zł netto miesięcznie i aktualnie nie spłaca innych zobowiązań. Chce zaciągnąć kredyt w wysokości 270 000 zł. Sprawdź, jaka jest jego zdolność kredytowa oraz na jakie warunki finansowania może liczyć w poszczególnych bankach (dane na 10.11.2023 r.).

Bank

Zdolność kredytowa

Miesięczna rata

RRSO

Credit Agricole

350 510 zł

2 018,94 zł

8,68%

Bank Pekao S.A.

350 510 zł

1 986,81 zł

8,70%

BOŚ Bank

350 510 zł

2 015,15 zł

8,81%

Alior Bank

350 510 zł

1 962,37 zł

8,82%

Santander

350 510 zł

2 055,05 zł

9,20%

mBank

350 510 zł

2 270,31 zł

10,22%

Jak widzisz, osoba zarabiająca 5 000 zł ma zdolność na poziomie około 350 000 zł. Może więc pozwolić sobie na zakup nieruchomości, jeśli oczywiście spełnia wszystkie wymagania stawiane przez banki.

Zakup nieruchomości a wkład własny – to musisz wiedzieć

W przypadku kredytu hipotecznego niezbędne jest wniesienie wkładu własnego. Komisja Nadzoru Finansowego zaleca, aby jego wysokość nie była niższa niż 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki oferują możliwość wniesienia wkładu stanowiącego 10%, ale z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci ubezpieczenia. Im jest on większy, tym lepiej dla potencjalnego kredytobiorcy. Może bowiem uzyskać lepsze warunki kredytowe.

26 maja 2022 roku w życie wszedł program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jest skierowany do osób, które nie mogą pozwolić sobie na jego wniesienie.  Z takiego udogodnienia skorzystają single, pary, a także małżeństwa oraz rodziny z dziećmi. Program ten przewiduje sfinansowanie wkładu własnego nawet do 20% wartości nieruchomości i kwoty 100 000 zł przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To rozwiązanie jest skierowane do kredytobiorców, którzy planują:

  • budowę własnego domu jednorodzinnego,
  • zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego,
  • zakup mieszkania z rynku wtórnego lub społecznego.

Program ten ma znacząco zwiększyć dostępność do własnej nieruchomości osobom, które mają problem ze zgromadzeniem wkładu własnego.

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór najlepszego kredytu hipotecznego nie jest łatwym zadaniem. Na rynku znajdziesz bowiem wiele ofert, które różnią się od siebie poszczególnymi warunkami. Jednym z najważniejszych parametrów, który trzeba uwzględnić, jest wysokość oprocentowania. Określa on, jakie odsetki trzeba oddać do banku wraz z pożyczonym kapitałem. Do weryfikacji całkowitego kosztu kredytu hipotecznego bardzo przydaje się Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Uwzględnia ona bowiem nie tylko odsetki, ale także marże, ubezpieczenia oraz inne opłaty pobierane przez bank za udzielenie finansowania.

W znalezieniu najlepszego, a więc najtańszego kredytu hipotecznego pomoże Ci praktyczna porównywarka, którą znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/. Dzięki niej szybko oraz bez wychodzenia z domu sprawdzisz swoją zdolność kredytową, a także poznasz warunki, które mogą zaoferować Ci poszczególne banki.

Warto to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. Sprawdzenie zdolności pozwoli Ci podjąć odpowiednie kroki, jeśli okaże się, że nie jest ona najlepsza. Istnieje bowiem kilka sprawdzonych sposobów na jej poprawienie. Warto zrezygnować z niepotrzebnych produktów, takich jak karty kredytowe czy limity odnawialne. Dobrym rozwiązaniem jest także spłacenie dotychczasowych zobowiązań, co poprawi Twoją wiarygodność w oczach banku.

Kredyt hipoteczny dla wielu osób jest jednym sposobem na sfinansowanie zakupu własnej nieruchomości. Aby go otrzymać, musisz spełniać pewne warunki obejmujące także wysokość dochodów. Sprawdź swoją zdolność kredytową, a dowiesz się, na jaki kredyt Cię stać.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.